01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

REVITALIZACE V PRAXI

REVITALIZACE V PRAXI U objektů postavených panelovou technologií v ČR se setkáváme s různou velikostí a podobou. Od nejmenších sestav o třech podlažích až po samostatné věžové domy nebo dlouhé uliční trakty o délkách až 200 m. Panelové soustavy byly projektovány jako variabilní systém pro vytváření...

REVITALIZACE V PRAXI

U objektů postavených panelovou technologií v ČR se setkáváme s různou velikostí a podobou. Od nejmenších sestav o třech podlažích až po samostatné věžové domy nebo dlouhé uliční trakty o délkách až 200 m. Panelové soustavy byly projektovány jako variabilní systém pro vytváření objektů různých velikostí na shodném konstrukčním základu pro tvorbu vyšších obytných celků, ale najdeme i samostatně stojící panelové domy.

Společnost KASTEN, spol. s r. o, se revitalizaci a sanaci panelových domů věnuje více než 7 let. V průběhu tohoto období se uskutečnila revitalizace panelových domů za zhruba 200 mil. Kč. V roce 2000 se stala členem Cechu pro zateplování budov. V letošním roce probíhá konečná fáze implementace systému jakosti podle norem ISO 9001:2000. Každoročně se pracovníci společnosti zúčastňují odborných školení a seminářů se zaměřením na sanaci betonových konstrukcí, analýzu poruch a vad.

Prefabrikace objektů má u nás počátky již v předválečném období například ve Zlíně apod. Tato podoba výstavby se rozvinula v poválečném období do nebývalých rozměrů. V rámci tzv. prefabrikace a zprůmyslnění stavebnictví byly ve velkých betonárnách vyráběny prefabrikované výrobky, které se pouze kompletovaly na stavbách bez ohledu na charakter místa, tradice a vkus. Celostátní prefabrikovaná výstavba byla víceméně ukončena počátkem 90. let. U panelových domů ve stáří 20-30 let od výstavby či starších se začínají projevovat zjevné poruchy železobetonových konstrukcí. Nejznámějšími a zároveň nejrozšířenějšími jsou konstrukční soustavy TO 8B, 6B, VVÚ-ETA, G57 nebo HK 69.

Při přípravě koncepce revitalizace panelového domu se vychází ze zpracované projektové dokumentace a zároveň jsou ve velké míře uplatněny sondy z poškozených částí konstrukcí. Ve většině případů je koncepce rozdělena na etapy vzhledem k omezeným možnostem financování.

Jednou z nejdůležitějších součástí této revitalizace je sanace poškozených částí nosného systému. Následné etapy dotvářejí komplexní řešení revitalizace a týkají se především sanace lodžií a balkónů, obvodového a střešního pláště, výměny oken a úpravy vstupních portálů. Ve výčtu komplexních oprav nemůžeme opomenout opravy strojoven výtahů, železo-betonových střešních konstrukcí, střešních výustí vzduchotechniky, klempířských prvků, úpravy suterénních prostor, výměny inženýrských sítí apod.

Při řešení revitalizace konstrukčních prvků jsou jedním z nejslabších článků panelové soustavy styky mezi panely. Projevují se zejména vznikem trhlin různého rozsahu. Navazujícím problémem je řešení styků mezi obvodovým pláštěm a vnitřní nosnou konstrukcí. Nedostatečná tepelná izolace obvodových panelů a jejich nekvalitní povrchová úprava těžko odolává klimatickým vlivům.

Po odstranění statických poruch a zajištění stability konstrukčních prvků se přistupuje k sanaci obvodového a střešního pláště. Sanace obvodového pláště pomocí kontaktního zateplovacího systému realizujeme pouze certifikovanými systémy včetně navazujících doplňků.

Nejproblematičtější konstrukční částí panelového domu jsou lodžie a balkóny. Jejich sanace je poměrně nákladná a poruchy panelové výstavby se na tomto konstrukčním prvku projevují prakticky nejvíce. Etapové řešení sanace je zde prakticky vyloučené. Základním předpokladem po odstranění nebo zajištění statické stability je obnova funkčnosti hydroizolačních vrstev, popřípadě výměna nevyhovujících zábradlí. Povrchové úpravy případně zateplení lodžie nebo její části s eventuálním systémovým zasklením dotváří konečný charakter díla.

Samostatnou etapou je sanace střešního pláště. Řešení opravy vychází z požadavků projektové dokumentace a zadavatele. Při realizaci se používají asfaltové modifikované pásy nebo fóliové systémy na bázi měkčeného PVC a VAE. V případě nevyhovujících výsledků při výpočtu tepelných ztrát objektu dochází v rámci sanace střešního pláště k dodatečnému zateplení deskami polystyrénovými nebo z minerálních vláken.

Výčet činností je tak rozsáhlý, že není možné ho zde ve zkratce celý popsat. Uvedli jsme alespoň nástin nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují koncepci revitalizace panelového domu.

- eš -

Foto archív

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down