Využití zemního tepla Projekt "Využití zemního tepla pro vytápění obecních objektů v obci Borová Lada" je jedním z nejkomplexnějších příkladů využití obnovitelných zdrojů energie. Byl realizován v rámci celkové rekonstrukce infrastruktury obce, která probíhala pod záštitou EU a byla částečně...
Využití zemního tepla
Projekt "Využití zemního tepla pro vytápění obecních objektů v obci Borová Lada" je jedním z nejkomplexnějších příkladů využití obnovitelných zdrojů energie. Byl realizován v rámci celkové rekonstrukce infrastruktury obce, která probíhala pod záštitou EU a byla částečně financována z programu Phare CBC.
Tepelná čerpadla byla uvedena do provozu na začátku topné sezóny v říjnu 2000 a nyní je možné provést první vyhodnocení provozních zkušeností a dosažených úspor.
Obec Borová Lada leží v jihozápadních Čechách.
V obci začaly v roce 1999 rekonstrukční práce a opravy zaměřené na zlepšení infrastruktury. Jako hlavní bod tohoto programu bylo provedeno zateplení a instalace tepelných čerpadel pro vytápění budovy obecního úřadu, mateřské školy a čtyř bytových domů v majetku obce.
Pro vytápění objektů byla vybrána švédská tepelná čerpadla IVT Greenline. Každý z vytápěných objektů má vlastní kotelnu s tepelným čerpadlem o výkonu 26 nebo 33 kW. Čerpadla jsou doplněna elektrokotli pro pokrytí období s extrémně nízkými venkovními teplotami. Teplo je odebíráno z celkem 18 vrtů o hloubce 120 m.
Celkové náklady na rekonstrukci infrastruktury dosáhly 17 miliónů korun. Z toho investiční náklady na pořízení kotelen s tepelnými čerpadly včetně vrtů byly 4,2 miliónu korun.
Financování
Na financování celého projektu se podílel fond Phare CBC dotací 323 251 eur (13 miliónů korun), Česká energetická agentura dotací 2,18 miliónů, Jihočeská energetika, a. s., (JČE) financovala posílení technické infrastruktury a zbytek financovala obec Borová Lada ze svého rozpočtu.
Všechny kotelny v bytových domech jsou vybaveny vlastním elektroměrem, v kotelně obecního úřadu je navíc instalován měřič spotřeby tepla, takže je možné poměrně přesně vyhodnotit parametry systému a dosahované úspory. V objektu obecního úřadu byl měřen průměrný topný faktor tepelného čerpadla, což je rozhodující veličina udávající míru úspory celého zařízení (poměr vložené elektrické energie a vydané energie tepelné).
V průběhu první topné sezóny byl naměřen průměrný topný faktor celého systému s hodnotou 3. Po odečtení spotřeby energie na pohon oběhových čerpadel na topné straně a spotřeby elektrokotle pracovalo tepelné čerpadlo s průměrným topným faktorem 3,2.
V praxi to znamená, že průměrné náklady na vytápění jednoho bytu s vytápěnou plochou 56 m2 jsou 281 Kč za měsíc. Pro porovnání například při centrálním zásobování teplem v Praze, kde v zimě teploty zdaleka nedosahují tak nízkých hodnot jako na Borové Ladě, jsou průměrné náklady na vytápění bytu o ploše 60 m2 zhruba 942 Kč za měsíc a například v Písku až 1142 Kč za měsíc.
Zateplením objektů a instalací tepelných čerpadel došlo v obci k výraznému snížení znečištění ovzduší. Realizovaná úspora 790 MWh energie představuje při přepočtu na hnědé uhlí 22 plně naložených nákladních aut s uhlím ročně.
Prestižní ocenění
V dubnu byla v Renaissance Prague Hotel již po desáté předána prestižní ocenění soutěže "Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2000", kterou organizuje asociace českých a mezinárodních společností Business Leaders Forum. V rámci této akce byla udělena firmě VESKOM a představitelům obecního zastupitelstva Borové Lady "Zvláštní cena za příkladnou spolupráci veřejné správy v oblasti životního prostředí se soukromým sektorem".
V auditu byly vypočítány celkové provozní náklady na provoz tepelných čerpadel na 389 000 Kč za rok, skutečné náklady při zhruba stejné spotřebě energie jsou ale jen 210 000 Kč za rok. Návratnost investice do tepelných čerpadel, která byla v energetickém auditu vypočtena na 9 až 10 let, vychází díky této skutečnosti na necelých 5 let.
- js -
Snížení exhalací v obci
SO2 NOx CO2 Prach
-6040 kg/rok -43 kg/rok -242 000 kg/rok -664 kg/rok