Jak se bránit Otázka: Při jednání zastupitelstva obce mně a mému stranickému kolegovi jeden opoziční zastupitel opakovaně hrozil podáním trestního oznámení. Přičemž nám rovněž hrozil, že o tomto trestním podání bude informovat regionální média. Opoziční politik nás nařkl z trestného činu...
Jak se bránit
Otázka: Při jednání zastupitelstva obce mně a mému stranickému kolegovi jeden opoziční zastupitel opakovaně hrozil podáním trestního oznámení. Přičemž nám rovněž hrozil, že o tomto trestním podání bude informovat regionální média. Opoziční politik nás nařkl z trestného činu úplatkářství. Žadného trestného činu jsem já ani můj kolega nedopustili. I když se posléze prokáže naše nevina, máme vážné obavy, že veřejnost na nás bude pohlížet negativně. To přirozeně může mít záporný vliv na naší další kandidaturu do zastupitelstva, a komunální volby jsou již příští rok. Co s tím máme dělat?
ODPOVĚĎ: V České republice se rozmohl nový způsob politického boje. Bohužel velice un-fair. Chcete někoho poškodit v očích veřejnosti a získat profit ve volbách na jeho účet? Není nic snažšího, podejte na něj trestní oznámení! Však ona se nějaká záminka skoro vždycky najde, koneckonců při správě věcí veřejných - spojené se správou a rozhodováním o značných hospodářských hodnotám to není nic nelogického. Žel, tento podlý nešvar se rozšířil i do komunální politiky.
Pro multiplikaci efektu z trestního oznámení bývají o každém takovém oznámení náležitě informována příslušná média. V komunální politice tuto roli sehrávají zejména lokální a regionální tiskoviny a místní rozhlasové stanice.
Vychytralí oznamovatelé se spoléhají na nižší míru právního vědomí veřejnosti, tj. potencionálních voličů. Pro člověka bez právního vzdělání je trestní oznámení rovno sdělení obvinění či dokonce pravomocnému soudnímu rozhodnutí. Opak je však reálnou legální skutečností.
To, že jeden zastupitel podá trestní oznámení na jiného, z hlediska trestního práva neznamená nic! Policie ČR má přirozeně ex lege povinnost každé trestní oznámení náležitě prověřit, avšak pouze a jen tehdy, pokud je podezření podloženo hodnověrnými důkazy sdělí vyšetřovatel podezřelému obvinění a postupuje se potom podle trestního řádu. V opačném případě je ono původní trestní oznámení odloženo jako nedůvodné. Přitom je nutno konstatovat tristní skutečnost, že zmíněné odložení již zpravidla nebývá pro média atraktivní. Pokud se vůbec v regionálních novinách objeví, tak pouze na velmi nevýrazném místě.
Naštěstí naše právo není v tomto případě bezzubé a na takovéto falešné oznamovatele důrazně pamatuje. Může se proto stát, že na lavici obžalovaných skončí oznamovatel, tj. ve vašem případě opoziční zastupitel. Oznamovatel svým nepodloženým a neprávem podaným trestním oznámením může naplnit skutkovou podstatu podle § 174 trestního zákona - křivé obvinění. Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta. Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li uvedeným činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek (viz § 174 zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon).
Rovněž je možná občansko-právní žaloba na ochranu osobnosti spojená s náležitou finanční náhradou škody. Pro oznamovatele jistě nic příjemného. Také je důležité říci, že avizovaná prezentace falešného obvinění v tisku by byla pro oznamovatele přitěžující skutečností.
Na závěr nelze než vašemu opozičnímu zastupiteli - oznamovateli sdělit, že je sice možné podávat trestní oznámení na kohokoliv a pro cokoliv, ale je nutné si být vědom případných negativních následků, pokud se jedná o trestní oznámení nepravdivé a mající za úmysl přivodit protiprávní újmu. Negativních následků jak v rovině občanskoprávní, tak i trestně-právní.