01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komunální dluhopisy /2

Rozhodovací proces o optimálním zdroji financování investičních záměrů má dvě základní fáze - rozhodování spojené s výběrem vhodného zdroje dlouhodobého financování a rozhodování o způsobu zajištění zvoleného finančního zdroje.

Je-li rozhodnuto o vydání dluhopisů, pak nastává rozhodování o průběhu vydání dluhopisů a jeho zajištění včetně rozhodování o konkrétní povaze emise. Rozhodne-li se obec, či kraj realizovat zvolený investiční záměr, vyžadující určitý objem finančních prostředků, je třeba zajistit potřebné finanční zdroje. Rozhodování o optimálním zdroji financování investičních záměrů probíhá v několika fázích. Při výběru vhodného zdroje financování je třeba nejdříve vymezit jednotlivé alternativní zdroje financování, posoudit je po stránce kvalitativní i kvantitativní a poté zvolit optimální finanční zdroj či optimální kombinaci finančních zdrojů. V rámci kvalitativního posuzení musíme zvážit výhody a nevýhody alternativních zdrojů financování. Pozornost zaměříme především na disponibilní množství finančního zdroje a lhůty i na závaznost plateb, na počet a charakter případných věřitelů, jejich možnost ovlivňovat rozhodování obce či kraje, charakter podmínek poskytnutí a splácení zdroje, rozsah zásahů státních orgánů, plynoucí z využití daného zdroje či možnost obchodovatelnosti na kapitálovém trhu. Kvantitativní hodnocení je založeno na kritériích efektivnosti financování. Nejpoužívanějšími kritérii jsou čistá současná hodnota kapitálu a vnitřní míra návratnosti. Rozhodnout je třeba též o způsobu zajištění finančního zdroje pro krytí investičního záměru. V případě bankovního úvěru to znamená vybrat peněžní ústav, v případě emise dluhopisů zvážit např. možnost zprostředkovatelů, v případě leasingu hledat vhodné leasingové společnosti atd. Při výběru optimálního zdroje financování je účelné jako alternativu zvážit vydání komunálních dluhopisů. Již při posuzování emise komunálních dluhopisů, jako jedné z možných alternativ financování, je třeba vzít v úvahu povahu a způsob provedení emise, které samo může mít variantní charakter. Proto musíme vymezit v úvahu připadající varianty. Je-li rozhodnuto o vydání dluhopisů, je třeba v další fázi rozhodnout o definitivním průběhu a zabezpečení vydání dluhopisů a souběžně také o povaze emise.

Úvěr, či komunální dluhopisy?

Nejčastěji využívaným návratným zdrojem financování rozvojových záměrů, a tedy i nejběžnější alternativou financování komunálními dluhopisy, jsou bankovní úvěry. V porovnání s komunálními dluhopisy mají určité výhody. Při upřednostnění této alternativy odpadají vysoké emisní náklady a další výhodou je možnost získávat finanční prostředky postupně. Ovšem získání dlouhodobého bankovního úvěru je velice složité a časově náročné. Úroky z úvěrů jsou vysoké a banky stanovují stále tvrdší podmínky, např. z hlediska záruk. Navíc bankovní úvěr je třeba začít splácet bezprostředně po jeho čerpání. Záleží na konkrétních podmínkách, který zdroj financování se bude jevit jako výhodnější. Obecně však platí pravidlo: emise komunálních dluhopisů je výhodnější než bankovní úvěr v případě, že subjekt potřebuje značný objem finančních prostředků na financování investičního programu s dlouhou dobou návratnosti. Konečné rozhodnutí však bude záviset na vyhodnocení kritérií efektivnosti financování

Kritéria efektivnosti

Základním kritériem optimální volby zdroje financování je čistá současná hodnota kapitálu. Představuje rozdíl mezi částkou získanou půjčkou, sníženou o určité "vstupní" poplatky a současnou hodnotou splátek a dalších plateb spojených s touto půjčkou. Na rozdíl od kritéria čisté současné hodnoty používané pro hodnocení investic je v tomto případě první hotovostní tok (půjčka) kladný a následné toky záporné. Výhodnější je varianta financování s vyšší čistou současnou hodnotou.

Dalším kritériem efektivnosti je vnitřní míra návratnosti. Představuje náklady, které nese subjekt získávající daný zdroj financování. Výhodnější je tedy varianta s nižší vnitřní mírou. vnitřní míra návratnosti, tj. náklady spojené se získáním daného finančního zdroje (koeficient); ostatní symboly zůstávají shodné. Jakými faktory jsou ovlivněna kritéria efektivnosti financování v případě bankovního úvěru a emise komunálních dluhopisů? V obou případech je třeba vyjít z potřeby kapitálu. V případě bankovního úvěru se částka tohoto úvěru bude rovnat kapitálové potřebě. Na rozdíl od emise dluhopisů, kdy emitovaný objem cenných papírů musí být vyšší než kapitálová potřeba, a to o náklady vydání. Zaměříme-li pozornost na dobu životnosti úvěru a dluhopisů, je třeba upozornit na určitou výhodu bankovního úvěru, spočívající v jeho flexibilitě, tj. možnosti předčasného splácení, předností může být i postupné splácení, charakteristické pro úvěr, v jehož důsledku klesá nákladové zatížení. Těchto charakteristik lze docílit i u dluhopisů (jednak možností předčasného splacení, které si může emitent vyhradit call opcí, jednak volbou vhodné formy splácení). Vliv na kritéria efektivnosti bankovních úvěrů bude mít také výše sazby úroků z úvěru, výše stanovených splátek úmorů a rozložení splátek úroků a úmorů v čase. Bankovní úvěry jsou také spojeny s určitými poplatky, které budou mít vliv na tato kritéria (např. poplatky za vedení účtu a za výpisy z nich). Kritéria efektivnosti při posuzování financování komunálními dluhopisy budou ovlivněna zejména náklady emise, ale i rozhodnutím o charakteru, výši a časovém rozložení splátek výnosů a jistiny či stanovenou dobou splatnosti dluhopisů. Náklady emise komunálních dluhopisů můžeme rozdělit do dvou základních skupin:

1. Náklady vydání emise zahrnují náklady spojené s přípravou emise, s její registrací ve Středisku cenných papírů, respektive náklady spojené s tiskem cenných papírů, zveřejněním, umístěním a přijetím emise k obchodování na burze.

2. Náklady životnosti emise tvoří úrokové platby, rozdíl jmenovité hodnoty a emisního kursu, prémie, poplatky spojené s výplatou výnosů a jistiny, roční poplatky za obchodování komunálních dluhopisů na jednotlivých trzích burzy cenných papírů a další náklady. Posouzení vhodnosti financování investičních záměrů obcí a krajů pomocí emisí komunálních dluhopisů je založeno na zpracování kvalitní finanční analýzy, která musí komplexně posoudit zamýšlenou emisi, přičemž je třeba pečlivě zvážit, jak jednotlivé alternativy typů komunálních dluhopisů, tak i jejich proces vydání.

Liběna Tetřevová,

Fakulta ekonomicko-správní,

Ústav ekonomie Univerzity Pardubice

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Jste v jakékoli finanční krizi? Potřebujete úvěr na refinancování svého domu nebo rozšíření svého podnikání?

    Potřebuješ

    POSKYTUJTE úvěr, abyste urovnali naléhavé dluhy a zůstal jste s jedním věřitelem? Potřebujete zaplatit za

    zaplacení účtů? atd. Získejte svůj úvěr

    od $ 2,000 do $ 150,000,000.00 USD / EURO / POUNDS ve výši 3%. Peníze převedené na váš účet do 3

    hodiny schválení. Pokud máte zájem o získání úvěru, neváhejte nám zaslat žádost prostřednictvím e-

    mail: heinzemunkel.loanfirm@gmail.com

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down