01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

NAZRÁL ČAS pro obnovu

Zatímco ještě před deseti lety nebylo o Letňanech, čtvrti na severním okraji Prahy se zhruba 15 tisíci obyvateli mnoho slyšet, dnes se o ní mluví více než dost. Vyrostly zde nové komerční zóny, které ji spojují se sousedními pražskými obvody. K její popularitě přispěly i diskuse a započatá výstavba prodloužené trasy metra C. S Letňany dnes již tradičně souvisí pražské výstaviště, také druhá etapa výstavby obchodního komplexu TESCO, plavecký areál, hokejová hala, opravované domy, zkultivovaná prostranství.

Jednou ze zvláštností zástavby v Letňanech je, že postihuje celou vývojovou etapu panelové sídlištní výstavby v celé éře její existence v letech 1961-1999. Na poměrně malém území můžeme sledovat celý vývojový vzorek panelových systémů a forem stejně jako snahu architektů o přijatelné prostorové řešení. A tak nazrál čas sídliště i jednotlivé panelové domy regenerovat, revitalizovat.

PILOTNÍ Projekt

"V létě roku 2000 nás navštívili pracovníci Útvaru rozvoje hlavního města Prahy s dotazem, zda bychom neměli zájem o pilotní projekt regenerace panelového sídliště v Letňanech. Na to jsme kývli a akce se rozjela. Připravili jsme tři výstavy s anketami a obyvatelé se měli vyjádřit, co si přejí. Bylo například zjištěno, že sídliště má deficit více než 2000 automobilových stání. Jde také o revitalizaci panelových domů, které mají více vlastníků. Polovina sídliště patřila bývalé Avii, nyní společnosti CPI, a. s., jejíž bytový fond je na daleko nižšší úrovni, než fond naší městské části. O to jsou jednání o regeneraci celého sídliště složitější. Dnes již máme projekt firmy SATPO na nástavby panelových domů i výstavbu garážového stání ve dvou podlažích," vysvětloval zástupce starosty Městské části Praha 18 - Letňany Václav Polena.

V Letňanech je 5129 bytů, z toho 2107 patřilo Avii. O zbývající se dělí ostatní vlastníci a městské části jich patří 647. Panelových bytů je z toho 4150. Jejich regenerace je rozdělena na tři etapy (první etapa - 621, druhá - 1408, třetí - 2107). Je zpracován projekt na vnitroblok ulic Vratimovská, Chlebovická, Bukovická, Tupolevova. Je rozdělen také na tři etapy. Hřiště pro tenis a volejbal - což je první etapa - je hotovo. V rámci druhé etapy zde vyroste další hřiště pro menší děti - předškolní zařízení. Třetí etapa - park s lavičkami - se týká hlavně seniorů. V sousedství bude i oplocený prostor pro psy.

"Vyžádali jsme si více etap, protože jsme nechtěli, aby určitá lokalita dostala na vnitroblok příliš mnoho finančních prostředků a ostatní části neměly nic. Tak jsme se domluvili s architekty, že vypracují cílové řešení, rozdělí projekt na tři etapy s tím, že ta první se uskuteční ve vnitrosídlištním bloku a podobná záležitost pak na Staré návsi. Až budou první etapy dokončeny, pokročíme o další," řekl nám starosta Městské části Praha 18 - Letňany Ing. Josef Dobrý.

Komunikace

Ulice Tupolevova byla dlouho bariérou vymezující "ostrov" Letňan. Toto označení vyjadřuje stabilizovanou podobu této městské části - svébytný obytný útvar uprostřed otevřené zemědělské krajiny, obklopený průmyslem.

"Uvědomil jsme si, že Tupolevova ulice dělí Letňany na dvě poloviny. V cílovém řešení bychom chtěli dosáhnout, aby obě poloviny spojovala. Díky přemostění, které se v prostoru výstaviště začalo budovat, se v budoucnosti ulice Beranových směrem na Prosek stane slepou ulicí. Tupolevu ulici bychom měli v prostoru Rýmařovské a Křivoklátské ulice přetnout kruhovými křižovatkami. Tím bychom dosáhli toho, že dnešní čtyřproudová Tupolevova ulice bude narušena ostrůvky parkování a zeleně tak, aby se stala vnitrosídlištní komunikací. Právě o Rýmařovské ulici, která je vlastně ústřední komunikací a pokračuje k plaveckému zařízení, hokejové hale a přetíná ulici Tupolevovu, již máme dost dobrou představu, jak by měla vypadat," pokračuje starosta.

První dům

"V Rýmařovské ulici, která by spojovala obchodní aktivity na západě, kde je TESCO a sídliště, jsme vybrali jeden dům. Je v něm 36 bytů v osobním vlastnictví. Majitelům jsme nabídli zdarma projekt, a tím možnost, aby se rozhodli, zda by chtěli nástavbu, opravu fasády a úpravu parteru tak, jak je to v projektu. Rekonstrukce domu by byla vyloženě na nich. Proto jsme připravili ankety, aby lidi řekli, co na sídlišti chybí. Není možné, aby si radnice nejdříve udělala projekt a pak teprve šla za lidmi," uvedl místostarosta Polena.

"Nabídka pro obyvatele domu v Rýmařovské ulici spočívá v tom, že jsme nechtěli, aby se fiančně spolupodíleli na dokumentaci. Ta má sloužit obecně prospěšnému celku. Kdyby se do toho zapojili, nebudeme od nich chtít uhradit do té doby vynaložené finanční náklady. Pokud se rozhodnou, mohli by být jako jedni z prvních, kteří do tohoto projektu půjdou. Měli by se vyjádřit. Problém je, že se od nich čekává finanční spoluúčast. Když si radnice něco vymyslí a nic nebude po lidech chtít, ti jí budou tleskat, protože je to pro ně zlepšení prostředí," doplnil starosta Dobrý.

Obecní domy a byty v Letňanech jsou v dobrém stavu. Vzhledem k výši vybraného nájemného musela městská část na jejich provoz a opravy doplácet. Proto co do kvality bytového fondu je na tom lépe než ostatní vlastníci. Byla také první v Praze, která dostala v roce 1995 výjimku, že může stavět na obecních domech nástavby do osobního vlastnictví. V rámci této akce nechala udělat nové fasády, stoupačky a další opravy.

Finance

"Regenerace sídliště a související akce jsou závislé na penězích. Tento model se k nám přenesl z Německa. Bývalí východní Němci však měli trochu jednodušší situaci, protože západní Němci mohli svým kolegům finančně pomáhat. To u nás není. Očekávat od nájemníků panelových domů, že se na regeneraci budou finančně podílet, je idealistická představa. Přikročili jsme k tomu, protože si myslíme, že štěstí přeje připraveným a v souvislosti se vstupem do Evropské unie budeme mít naději na nějaké dotace. Zatím se zabýváme vzhledem sídliště. Nepůjde jen o fasády, ale hlavně o vnitrosídlištní prostory. Co se týče nástaveb, jsme přesvědčeni, že by se vzhled panelových domů mohl zlepšit. Jsme rádi, že jejich majitelé na tuto filozofii přistoupili. V souvislosti s nástavbami budou muset dát do pořádku i fasády, opravit stoupačky, protože byty v nástavbách také zvýší nároky na energie. Jsou tu však i další problémy. Když zjistíte, že máte komunikaci nebo chodník na soukromém pozemku, je slušnost se s majiteli vyrovnat," konstatoval starosta Dobrý.

"Obecní domy spravujeme z našeho rozpočtu. Žádnou dotaci nedostáváme. Tam, kde jsou větší projekty, na které bychom nedosáhli, samozřejmě o ni žádat budeme. Jde například o zmíněnou komunikaci Rýmařovskou," doplnil místostarosta Polena.

Pokud se podaří uskutečnit všechny celoměstské rozvojové záměry, význam Letňan nepochybně vzroste. Nastartování regenerace je nezbytným procesem, který by měl doprovázet tento vývoj. Kdy se tak stane?

"Nejspíše v roce 2006. Regenerace sídliště je běh na delší trať. Musí se však začít. Projekt jsme přivítali, protože si myslíme, že připravenost je první a důležitý předpoklad k tomu, abychom mohli říci - potřebujeme na ni tolik a tolik peněz," řekl nám na závěr starosta Dobrý.

- kž -

Foto Václav DrašnaR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down