01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kolik stojí péče o území a jeho objekty? (I)

Kolik stojí péče o území a jeho objekty? (I) Předběžné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2001 v ČR přinášejí řadu zajímavých údajů. Zatímco počet trvale obydlených bytů v roce 1991 byl podle tehdejšího sčítání 3 706 tis., v současnosti je těchto bytů celkem 3 829 tis. Rapidně vzrostl počet...

Kolik stojí péče o území a jeho objekty? (I)

Předběžné výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2001 v ČR přinášejí řadu zajímavých údajů. Zatímco počet trvale obydlených bytů v roce 1991 byl podle tehdejšího sčítání 3 706 tis., v současnosti je těchto bytů celkem 3 829 tis. Rapidně vzrostl počet neobydlených bytů z 372 tisíc (1991) na 540 tisíc (2001). Jsou to zajímavé údaje, některé však vyžadují další rozbory.

Jakkoliv budou analýzy kvalifikované, shodnou ze zřejmě na tom, že hlavním činitelem byla změna postoje k vlastnictví.

Motivovala mnohdy vlastníky promítnout statisticky nové ekonomické skutečnosti v užívání domů a bytů.

Situace v Německu

Naštěstí není skok ve změnách postojů uživatelů tak rapidní, jaký prodělávají nové spolkové země v Německu. Počet neobydlených bytů je tam více než dvojnásobný. Markantní přebytek bytů v některých městech vede k cílevědomému snižování počtu bytů v bytových objektech. Neobydlený byt stojí peníze (fixní náklady údržby a obnovy spolu s náklady na temperování bytů v zimním období vytvářejí nesporně jednu z největších položek). Ve středně velkém městě dokládají bytové správy více než 3000 DM ročně na neobydlený byt. Volných bytů je v řadě měst dostatek. Nahlédneme-li do nabídek většího města, získáme rychle přehled o situaci1). Jeden příklad za všechny (tzv. průmyslově stavěný byt; panel) je uveden v tabulce.

Vizitka obcí

Péče o svěřené hodnoty je vizitkou schopnosti podnikatelských subjektů a obcí udržet svěřený majetek v produktivním stavu. Péče o stavební substanci majetku je dokonce součástí povinností, ukládaných stavebním zákonem. Každý stavební objekt je svým fyzickým stavem technickým a ekonomickým dokumentem toho, jak byla litera stavebního zákona v uplynulých desetiletích naplňována. Lze jen apelovat na stavební úřady, aby více využívaly svých práv a důsledněji plnily své povinnosti všade tam, kde vlastníci neprojevují dostatečnou snahu udržovat stavební objekty v řádném stavu. Konec konců, i to je forma, jak vytvářet pracovní místa v regionu.

Bylo by nesprávné uvažovat o řešení situace pouze optikou údržby. Obnova ekonomických funkcí je mnohem více. Na obr. 1 je znázorněn návrh úprav panelového domu. Architektonický vzhled je zlepšen zvýšením členitosti fasády (přistavěny logie, tzv. zimní zahrady, některá podlaží byla snížena2) a přeměněna na solaria a společné zimní zahrady (podrobněji záměr ilustruje obr. 2). Zásah nekončí na úpravách vstupních vestibulů, společných ploch, fasády, ale má i silný dopad do změn dispozic bytů (viz obr. 3, spojování bytů, navýšení plošného komfortu užitných ploch).

Město, obec a území hrají důležitou roli na spojnici ekonomického rozvoje a rozvoje kvality života a životního prostředí. Evropská unie má v celé řadě svých programů3) snahu podporovat rozvoj měst a obcí a sleduje udržitelnost pozitivního rozvoje urbanizovaných území. Spojené národy zaměřily svoji pozornost k této otázce na konferenci UNCED4), kde bylo zdůrazněno zásadní spojení mezi městem a životním prostředím. Vznikla komponenta Agenda 21 a později Local Agenda 21 byla formulována na První evropské konferenci udržitelných měst a obcí5).

Výsledkem bylo vydání Aalborgské charty v roce 1994. Charta se zaměřuje na roli evropských měst a municipalit, stanovuje směrnice o způsobech jejich udržitelnosti. Jedná se o dlouhodobou strategii ochrany a upoutání pozornosti k problematice osídlení. Myšlenka upevňování udržitelného, dlouhodobého zdravého rozvoje v místních a regionálních podmínkách byla předmětem druhé a třetí konference European Sustainable Cities and Towns (Lisabon, 1996 a Hannover, 2000)6).

Společné neduhy

Jakkoliv budeme zdůrazňovat globální souvislosti, v konečném důsledku je obraz obce i města vytvářen tím, s jakou péčí jsou spravovány a udržovány jeho domy. Domy ve starém i novém českém městě trpí společným neduhem - nedostatečnou údržbou, mnohdy předstíranou péčí o jejich stavební substanci. Vzletná přiznání k péči o globální problémy mají své konkrétní naplnění v lokálních detailech údržby a obnovy domů, péči o veřejné a soukromé objekty, prostranství a plochy. Výzva ke globálnímu myšlení a lokálnímu jednání je manifestem racionálnosti.

Řemeslný detail zastřešení, oken, balkonů, logií či způsob umístění nádob na odpadky manifestují lokální pokrokovost. Vidíme jej teprve tehdy, když nová řešení známe. Cesta k novému vede jenom přes poznávání. Objekty, které se neobnovují a neudržují, jsou přiznáním se k neproduktivnosti a neochotě akceptovat nové.

Poznámky:

1) http://www.mwgeg.de/

2) Na program snižování počtu neobydlených bytů existuje státní příspěvek

3) Akcí, iniciativ i doporučení k daňovým opatřením (např. daň z nemovitostí)

4) United Nations Conference on Environment and Decelopment, Rio de Janeiro v roce 1992

5) First European Sustainable Cities and Towns Conference

6) Konaly se též regionální konference - v Turku (1998), Sofii (1998), Seville (1999) a Haagu (1999), Torinu (2000)

(Příště: Propočet prostředků na údržbu a obnovu svěřeného majetku)

VÁCLAV BERAN,

Fakulta stavební, ČVUT Praha

FOTO ARCHÍV

Příklad panelového domu

Adresa Hans-Grade-Strase 56, 39130 Magdeburg

Městská část Olvenstedt

Obytná plocha 70 m2

Nájem včetně vytápění 641,56 DM

Teplo a nájemné za m2 9,17 DM

Počet místností: 3

Podlaží 6L3

podlaží/lodžie/místností

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down