01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti prvního roku

Zkušenosti prvního roku V prosinci 2000 jsme vás informovali o seminářích, které pro ředitele škol a zástupce zřizovatelů pořádá CZESHA SERVIS, profesní poradenská, konzultační a vzdělávací instituce Sdružení školských asociací ČR - CZESHA. Od podzimu se jich zúčastnilo na dvě stě pracovníků škol a...

Zkušenosti prvního roku

V prosinci 2000 jsme vás informovali o seminářích, které pro ředitele škol a zástupce zřizovatelů pořádá CZESHA SERVIS, profesní poradenská, konzultační a vzdělávací instituce Sdružení školských asociací ČR - CZESHA. Od podzimu se jich zúčastnilo na dvě stě pracovníků škol a členů obecních zastupitelstev v různých koutech republiky. Zajímalo nás, s jakým výsledkem.

Vzdělávací cyklus, který v osmi tematických seminářích přináší informace o aktuálním stavu školství i o jeho výhledech do budoucna, nabízí mimo jiné také prostor pro diskuzi, která pomáhá prolomit ledy, jež leckdy mezi obcí a "její" školou postavily zbytečnou bariéru. Lektoři otevřou obecný problém, s kterým by se v běžném životě přítomní nevyrovnali "bez bolesti". Na neutrální půdě, kde se nikoho nic osobně nedotýká, lze za pomoci lektorů vymodelovat řešení k všeobecné spokojenosti. Právě tuto příležitost mnozí vítají. Přitom není podmínkou, aby se zástupci školy a zastupitelstva z téže obce zúčastnili semináře společně. V některých případech je dokonce vhodnější, jestliže se každý přihlásí v jiném termínu. Záleží na okolnostech.

"Dříve jsme nebyli s naší školou spokojeni, zdálo se nám, že může pracovat lépe a efektivněji. Hlavně jsme si představovali v jejím čele člověka, který má jasnou představu o tom, kam chce školu vést. Tyto nároky tehdejší vedení nesplňovalo," přiznal starosta Městské části Praha-Slivenec Martin Lang, když jsme se zeptali na jeho názor na postavení školy v obci.

Semináře, který se konal v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi, se už zúčastnil s novou ředitelkou, která vede sliveneckou základní školu (sloučenou se školou mateřskou) druhým rokem. "Konkurzem jsme hledali ředitele jiného typu a vybrali jsme si dobře. Seminář byl pro mne zajímavý a užitečný. Získal jsem informace ze školské oblasti, k nimž se běžně obec nedostane. Potěšilo mne, když jsem si při rozhovorech potvrdil, že naše názory na to, jak by škola měla fungovat, jsou správné; i když některé drobnosti jsem musel korigovat."

Zatímco Martina Langa přivedla na semináře ředitelka jeho základní školy Eva Dvořáčková, ředitelku Zvláštní školy v Říčanech Ladislavu Mondscheinovou přihlásilo do vzdělávacího cyklu město.

"Náš městský úřad má o školství velký zájem. Důkazem je i fakt, že je naším zřizovatelem, zatímco u naprosté většiny zvláštních škol to býval okres, dnes kraj. Jsem ve funkci devátý rok a mohu potvrdit, že spolupráce s městem je perfektní. Na semináři oceňuji hlavně to, že spojuje problematiku škol a zřizovatelů. Po každém semináři informuji pana starostu i školskou komisi, o čem jsme hovořili."

Ředitelka pořádající instituce CZESHA SERVIS Jana Kratochvílová je s průběhem seminářů spokojena. "Je důležité, že se účastníci - každý z úhlu své pozice - snaží analyzovat situaci ve školství svého regionu a na jejím základě pak stanovují priority. Navzájem si kladou otázky, někdy i nepříjemné, a pak se snažíme společně najít optimální řešení. Takhle nějak by to mělo vypadat i v běžném životě. Proto mne těší, že se k nám hlásí zřizovatelé, kteří chtějí hlouběji poznat méně viditelnou školu. Nahlédnout do jejích starostí, poznat, co se v ní odehrává - aby jí mohli lépe vycházet vstříc. Snaží se, aby jejich škola - ať už ve městě nebo na vesnici - vypadala i pracovala dobře."

Jaroslava Volfová

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down