Bezpečnost na břehu Rozkoše Česká Skalice nedávno oslavila 760 let své existence. Má 6000 obyvatel a dalších 2000 občanů žije v takzvaných spádových obcích a osadách. Katastr se rozkládá na ploše 2700 hektarů. Z nich 1100 hektarů tvoří příměstské jezero, vodní nádrž Rozkoš. Ve městě, s velkým...
Bezpečnost na břehu Rozkoše
Česká Skalice nedávno oslavila 760 let své existence. Má 6000 obyvatel a dalších 2000 občanů žije v takzvaných spádových obcích a osadách. Katastr se rozkládá na ploše 2700 hektarů. Z nich 1100 hektarů tvoří příměstské jezero, vodní nádrž Rozkoš.
Ve městě, s velkým turistickým ruchem, který zvyšuje i přitažlivost přehrady, ale také atraktivní přilehlé Ratibořické údolí, bývají i nemalé starosti. Týkají se především udržování pořádku. Starosta Bc. Petr Fejfar, kterému ze zákona přísluší být současně velitelem městské policie, říká, že k tomu jim slouží šestičlenný sbor městské policie.
Ve městě mají také jistou zvláštnost, s níž se mohou pochlubit jen málokde. Je to Česká rybářská stráž, do níž patří i dva městští strážníci. Toto zastoupení má jisté přednosti. Příslušníci policie mohou tak s ostatními členy stráže účinněji působit na rybáře, kteří sem přijíždějí za svým koníčkem.
K nežádoucím jevům patří i to, že se nedodržují často přehradní či plážové předpisy a ustanovení. Vyvolávají rovněž řadu drobných konfliktů s návštěvníky, kteří se zde chtějí koupat a svou přítomností i pohybem prý narušují zájmy rybářů.
Jezero Rozkoš a přilehlé pláže, kromě několika desítek metrů vyhrazených přírodní rezervaci, jsou přístupné všem návštěvníkům.
I když se v okolí vodního díla, obklopeného nejen restauracemi, ale také desítkami stanů, sejde denně až půltřetího tisíce rekreantů, hlavní pozornost je soustředěna na střed města. Zde je totiž velmi rušno nejen v létě, ale po celý rok. Město je známé svým bohatým nočním životem. Proto jsou služby hlídek po letitých zkušenostech rozloženy především na pátek, sobotu, neděli, a to přiměřeně na ráno, odpoledne i na noc.
"Preventivní činnost", zdůrazňuje starosta, "pokládám za jednu z nejdůležitějších, protože tak je možno nejlépe zdůvodnit existenci městského policejního útvaru. V jistém smyslu už svou existencí předchází případné trestné činnosti."
Městské policii, jak známo, přísluší plnit úkoly při ochraně zdraví, života a majetku občanů. To její velitel a současně starosta města nepokládá za formalitu.
Pokud jde např. o zdraví a život, uvedl příklad z léta roku 1999: "Naše českoskalická policie se přičinila o záchranu tří lidských životů. Policisté dorazili při noční službě k hořícímu objektu naštěstí ještě dříve, než mohli zasáhnout hasiči. Chtěl bych připomenout, že od té chvíle ustaly v našem městě debaty o tom, zda je městská policie potřebná. Škoda, že někdy k podobným poznáním musí napomoci až událost, blížící se tragédii."
Většina občanů chápe, že útvar nemůže být finančně soběstačný, tím spíš, že se nezabývá jakoukoliv formou výdělečné, třeba podnikatelské činnosti, např. placenými službami pro některé podniky apod. Ani získáním třeba 30 000 korun na pokutách se nemohou náklady krýt. S nimi se samozřejmě kalkuluje při sestavování rozpočtu města.
Stranu připravil
Josef Farský
FOTO ARCHÍV