01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CO SE POVEDLO A CO NE?

Listopadové komunální volby se blíží, a pro představitele samospráv i budoucí voliče tedy nastal čas bilancování. Na to, jaká pozitiva a negativa stávající volební období přineslo, se v pravidelné anketě budeme ptát starostů měst i obcí. MARIE SUROVÍKOVÁ, starostka UHELNÉ: "Obec Uhelná se nachází v...

Listopadové komunální volby se blíží, a pro představitele samospráv i budoucí voliče tedy nastal čas bilancování.

Na to, jaká pozitiva a negativa stávající volební období přineslo, se v pravidelné anketě budeme ptát starostů měst i obcí.

MARIE SUROVÍKOVÁ, starostka UHELNÉ:

"Obec Uhelná se nachází v okrese Jeseník v Olomouckém kraji. Obec sestává ze tří katastrálních území a 6 místních částí. V padesátých letech došlo k sloučení dvou obcí, a to Uhelná a Nové Vilémovice - pod novým názvem Uhelná. V letech 1985 - 1990 spadala naše obec pod Město Javorník. V roce 1990 se opět osamostatnila a dle mého názoru se opět zdárně rozvíjí. Obec se rozkládá na ploše 2251 ha a má 550 obyvatel. Základní školu Uhelná má v pronájmu Základní škola Javorník, kde do Uhelné dojíždí děti z okolních obcí , a to 1. - 3. třídy.V obci máme mateřskou školu, vybudovaný obecní vodovod, veřejné osvětlení i místní rozhlas. Pro volný čas je k dispozici sportovní hřiště, tělocvična, posilovna. Rekreační areál Pelnář se zatopeným lomem slouží převážně pro sportovní rybolov, ale i ke koupání. Zde připravujeme podklady pro vybudování campu s ubytováním v chatkách, u restaurace pak odpočivadlo pro turisty v rámci vybudovaných cyklotras.

Za toto volební období se nám podařilo vybudovat tři bytové jednotky, opravit most do místní části Červený Důl, odstranit povodňové škody na místních komunikacích, mostech a obecním vodovodu z roku 1997 a 1999 a zřídit malou posilovnu. Do konce volebního období bude schválen územní plán. V roce 1997 nám bylo vydáno zhruba 100 ha obecního lesa, který sami spravujeme. V letošním roce jsme se rozhodli požádat o dotaci na výstavbu domu s pečovatelskou službou (jsou již připraveny veškeré podklady). Pokud s žádostí uspějeme, bude vybudováno 14 bytových jednotek, z nichž dva byty budou sloužit zdravotně postiženým občanům.

Nepodařilo se nám zatím plynofikovat obec ani získat prostředky pro stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod, ale neustále vedeme jednání o možnosti vybudování kanalizace v části obce, která slouží pro výstavbu nových domů, a kde je největší dosavadní výstavba, neboť prvořadým záměrem je udržet občany v obci. Patříme do regionu s velkou nezaměstnaností, velkou dopravní vzdáleností od vnitrozemí, a tím neatraktivní oblasti pro rozvoj většího podnikání.

V rámci společenského života se nám daří podporovat spolky a sdružení, které zajišťují mimo svou zájmovou činnost i kulturní a sportovní akce v obci.

Obec je členem Sdružení měst a obcí Jesenicka, kde společně řešíme problémy, které nás tíží a které nejsme ani sami schopni řešit či zajišťovat. Sdružení bylo založeno v době, kdy jsme spadali pod okres Šumperk, a plnilo významnou komunikační a rozhodovací funkci. Po zrušení okresu Jeseník bude mít novou a neméně důležitou funkci - zajištění stability našeho regionu.

Pokud se mám zaobírat finanční otázkou obce, patříme mezi malé obce a zde je hlavní otázkou nastavení principů a priorit společnosti. Od způsobu financování obcí se odvíjí její společenský život i rozvoj. Jako diskriminační v tomto směru považuji přepočet daňové výtěžnosti dle velikosti obcí, kde se malým bere a velkým přidává. Je pravda, že lidé na vesnicích žijí skromněji, mají k sobě blíž, ale děti a především mladí právě z výrazného rozdílu mezi městem a vesnicí odmítají v takových podmínkách setrvávat a odcházejí. Nezbývá nám tedy dosáhnout toho, aby když už je nemůžeme udržet, se sem rádi vraceli.

Miroslav Bureš, starosta Bělče:

"Vesnička Běleč, člen Mikroregionu Bratronicko, leží ve východní části Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Dominantou obce je kostel sv. Mikuláše ze 13. století a dále pak šindelem krytá zvonice. Za zmínku stojí mj. zřícenina loveckého hrádku Jenčov, jediného zbytku hradu na kladenském okrese. Běleč má rozlohu katastrálního území 1849 ha, 320 obyvatel a 116 domů.

K vybavenosti obce patří mateřská škola, zvláštní škola internátní, obchod se smíšeným zbožím, kulturní dům se společenským sálem s restaurací a vinárnou a veřejný vodovod v jedné třetině obce. Plynofikace je těsně před dokončením.

Z pozitiv současného volebního období bych chtěl zmínit provedení rekonstrukce kulturního domu po etapách (statické zajištění přístavby, střecha, rekonstrukce ústředního topení z pevných paliv na plyn), zateplení budovy mateřské školy a obecního úřadu a projekční přípravu jejich rekonstrukce. Dále pak přístavbu informačního a školicího zařízení z půdních prostor obecního úřadu, zhotovení místní komunikace k nové stavební lokalitě "Za rybníkem" (8 stavebních parcel), generální opravu komunikace v "Záběhlicích" a opravu a rekonstrukci místního rozhlasu. Spolu s ostatními vesnicemi Mikroregionu Bratronicko v červenci dokončíme plynofikaci.

Nepodařilo se realizovat záměr výstavby kanalizace a čistírny odpadních vod z důvodů neobdržení finanční dotace. Velmi nás mrzí, že se nám nepodařilo obnovit činnost hasičského sboru, který měl ve Bělči dlouholetou tradici.

Výhledově bychom spolu s partnerskými obcemi mikroregionu chtěli dořešit výstavbu kanalizační sítě s čištěním odpadních vod a dokončení vodovodní sítě v naší obci a rovněž bychom chtěli propojit mikroregion cyklostezkami s návazností na stezky v regionu Křivoklátsko a s Kladnem.

Josef Řehák, místostarosta Náchoda:

"Nahlédnutí do přehledů investičních akcí roku 2001 napovídá, že se Náchod má, také přes své nesnáze, s čím pochlubit. Například v bytové výstavbě. Stavební úpravy obytného domu s osmi bytovými jednotkami ve Francouzské ulici si vyžádaly téměř čtyři milióny korun. Jednu čtvrtinu z nich se podařilo získat jako dotaci ze státních prostředků. Při likvidaci sousedního domu se náklad přiblížil půlmiliónové částce, což dokumentuje známou skutečnost - že demolice nebývají levné. Přes půldruhého miliónu korun si zde vyžádaly rekonstrukce čtyř domů a zpevnění ploch, komunikací i vybudování přípojek. V Bartoňově ulici dosáhl rozpočet osm a půl miliónu korun, z nichž naštěstí přes pět miliónů bylo proplaceno ze státních prostředků. Zdejší penzion Marie s devíti bytovými jednotkami se může dnes pochlubit vestavbou bytů a úpravou pro výtah. Začala výstavba jedenačtyřiceti nájemních bytů. V roce 2001 se předpokládal náklad pět miliónu korun. Dotace dosáhne po dokončení v roce 2003 více než 13 mil. Kč. Ve výčtu nelze opomenout budování nových rozvodů plynu.

Bezmála dva milióny korun pochází z příspěvku města. Z roku 2001 je dobré připomenout rovněž nemalé položky, jdoucí do desítek miliónů korun. Téměř pět miliónů korun si vyžádaly úpravy Riegrovy ulice, jen o málo méně Dvořákova a Raisova ulice, také Nerudova, kde šlo o opravy sítí, komunikací, chodníků, parkoviště. Nejnáročnější a nejnákladnější je nový ocelový obloukový most za více než čtrnáct miliónů korun. Také kolem dalších dvaceti akcí komunikačního charakteru spolyká bezmála dvacet miliónů korun, z nichž asi polovina je hrazena ze státních dotací. Připomeňme Drtinovo náměstí, ulici bratří Čapků a Za přádelnou. Uvedený "tanec miliónů" by mohl působit tak, že se v Náchodě mohlo podařit asi téměř všechno. Podařilo by se možná ještě víc, avšak z předešlých období nutno připočíst nutnost dokončit tehdejší hlavní akci - obnovu secesního skvostu "Beránek". V něm se skrývá divadlo, obdivované domácími i hosty ze širokého okolí. Má rovněž lákavé hotelové prostředí, restauraci, je zde kavárna a vinárna, posezení dohromady pro 350 hostí. Náklad ovšem předpokládal 130 miliónů korun.

Teprve po této realizaci bylo možno začít dohánět vše, co je naznačeno v uvedeném výčtu - v bydlení, komunikacích, sportu, infrastruktuře apod. K tomu, co si Náchodští přece jen dluží sami sobě, patří např. to, že nebyly zahájeny stavební úpravy městské knihovny, což snad bude možno uskutečnit po vyjasnění v seznamu stavebních památek. Také vodovod a kanalizace v Novoměstské ulici se zdržuje. Důvod snad jediný - získávání nemalé státní dotace. Přesto je ve městě dost jevů, z nichž mohou mít představitelé i občané města radost."

Připravili:

Josef Farský, Václav Drašnar

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down