01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ošetření a ochrana vod

Jakým způsobem a při jaké příležitosti je možné některé mikroorganizmy v běžném životě využít, zejména nyní po katastrofálních povodních? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku. Vezměme si jako příklad možnosti využití potenciálu mikroorganizmů a jejich pozitivního vlivu na okolí v...

Jakým způsobem a při jaké příležitosti je možné některé mikroorganizmy v běžném životě využít, zejména nyní po katastrofálních povodních? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

Vezměme si jako příklad možnosti využití potenciálu mikroorganizmů a jejich pozitivního vlivu na okolí v následujících oblastech:

- povrchové vody: přírodní koupaliště, nádrže, jezera,

- odpadní vody: žumpy, septiky, kanalizace, čistírny, lapoly, WC,

- zdroje vody: domovní studny, vodohospodářské nádrže,

- technologické vody: cirkulační vodní média, kašny, fontány, nádrže,

- zahrady, parky, golfová hřiště, sportoviště, výběhy zvířat.

Speciální přípravky

Tvůrčího potenciálu mikroorganizmů je možné v praxi nejlépe využít prostřednictvím aplikace vhodného typu "biopreparátu". Biopreparáty jsou speciální přípravky, jejichž hlavní složku tvoří vybrané nepatogenní mikroorganismy třídy I., které splňují podmínky pro jejich použití v ČR a v EU. Vybrané kultury mikroorganizmů používané prostřednictvím biopreparátů jsou pro řešení např. výše uvedených oblastí velmi účinné a současně pro člověka, zvířata a rostliny neškodné.

"Biopreparáty" obsahující speciálně upravené mikroorganizmy, vázané na minerální nosiče jsou dále obohacovány komponentami pro zvýšení účinnosti a urychlení požadovaných bioprocesů. Jedná se zejména o enzymy, povrchově aktivní látky, oligobiogenní elementy, makrobiogenní složky, přírodní živiny, fixační složky, potravinářská barviva, přírodní vůně a jiná podpůrná média specifická pro aplikaci biopreparátů v daném prostředí.

Naše společnost využívá v rámci své rozsáhlé činnosti, zaměřené na ochranu přírodního prostředí, kromě speciálních biotechnologických postupů, též aplikace řady biopreparátů pro řešení běžných i nestandardních problémů v praxi. Využití potenciálu mikroorganizmů prostřednictvím biopreparátů je ekologické, dostatečně účinné, na odborné výši, je technicky i finančně dostupné pro každého a nevyžaduje pro běžného uživatele prakticky žádné speciální znalosti a vybavení.

Povrchové vody

Obecně známý problém zhoršující se kvality povrchových vod v rybnících, jezerech, přírodních koupalištích a vodohospodářských nádržích je středem pozornosti vždy až v letních měsících, kdy se příčiny znečištění povrchových vod začnou markantně projevovat prostřednictvím enormního zvýšení primární rostlinné produkce, tzv. eutrofizací. Tento proces je podporován přínosem nadbytku minerálních živin, který zcela destabilizuje biologickou rovnováhu prostředí. Za příznivých podmínek (dostatek živin, světla a tepla) pak nastává velmi rychlé bujení biomasy (zelené hmoty), které již nemůže být kontrolováno přirozenou regulací přírodního systému.

Hlavní průvodní jevy "eutrofizace", resp. "vysoké úživnosti" vodného prostředí jsou:

- nárůst vodního květu na hladině, který způsobuje kromě esteticko-užitkových aspektů omezování přirozených regenerační procesů ekosystému (v rybníce, jezeře a pod.),

- nárůst řas, který způsobuje mj. obtíže při úpravě surové vody pro vodárenské účely,

- nárůst sinic, které produkují toxiny se škodlivými účinky na lidské zdraví (zdroj, závažných alergenů s možnými karcinogenními účinky),

- nárůst mocnosti organického sedimentu při dně, kde vzniká stálá "zásobárna" živin, vlivem které už nedochází k samovolnému obnovení rovnováhy v prostředí,

- redukce životního prostoru pro ryby (rybí osádky) vlivem rozkladu velkého množství odumřelé rostlinné biomasy, který způsobuje při dně prakticky anaerobní prostředí, tedy nedostatek kyslíku při zvýšené produkci amoniaku, sirovodíku a plynů toxických pro ryby a ostatní živočichy (zóna tzv. anoxie),

- výkyvy v obsahu rozpuštěného kyslíku ve vodě (ve dne dochází až k dvojnásobnému přesycení prostředí kyslíkem silnou fotosyntézou zelené hmoty, v noci pak k enormní respirační spotřebě kyslíku biomasou pod kritickou mez pro některé organizmy),

- rychlé změny hodnot pH vody, vznikající při časté změně intenzity fotosyntézy, což má velmi nepříznivý vliv na prostředí, resp. na živočichy v něm žijící.

Výše uvedené nepříznivé aspekty provázející procesy eutrofizace jsou, mimo jiných možných metod jako je odbahnění nebo aplikace chemických postupů, dobře a ekologicky řešitelné právě aplikací vhodných biopreparátů přímo do exponovaného prostředí. Aplikace vhodných biopreparátů do vodního sloupce nebo přímo do sedimentů přírodních nádrží (viz snímek) je s úspěchem používána na vybraných lokalitách v řadě míst Evropy. Nyní je však opět nutné si uvědomit, že výše uvedené procesy eutrofizace, které jsou jen špičkou ledovce, vznikají v důsledku velkého přebytku minerálních živin, které reprezentují zejména zvýšenou dotaci sloučenin dusíku a fosforu do povrchových i podzemních vod.

Kde se přebytky "živin" berou? Pro případ ovlivnění kvality povrchové vody se jedná zejména o nevhodné nakládání s tekutými domovními odpady. Zejména odpadní vody, resp. jejich úniky do okolního prostředí jsou právě jedním z hlavních zdrojů nežádoucího přebytku "živin". Z této skutečnosti jasně vyplývá potřeba všemi možnými prostředky a způsoby řešit problematiku vhodného nakládání s odpadními vodami a jejich primárního ošetřování. Jednou z možností je opět využití vhodných biopreparátů, jejichž výběr závisí zejména na charakteru odpadu a zařízení, kde je tento odpad produkován, akumulován, transportován, či nějak jinak upravován. Klasickým případem je domovní septik nebo "žumpa", kde dochází k permanentní akumulaci odpadní vody. S tímto stálým zdrojem odpadu a také pod vlivem růstu cen za likvidaci odpadů se často vynoří otázka "co s ní". S touto odpadní vodou, jejíž množství v celém objemu septiků v ČR není nijak zanedbatelné, se dle praktických zkušeností manipuluje s různou mírou odpovědnosti zúčastněných. A to jak z pohledu majitele odpadní vody, tak i subjektu, který odpadní vodu "odkoupí" a je povinen ji odpovídajícím způsobem zneškodnit. Možná bychom se leckdy podivili, jaká je realita a osud této odpadní vody.

Odpadní vody

Jedno z možných řešení, jak konkrétně přispět ke snížení přísunu "živin" do prostředí, resp. jak svépomocí upravit vlastní odpadní vody a ošetřit zařízení, která s ní přichází do kontaktu, je opět využití biopreparátů. Buďme konkrétní a řekněme si, co nám umožní např. aplikace přírodního biologického čistícího přípravku do septiků při dodržení návodu k použití:

1. Ošetřit vlastní odpadní vodu při snížení škodlivin a zápachu prostřednictvím:

- biologického rozkladu organických sloučenin obsažených v odpadní vodě,

- biologických úprav tekuté fáze,

- zrychleného biologického rozkladu pevných organických součástí,

- redukce množství organického kalu a sedimentu na dně septiku.

2. Zregenerovat vlastní vstupní systém a kanalizační rozvody prostřednictvím biologicko-enzymatického rozkladu nežádoucích organických usazenin a výkvětů.

3. Preventivně chránit nejen vlastní, ale i okolní zdroje vody (studny) v případě úniku odpadní vody ze septiku do okolí.

4. Preventivně chránit kvalitu povrchových a podzemních vod v případě nežádoucího průsaku při nevhodné manipulaci s odpadní vodou

5. Snížit náklady spojené s likvidací odpadních vod (fekálií).

Z uvedených příkladů je zcela zřejmé, že systematické využívání schopností mikroorganizmů v různých oblastech našeho života bude mít nutně za následek zlepšování přírodního prostředí nejen bezprostředně kolem nás, ale i u sousedů. Toho bychom si měli být vědomi zejména nyní, kdy po povodních je řada centrálních čistíren odpadních vod mimo provoz a kvalita povrchových vod se výrazně zhoršila.

Ondřej Mráz,

G-servis Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down