Nové trendy vytápění pro rodinné domy a byty Centrální zásobování teplem (CZT) bylo v minulosti doménou větších měst a sídlišť. Nesporné výhody CZT se projevovali nejenom v ekonomice provozu a nízkých nákladech na teplo, ale zejména v kvalitě životního prostředí. Dnešní moderní technologie umožňuje...
Nové trendy vytápění pro rodinné domy a byty
Centrální zásobování teplem (CZT) bylo v minulosti doménou větších měst a sídlišť. Nesporné výhody CZT se projevovali nejenom v ekonomice provozu a nízkých nákladech na teplo, ale zejména v kvalitě životního prostředí. Dnešní moderní technologie umožňuje i menším městem a obcím profitovat ze zavedení moderních technologií CZT.
Hlavní výhodou centrálního zásobování teplem je ochrana životního prostředí a možnost volby toho druhu paliva v systému, který umožňuje dosažení nejlepší ekonomiky provozu.
Obec Hostětín s 230 obyvateli leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Většina obyvatel používá k vytápění domů elektřinu nebo hnědé uhlí. V obci neexistovalo centrální vytápění a neuvažovalo se o zavedení zemního plynu. Vzhledem k rozsáhlým lesním porostům byl Hostětín identifikován jako místo vhodné pro provedení alternativního systému zásobování energií centrální výtopnou na biomasu z dřevní štěpky. Energie z biomasy skýtá obci možnost spojit přínosy environmentální se sociálními a ekonomickými.
Klíčovým faktorem při přípravě projektu byla silná podpora ze strany místních lidí - téměř 100 % obyvatel potvrdilo svůj závazek odebírat teplo z výtopny. Na jaře 2000 byly ve všech domech nainstalovány malé kompaktní předávací stanice Cetetherm. Provoz výtopny byl zahájen v říjnu 2000. V letních měsících má být v budoucnu potřeba teplé vody pokryta solárním ohřevem a výtopna bude moci být v létě odstavena. Kombinace slunce a biomasy představuje koncept využití obnovitelných zdrojů, který je hospodárný a přinese významné redukce emisí CO2.
Za teplo poskytované výtopnou zaplatí občané Hostětína cenu, která v současné době odpovídá ceně dálkového tepla z plynových výtopen, do budoucna bude ovšem stabilní. Očekává se, že energie z biomasy, která je v současné době srovnatelná s jinými zdroji, bude v budoucnu ještě výhodnější. Zatímco cena dřevěných štěpek zůstane na podobné úrovni, ceny zemního plynu a elektřiny výrazně vzrostou. Použití hnědého uhlí bude zatíženo ekologickými daněmi. Důležitá je skutečnost, že platby za teplo zůstanou v regionu a podpoří místní ekonomiku. To je podstatný rozdíl od původního stavu, kdy veškeré poplatky za energie odcházely mimo region. Přímo v Hostětíně přinese projekt i pracovní místa při obsluze a údržbě výtopny a při přípravě paliva.
Město Hartmanice se nachází v Chráněné krajinné oblasti na okraji Národního parku Šumava. S ohledem na zeměpisnou polohu města a zájem zachovat čisté ovzduší při snaze využít ekologický zdroj vytápění byl zvolen princip výroby tepla na bázi spalování biomasy. Toto rozhodnutí významně podpořilo i několik dalších okolností - stále se zvyšující cena zemního plynu a dostupnost dostatečných zdrojů paliva z pil nacházejících se v dosahu.
Projekt byl rozdělen do dvou etap. V rámci I. etapy proběhla instalace dvou kotlů o celkovém výkonu 2,63 MW do objektu stávající uhelné kotelny. V první etapě proběhlo připojení 261 ekvivalentních bytových jednotek (75 % bytových a 25 % nebytových prostor) a byl vybudován sklad paliva. V II. etapě bylo připojeno dalších 70 bytových jednotek a také nebytové prostory - základní škola, kulturní dům, hotel atd.
Na základě průzkumu bylo zjištěno, že koneční odběratelé (nájemníci) jsou s tímto typem vytápění podstatně spokojenější než s původním stavem, o čemž vypovídá i skutečnost, že další vlastníci rodinných domů sami projevili zájem o připojení.
Město Žlutice zvolilo za nejvhodnější palivo dobře dostupnou řepkovou a obilní slámu. Palivo bude přiváženo ze vzdálenosti do 15 km, ale ekonomicky přijatelná je vzdálenost až do 50 km. V případě nedostatku paliva je možné použít i dřevní štěpku. Teplo bude rozváděno předizolovaným bezkanálovým potrubím uloženým v zemi. Jeho životnost je min. 30 let. Délka teplovodů je cca 4,5 km a délka přípojek cca 1 km.
Pro připojení rodinného domku k CZT je nutné, aby měl zájemce vybudováno ústřední nebo etážové topení. Vedle nebo místo stávajícího kotle je instalována domovní předávací stanice, která zabezpečuje přenos tepla pro vytápění a zabezpečuje ohřev teplé užitkové vody. Výhoda systému CZT pro každého odběratele je v jeho uživatelském komfortu a cenové výhodnosti. Systém umožňuje každému maloodběrateli automatickou regulaci vytápění objektu podle jeho požadavků a finančních možností. Mimo to každý připojený objekt výrazně přispěje ke zlepšení kvality ovzduší a životního prostředí ve městě. Tím, že se jedná o městskou výtopnu, zůstanou peníze z provozu pro potřeby města.
Kompaktní předávací stanice pro rodinné domy a byty a budování CZT v menších městech a obcích - to jsou trendy, které se poslední dobou stále výrazněji prosazují. Sítě CZT s návazností na kotelny budované pro nejdostupnější a ekonomicky nejvýhodnější palivo už dnes přinášejí pozitivní ekologické, ekonomické a sociální důsledky. Při předpokladu růstu cen standardních druhů paliv a zvyšování nároků na ochranu životního prostředí, lze předpokládat zvyšování zájmu o tento druh teplofikace.
Ing. JAROSLAV HALAČ,
Cetetherm, s. r. o