01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

AZYLOVÉ DOMY NABÍZEJÍ BEZPEČÍ

Mnozí občané se vinou různých nepříznivých životních událostí dostávají do situace, kterou nemohou sami řešit. V obtížném postavení se nacházejí zejména opuštěné matky s malými dětmi, těhotné ženy a bezdomovci. Pomocnou ruku, i když dočasnou, jim podávají sociální instituce, města a církve v azylových domech.

Na zkušenosti a problémy s jejich provozem jsme se zeptali v několika městech.

Mgr. Zuzana Lišková, starostka města Mělník:

"Jedna část našeho azylového domu je určena matkám s dětmi, druhá jednotlivcům. Dům byl značně zdevastovaný, téměř neobyvatelný, město se rozhodlo objekt rekonstruovat.

Rekonstrukce proběhla v letech 1993 - 1994 nákladem zhruba 5 mil. Kč. O provoz azylového domu se od roku 1995 stará městský odbor sociální péče.

Do azylového domu s kapacitou 33 lůžek, na doporučení okresního úřadu, každoročního poskytovatele dotací, byli přijímáni i občané z jiných míst. Z Mělníka jich je v domě jen třetina. O chod zařízení se starají tři zaměstanci a tři tzv. civilkáři.

V souladu s růstem cen energií se od letošního ledna zvýšily poplatky za ubytování a další služby. Za ubytování na jednu noc na 40 Kč a za celodenní pobyt včetně služeb vydá klient 2670 Kč měsíčně. Celkové náklady na provoz azylového domu dosáhly loni téměř 1,407 tisíc Kč, příjmy činily třičtvrtě miliónu, z toho dotace od okresního úřadu 250 tisíc Kč. Výdaje města byly 656 tisíc Kč. Letos nám dotace od okresního úřadu již poskytována nebude. Proto se nyní řeší ubytování občanů, kteří nepocházejí z našeho města. Proběhlo jednání u přednosty okresního úřadu, kterého se zúčastnili starostové obcí, jejichž občané bydlí v azylovém domě. Starostové zatím nejen odmítají za ně platit příspěvek, ale také neřeší jejich bydlení. Bylo stanoveno, že pokud se obce nezaváží platit za každého svého občana příspěvek 1000 Kč měsíčně, po 31. březnu se jim neprodlouží smlouva na pobyt v mělnickém azylovém domě."

Milan Lukeš, vedoucí Domova pro matky v tísni ve Znojmě:

"Zřizovatelem a provozovatelem domova je Oblastní charita ve Znojmě. Poskytujeme azyl matkám s dětmi případně těhotným ženám, které se ocitly v těžké životní situaci. U nás najdou ubytování, mohou se starat o děti a ušetřit je možného umístění v dětském domově. K dispozici jsou tři pokoje se společnou kuchyní a sociálním zařízením. Nabízíme ubytování na dobu nezbytně nutnou, nejdéle však na půl roku.

Po celých 24 hodin denně slouží v domově instruktorky, které pomáhají klientkam řešit problémy, vést je k odpovědnému přístupu k životu, výchově dětí a péči o domácnost. Instruktorky jsou pro mnohé ženy prvními lidmi, kteří jim dávají svou lásku, mají pro ně pochopení a jsou pro ně vzorem pro další život. Domov za dobu svého působení od září 1997 poskytl pomoc 40 ženám a 49 dětem.

Provoz našeho domova je financován z dotace Ministerstva práce a sociálních věcí, z příspěvků od sponzorů a jiných dárců. Ubytované matky platí nájemné. Mrzí nás, že jsme nenašli podporu města Znojma, které loni na provoz nepřispělo. Abychom uspokojili mnohé další žadatelky o ubytování v domově, již od počátku hledáme možnosti jeho rozšíření. Od okresního úřadu se nám podařilo získat pronájem budovy bývalé prelatury v Louckém klášteře. Máme zpracovanou studii na její rekonstrukci, zato málo finančních prostředků na její realizaci."

Ing. Josef Labuda, vedoucí sociálního odboru Magistrátu města Jihlavy:

"Služby v našem azylovém domě, který je v provozu od června 2001, jsou určeny matkám s dětmi i těhotným ženám, které se ocitly v nepříznivé životní situaci a nemohou ji samy řešit. Podle individuálních potřeb jim poskytujeme komplex azylových služeb, zejména ubytování na dobu maximálně šesti měsíců, poradenství, výchovné a vzdělávací aktivační služby, pomoc při prosazování práv, psycho-sociální terapii a také pastorační rozhovory. Nabízíme možnost získat nové dovednosti včetně práce na počítači. Ženám v azylovém domě se pracovníci postarají o jejich děti, pomohou s jejich doučováním a zabezpečí programy pro dětský klub. Klademe důraz na to, aby se klientky spolupodílely na řešení své krizové situace.

V průběhu půlročního provozu požádalo o ubytování v azylovém domě 20 matek s 28 dětmi, z nichž víc než polovina pochází z Jihlavy. Ostatní jsou z jiných míst kraje Vysočina. Ve skutečnosti bylo v domě do konce roku 2001 průběžně umístěno víc než 8 matek s dětmi. Loňské náklady na provoz azylového domu kryly příjmy, které činily víc než 2 mil. Kč. Podílely se na nich především dotace města Jihlavy ve výši 905 tisíc Kč a skoro 500 tisíc Kč od Ministerstva práce a sociálních věcí.

V Jihlavě se také nachází Středisko křesťanské pomoci - Naděje pro život. Služeb tohoto azylového domu pro muže loni využilo 86 klientů. Z nich víc než polovina má trvalé bydliště mimo okres Jihlava. Středisko poskytuje ubytování na nezbytně nutnou dobu, ošacení, částečně stravu a možnost její přípravy. Jeho pracovníci se snaží uvést klienty znovu do společnosti. Téměř polovina z nich získává nové zaměstnání, nejčastěji ve stavebnictví, ale také ve firmě Bosch - Diesel, Moravské kovárny a jinde. Asi čtvrtina mužů nachází nové bydlení, další odcházejí do ústavů následné péče.

Styky s rodinou udržuje necelá polovina klientů. Osobní duchovní péčí se podařilo zachovat několik manželství, další bývalí klienti žijí se svými družkami. Hojně jsou navštěvovány přednášky o drogové závislosti, alkoholismu a zdravém životním stylu. Jsou pořádány pravidelné terapeutické skupiny s psychologem. Nemalým přínosem této péče je celkové zklidnění klientů, kteří velmi těžce nesou svoji tíživou životní situaci. Duchovní programy navštěvuje čtvrtina klientů.

Co se týče pracovní terapie, klienti uklízejí v objektu Střediska křesťanské pomoci a podílejí se na zvelebování města. Pomáhají při úklidu hradebního parkánu kolem historického centra, na školní zahradě a při čištění lesa v místním polesí apod. K provozu Střediska křesťanské pomoci přispívají finanční dotace. Od města Jihlavy činily loni 348 tisíc Kč, o něco menší byla částka poskytnutá Ministerstvem práce a sociálních věcí."

Ing. Věra Horová, vedoucí odboru sociálních věcí Městského úřadu Louny:

"Ubytovna pro bezdomovce v Lounech vznikla rekonstrukcí budovy bývalých městských jeslí. Do provozu byla uvedena 1. 6. 1994. Jejím provozovatelem, který má budovu v pronájmu, se stal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Lounech. Ten má v ubytovně i ošacovací středisko. Stavebními úpravami v roce 1999 se ubytovací kapacita zvýšila na 31 lůžek, která jsou v současné době obsazena.

V ubytovně bydlí nejen místní občané, ale také lidé z obcí v působnosti Městského úřadu Louny. Nad rámec kapacity je vyčleněno jedno lůžko, využívané pro přespání bezdomovců z jiných lokalit, ale maximálně na jednu noc. Provoz v ubytovně je nepřetržitý. Původní denní poplatek za ubytování ve výši 20 Kč byl od října 2001 zvýšen na 30 Kč, při podávání teplé snídaně činí 35 Kč. Ubytovna slouží mj. důchodcům, lidem, kteří se vrátili z výkonu trestu, dále občanům, z nichž se vlastní vinou stali bezdomovci, neboť řádně neplatili nájemné a byli soudně vystěhováni.

Provoz ubytovny hradí ze svých prostředků především město. Loni vydalo z rozpočtu celkem 418 tisíc Kč. Příspěvek Úřadu práce v Lounech činil víc než 227 tisíc Kč, zatímco příjmy od ubytovaných bezdomovců dosáhly skoro 205 tisíc Kč. Všechny tyto finanční prostředky prakticky pokryly celkové náklady na roční provoz ubytovny."

- jb -

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down