Role agentur V minulosti regionální rozvojové agentury (RRA) do určité míry vyplňovaly mezeru vzniklou absencí regionálního samosprávného článku. V současné době ale probíhají první jednání s nově vzniklou krajskou samosprávou o způsobu a formě budoucí spolupráce. Krajské samosprávy jsou těmi...
Role agentur
V minulosti regionální rozvojové agentury (RRA) do určité míry vyplňovaly mezeru vzniklou absencí regionálního samosprávného článku. V současné době ale probíhají první jednání s nově vzniklou krajskou samosprávou o způsobu a formě budoucí spolupráce.
Krajské samosprávy jsou těmi institucemi, které budou určovat směry a cíle rozvoje regionů. Úkolem RRA pak je fungovat jako výkonná jednotka při sledování a prosazování těchto regionálního zájmů.
Činnost těchto agentur je v zemích Evropské unie převážně financována z veřejných zdrojů, a to jak místních, tak centrálních. V České republice je situace obdobná. Přestože tato finanční účast nemusí pokrývat veškeré náklady agentur, je obvyklé, že je jejich činnost kryta veřejnými výdaji v určitém pravidelném období.
Pozice RRA u nás zatím není stabilizována. Během svého relativně krátkého působení v podpoře rozvoje regionů se přesto ukazují lepší než jiné instituce.
Byly zakládány s ohledem na fungování těchto agentur v zemích EU, a proto vykazují společné základní rysy. Lze je také charakterizovat jako regionální, poloautonomní organizace alespoň částečně financované z veřejných zdrojů. V porovnání s fungováním těchto agentur v zemích EU jsou naše agentury nepoměrně menší, hospodaří s daleko nižšími finančními zdroji a zaměstnávají méně zaměstnanců.
Přesto právě tyto agentury přinesly do regionů metody strategického plánování a v této oblasti jsou také ostatními regionálními aktéry většinou vnímány jako uznávaní odborníci.
Mezi regionálními aktéry jsou regionální rozvojové agentury dobře připravenými a nejzkušenějšími organizacemi v oblasti podpory regionálního rozvoje. Ačkoliv je jejich situace stále nestabilní a agentury si často hledají svoji pozici, lze předpokládat, že jejich význam v budoucnu poroste a okruh činností a klientů se bude zvyšovat.
RRA Vysočina plní významnou roli iniciátora projektů v regionu, kdy ve spolupráci s obcemi odborně zpracovává strategické dokumenty mikroregionů. Další významnou roli plní i v oblasti podpory přílivu kapitálu do regionu jako regionální zástupce CzechInvestu.
Jednání s krajskými samosprávami probíhá v duchu zachování poloautomního postavení agentur. To znamená, že se krajským samosprávám nabízí účast ve vedení RRA. Pokud je mi známo, ve všech krajích zatím tato jednání probíhají a zatím nikde nedošlo ke konečnému rozhodnutí. Je to však zcela standardní situace, protože krajské samosprávy mají spoustu dalších úkolů, které musí řešit prioritně.
Zdeňka Ušelová,
ředitelka Regionální rozvojové
agentury Vysočina