V posledních měsících proběhlo v Chrudimi několik plánovacích víkendů, v rámci nichž se občané vyslovovali zaprvé k nové podobě Michaelského parku a zadruhé k inovacím na sídlišti Víta Nejedlého. Iniciátorem několika setkání se stala zdejší organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Kromě ní se jich zúčastnily některé další neziskové organizace, školy, okresní hygienik, správce městské zeleně, několik soukromých firem a řada občanů.
Hlavním cílem setkání bylo zlepšení celkového stavu parku. Série několika plánovacích víkendů brzy přinesla řadu konkrétních změn. Park se postupně čistil, kultivoval a ožíval. Lidé začali znovu vyhledávat toto místo a využívat jej ve volných chvílích k příjemným procházkám a odpočinku. Obnova parku zatím není u konce a práce v něm pokračují. V současné době se připravuje studie rekonstrukce parku, a to zejména cest, veřejného osvětlení a kašny.
Nehledě na konkrétní pozitivní změny, které setkání ohledně parku přinesla, byly velkým přínosem i samotné diskuse o plánování parku. "Podařilo se například dospět ke konstruktivní mezigenerační diskusi, ve kterou jsme vůbec nevěřili - představte si seniory, kteří jsou nakonec ochotni bavit se s mládenci v černém, s culíky či náušničkami," hodnotí úspěchy Ing. Milan Marenčák z ČSOP.
Opakovaná setkání se ukázala jako velká výhoda, a to z několika důvodů. Zaprvé občané mají intenzivnější pocit, že se na něčem podílejí a že to přináší své výsledky, které jsou schopni sledovat a vyhodnocovat. Zadruhé, lidé ztrácejí ostych a začínají cítit, že jsou žádáni o slovo a že už si "jen tak nestěžují", aniž by na jejich názory někdo reflektoval. Při opakovaném setkávání blednou hranice mezi "námi", "těmi druhými" (těmi nahoře) a obecně mezi všemi skupinkami zúčastněných. Setkání dovolují propojit názory lidí, kteří by se jinak ani sami nepoznali.
Navíc, lidé poznávají, co si mohou dovolit a jakým způsobem mohou nejlépe prosazovat svoje názory. Dílčí prohry a nezdary dnes pro ně nejsou důvodem okamžitě se vzdát a rezignovat ve svém úsilí.
Po úspěších z Michaelského parku přišel s nápadem uspořádat další plánovací víkendy samotný Městský úřad v Chrudimi. Požádal ty, kteří s plánovacími víkendy už měli své zkušenosti, o podporu. ČSOP pomohl zorganizovat další setkání, tentokrát k plánování budoucnosti sídliště Víta Nejedlého.
Cílem dvou plánovacích víkendů pro toto sídliště bylo zejména zlepšení místní dopravní situace a zjištění představ obyvatelů o využití některých volných ploch v sídlišti.
Co se týká dopravní situace v místě, sídliště ve skutečnosti doplácí na neexistenci silničního obchvatu města Chrudim. Sídlištěm Víta Nejedlého si mnozí motoristé zkracují cestu městem a toto místo se pomalu stává "průjezdovou zónou". Občané se na setkání důrazně zasazovali o zlepšení dopravní situace a navrhovali mnoho způsobů. Obchvat města se bohužel nepodaří vyřešit tak rychle, jak by si mnozí přáli, přesto se podařilo prosadit alespoň některé dílčí požadavky, týkající se zejména opatření zajišťující větší bezpečnost silničního provozu na sídlišti (například zpomalovací retardéry a přechody).
V diskusích o využití volných ploch na sídlišti se projevily rozdíly v názorech starších občanů a generací mladých rodin s dětmi (jedná se o starší sídliště procházející mezigenerační výměnou). Nashromáždilo se tu hned několik návrhů úprav a vylepšení. V mnohém zde pomohli dospělým děti, které ztvárnily svoji představu o parku v obrázcích. Setkání ukázalo, že je třeba najít v množství nápadů a námětů smírné stanovisko mezi generacemi, a že výsledné řešení podoby sídliště by mělo odpovídat představám jedněch i druhých. I tento projekt už přinesl první ovoce. V sídlišti Víta Nejedlého se na základě společné diskuse zatím podařilo vybudovat dětské hřiště a prolézačky pro děti a zároveň zvelebit jejich okolí.
Občanský sektor v městě Chrudimi získává stále větší podporu a jeho instituce se stávají stabilním a mnohem více respektovaným partnerem pro veřejnou správu než před několika lety. Důležité je nevzdávat se při prvních neúspěších a nezklamat křehkou důvěru občanů, kteří jsou většinou citliví na to, když se věc "nedotáhne do konce" nebo když se najdou "závažné" důvody pro nedokončení projektu. Takové případy kazí jméno těm, kteří to se zapojením veřejnosti do rozhodovacích procesů myslí vážně.
Prostřednictvím plánovacích víkendů se v Chrudimi zatím daří posilovat důvěru a nacházet energii v prosazování změn vedoucích k zlepšení kvality života občanů jednoho východočeského města. A o to nakonec jde - aby se nám dobře žilo tam, kde jsme doma.
BARBORA ŠAFÁŘOVÁ,
Ústav pro ekopolitiku, o. p. s.
|