Prvním krokem k zjištění možností úspor energie je obvykle provedení energetického auditu. Jeho úkolem je shromáždit veškeré dostupné informace o technickém stavu energetického zařízení a o způsobu jeho provozování. Audit musí vyhodnotit ekonomickou efektivnost nalezeného potenciálu úspor a navrhnout nejvýhodnějsí variantu opatření a postupu k zajištění optimální spotřeby energie.
Objekty v majetku krajů, obcí a příspěvkových organizací se spotřebou energie větší než 1500 GJ/rok si podle zákona o hospodaření energií musejí nechat energetický audit provést povinně do konce roku 2003.
METODA EPC
Jednou z možností, která umožňuje vydělat na úsporách energie, je tzv. metoda EPC (Energy Performance Conracting). Na základě této metody poskytovatel energetických služeb nabízí na klíč komplexní služby s cílem snížit spotřebu energie v objektu zákazníka. Principem je, že firma zjistí a provede snížení spotřeby energie v daném objektu při zachování služeb, které tato energie poskytuje. Finanční zdroje potřebné na úhradu projektu přitom přinese samotný projekt, protože zákazník použije na splátky budoucí dosažené úspory energie.
Jedním z konkrétních příkladů je 15. základní škola v Plzni, kde byl v objemu 2,5 mil. Kč realizován v letech 2000 - 2001 projekt s návratností 2,5 roku. Každý měsíc tak zde ušetří desítky až stovky tisíc korun. (Pozn. redakce: další úspěšný příklad uplatnění metody EPC viz Moderní obec č. 11/2001.
ENERGETICKÉ KONCEPCE
Zákon o hospodaření energií ukládá mj. povinnost krajům a statutárním městům zpracovat do 5 let územní energetickou koncepci. Jde o rozsáhlý, strategický dokument, který hodnotí veškeré energetické procesy ve městě nebo kraji jak na straně zdrojů, tak na straně spotřeby energie. Obvykle obsahuje vyhodnocení vývoje poptávky po teple a energii ve městě či kraji, vyhodnocení alternativních možností jejich pokrytí, legislativních možností podnikání v oblasti komunální energetiky a po dohodě s městem či krajem formulování priorit komunální energetiky a stanovení variant jejího budoucího vývoje. Vhodně zpracovaná koncepce může být dobrým základem pro správné budoucí rozhodnutí v oblasti energetiky, výroby tepla, či spotřeby energie.
NÍZKOENERGETICKÝ DŮM
V moci zastupitelů měst jsou i další možnosti, jak snížit spotřebu energie a navíc konkrétně pomoci svým obyvatelům. Je to například výstavba tzv. nízkonákladového nízkoenergetického domu. Jeho výstavba nestojí víc než výstavba běžného obytného domu a přitom jeho spotřeba energie je až o 50 % nižší. V současné době jsou již v Sušici, v Humpolci a v Železném Brodě vyprojektovány nízkoenergetické nízkonákladové domy, které splňují tato kritéria. Například investiční náklady domu s 12 byty v Železném Brodě jsou kalkulovány ve výši 16 mil. Kč, respektive 19 tisíc Kč/m2 vytápěné plochy bytu. Město tak může spojit příjemné s užitečným: vyřešit bytový problém několika rodinám a přitom dopředu snížit jejich budoucí spotřebu energie.
Další informace na adrese České energetické agentury:
www.ceacr.cz, tel.: 0800/ 15 52 11 a na adrese střediska pro efektivní využívání energie SEVEn: http://www.svn.cz./
JURAJ KRIVOŠÍK,
SEVEn, o. p. s.
|