01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Knihovny hledají pomoc

Řada zničených svazků knih skončila na skládkách, jiné čekají v mrazících boxech na svůj další osud. Knihovny proto hledají pomoc. Národní knihovna ČR v pražském Klementinu byla po povodních bez elektrického proudu a fungující počítačové sítě. Hned v prvních dnech se jí podařilo otevřít koordinační...

Řada zničených svazků knih skončila na skládkách, jiné čekají v mrazících boxech na svůj další osud. Knihovny proto hledají pomoc.

Národní knihovna ČR v pražském Klementinu byla po povodních bez elektrického proudu a fungující počítačové sítě. Hned v prvních dnech se jí podařilo otevřít koordinační a poradenské centrum v centrálním depozitáři v Praze - Hostivaři, které je určeno k pomoci knihovnám postižených povodněmi.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků organizuje pomoc moravských knihoven při obnově poškozených nebo zničených knihovních fondů. Podle PhDr. Víta Richtera, ředitele Národní knihovny bylo zmrazeno 5 tisíc m3 knihovních fondů. Platby za uskladnění v mrazících boxech půjdou do 10 mil. Kč. Přitom některé knihovny přesně neví, co se jim podařilo z knihovního fondu zmrazit. Knihovníci čekají i na pomoc ze zahraničí přijít by měly zejména přístroje na vysoušení knih. Pomoc mohou nabídnout i pracovníci hromadné ochrany fondů Národní knihovny ČR. Půjde zejména o zjištění, zda v knihovně není plíseň, případně o jaký druh se jedná a navrhnout potřebné ošetření. Kapacita vlastního restaurátorského pracoviště je však omezená.

Podle prvních odhadů přišla jen síť veřejných, nespecializovaných knihoven o 275 tisíc svazků. Například Městská knihovna v Praze je chudší ve dvou pobočkách o 50 tisíc svazků, další vzácné knihy skončily v mrazírenských boxech. Zaplaveny byly pobočky v Karlíně, Holešovicích (tady byla uložena také Pražská bible z roku 1488). Velké škody napáchala voda v ústředí Městské knihovny na Mariánském náměstí. Knihovna sice nepřišla ani o jednu knihu, ale zničen byl velký filmový a divadelní sál, pod vodou byl i malý sál a počítačová učebna. Poničeno bylo potřebné zázemí a na jeho opravě závisí i zpřístupnění knihovny veřejnosti. Přes všechny potíže bylo už 28. srpna v provozu 10 automatizovaných poboček knihovny.

Všechny tři budovy Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích byly zatopeny do výšky 1,7 metru. Bylo zaplaveno zázemí knihovny, např. knihařská dílna, rozvodna elektrické energie, strojovny výtahů, sklady s kompaktními regály, sklad s 90 tisíci svazků naučné literatury a 150 tisíc svazků knih, časopisů a výročních zpráv. Na skládku bylo vyvezeno pět velkých kontejnerů. Prvotní náklady na opravy byly vyčísleny na 10 mil. Kč - bez obnovy knihovního fondu. Mezi knihovníky probíhají diskuse a návrhy na urychlené provedení inventarizace zničených knih a zajištění odpisů z katalogů.

Od 2. září mohli čtenáři vracet a prodlužovat si výpůjčky půjčených knih ve dvou budovách knihovny. Další knihovnické služby budou poskytovány až po zajištění skladů pro zachráněné knihy.

Povodně zničily veškeré zařízení Městské knihovny v Kralupech nad Vltavou. Ze 70tisícového knihovního fondu se podařilo zachránit kolem 20 tisíc nejcennějších svazků i počítačové vybavení. Podle vedoucí knihovny Šárky Pánkové se knihovně ozvaly firmy i Národní knihovna ČR, Středočeská vědecká knihovna Kladno a knihovny Středočeského kraje, které nabídly pomoc. Knižní dary nabízejí i občané města. Jen předběžný odhad škod na knihovním fondu je vyčíslen na 2,5 mil. Kč, na zařízení 1 milión a další rozsáhlé škody jsou na hlavní budově knihovny. Ta bude z provozu vyřazena na delší dobu a proto svoji činnost soustřeďuje na pobočku Lobeček. O solidaritě mezi knihovnami vypovídá také informace umístěná na webových stránkách neratovické knihovny, která žádá o pomoc pro kralupskou knihovnu.

Budova mělnické knihovny je naštěstí od vody dostatečně daleko, ale i ona přišla o část svého knihovního fondu, kterou měli půjčeni čtenáři v místech zasažených povodní. Městská knihovna vykonává regionální funkce pro okres Mělník. Knihovny v zaplavených částech okresu byly zničeny úplně a nebo byly vážně poškozeny. Podle vyjádření ředitelky Městské knihovny Mělník Mgr. Hany Lumepové mají na počátku září jen kusé zprávy. Obec Libiš byla celá zatopena, v obci Tuhaň nejdou telefony, o osudu knihovny není nic známo. Zálezlice - stejně jako obec je zničena i knihovna. Povodní byly poškozeny knihovny v Chvatěrubech, Vojkovicích atd. V Dušníkách a Horních Počáplech se podařilo knihovníkům zachránit knihy i nábytek (škody jsou jen na budově). V celém okrese bylo poškozeno téměř 20 knihoven.

Eva Veselá

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down