01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koncepce nakládání s odpady

Koncepce nakládání s odpady Potřeba zpracovat koncepční práci, jak nakládat s komunálními odpady a s odpady jim podobnými, vznikla v Ostravském kraji již v roce 1998 zejména proto, že se vyskytovala řada záměrů vybudovat zařízení na jejich zpracování, využívání a zneškodnění. Z iniciativy firmy...

Koncepce nakládání s odpady

Potřeba zpracovat koncepční práci, jak nakládat s komunálními odpady a s odpady jim podobnými, vznikla v Ostravském kraji již v roce 1998 zejména proto, že se vyskytovala řada záměrů vybudovat zařízení na jejich zpracování, využívání a zneškodnění.

Z iniciativy firmy FITE, a. s., bylo radou Sdružení pro obnovu a rozvoj severní Moravy a Slezska rozhodnuto o zpracování uvedené koncepce s tím, že o spolupráci byla požádána okresní města Ostravského kraje, některá větší města a vybrané podniky.

Práce dostala název "Studie optimalizace nakládání s komunálními odpady a odpady jim podobnými v Ostravském kraji". Zpracovatelem této studie je ostravská firma FITE, a. s. Z praktických důvodů byla studie rozdělena do dvou etap. První etapa měla především analytický charakter.

Druhá etapa

Druhá etapa byla zpracována podle odsouhlasené osnovy a má návrhový charakter. Vzhledem k tomu, že byla zpracována v roce 2000, tedy v období příprav a schvalování nového zákona o odpadech a v době příprav podkladů pro zpracování "Krajských koncepcí nakládání s odpady", musely být některé limitující podmínky, podstatné pro zpracování této koncepční práce, stanoveny pouze modelově s působností pro Ostravský kraj.

Z údajů o produkci a složení odpadů v roce 1998 byla stanovena prognóza vývoje odpadů po jednotlivých komoditách a míry separace v časových horizontech let 2006, 2009 a 2016.

Separace u obyvatel

Základem navrženého systému je separace vybraných složek přímo u obyvatel, systém sběrných dvorů, systém sběru objemných odpadů, systém sběru bioodpadu ze zeleně a jeho následné kompostování.

Zbytkový směsný odpad pak z vybrané části kraje s ohledem na množství spalitelných odpadů a dovozové vzdálenosti bude svážen k energetickému využití a zbývající směsný odpad, který není vhodný k energetickému využití, případně jsou neúměrné dovozové vzdálenosti, bude v mezích povoleného množství ukládán na skládky.

Z vypočtených údajů byly stanoveny orientační životnosti stávajících skládek bez jejich dalšího rozšiřování.

Nedílnou součástí navrženého systému jsou dotřiďovací linky, překládací stanice a kompostárny. U všech těchto stávajících kapacit byl navržen způsob jejich začlenění do systému. Novým prvkem v celém systému jsou navržené energetické zdroje využívající komunální odpady a odpady jim podobné jako palivo. Palivo navržených zdrojů je v návrhu doplněno o využívání biopaliva.

Logistika a ekonomická část

Nedílnou součástí řešení je logistika svozu a přepravy odpadů a ekonomická část, ve které jsou vypočteny základní ekonomické a finanční parametry energetických zdrojů, logistika svozu a způsob nakládání s odpady je promítnut do univerzálního matematického modelu.

Pro usnadnění ekonomických výpočtů byl celý kraj rozdělen na fiktivní svozové oblasti, bez návaznosti na působnost konkrétních svozových firem, které mají vlastní infrastrukturu s výjimkou energetických zdrojů. Výpočty jsou provedeny v jednotlivých fiktivních svozových oblastech a součtově pak za celý kraj.

Programové vybavení

Pro veškeré používané výpočty byly zpracovány jednoúčelové počítačové programy na bázi SW-EXCEL. Jedná se především o výpočet vývoje množství a struktury odpadů a míru separace ve stanovených časových horizontech, včetně výpočtu maximálního množství odpadů uložených na skládky a určené množství směsných odpadů, které bude nutno využít nebo odstranit jinak než skládkováním.

Rozsáhlý program byl sestaven pro matematický model nakládání s uvedenými odpady, který vychází z množství a struktury odpadů v daném čase a je schopen při zadaném způsobu separace, třídění, svozu, využívání odpadů a odstraňování odpadů, při zadání základních cenových údajů počítat ekonomickou náročnost a ceny za odvoz odpadů od občanů.

Jednotlivé programy jsou vzájemně propojeny a umožňují velmi snadnou změnu vstupních parametrů s okamžitým propočtem všech výstupních parametrů.

Programové vybavení rovněž umožňuje rozdělení kraje i na konkrétní svozové oblasti s tím, že výsledky z těchto oblastí se promítnou do sestavy za celý kraj.

Biologicky rozložitelný odpad

V závěru studie jsou uvedena možná rizika navrženého řešení a způsob jejich eliminace. Jako největší problém se jeví stanovit mechanizmy a metodu, jak docílit poklesu biologicky rozložitelného odpadu (BRO) ukládaného na skládky.

Autoři navrhují vycházet z množství BRO vzniklého v roce 1995 za celou ČR, a tento přepočíst přes počet obyvatel na jednotlivé kraje, které by byly zodpovědné za dodržení stanovených limitů v jednotlivých časových horizontech.

Vlastní pokles v kraji by pak byl zabezpečen krajským zákonem nebo vyhláškou, která by přesně určovala toky odpadů k energetickému využití a k ukládání na skládky při stanovené míře separace.

Vyrovnávání rozdílných nákladů za energetické využití a skládkování by se provádělo tzv. vyrovnávacím poplatkem, jehož příjemcem by byl kraj, který by zároveň z těchto finančních zdrojů podporoval energetické využívání odpadů. Za vlastní svoz a separaci by nadále byly odpovědny obce.

Jistým problémem je skupina původců odpadů podobných, u které navrhujeme jejich povinné zapojení do obecního systému nakládání s komunálním a jemu podobným odpadem (KO a OP).

Pro přechodné období, tj. období docílení stavu roku 2016 navrhujeme vyřešit možnost obchodování s limity BRO ukládaného na skládky mezi jednotlivými kraji. Tento způsob by mohl zefektivnit celý systém. Některé kraje by měly potom výrazně nižší podíl energeticky využívaných odpadů a vyšší podíl skládkovaných odpadů s tím, že z "prodeje limitu" by byl dotován kraj, kde dochází k vyššímu energetickému využívání.

Jako stěžejní problém vidí autoři studie plné využití vyrobené energie, jelikož tato má rozhodující vliv na ekonomiku celého systému.

Přestože zpracovaná studie vychází z některých vstupních údajů, které byly stanoveny modelově pro Ostravský kraj, studie jednoznačně naznačuje budoucí trendy nakládání s KO a OP nejen v Ostravském kraji, ale i v celé ČR.

Vytváří základní možnost k diskusi k navrženému systému, která bude vyhodnocena a závěry budou využity ke zpracování konkrétní "Koncepce nakládání s odpady v Ostravském kraji", jež bude zpracována letos při zohlednění konkrétně stanovených podmínek pro pokles BRO stanovených Ministerstvem životního prostředí. Takto zpracovaná koncepce bude sloužit pro zpracování a schválení plánu odpadového hospodářství kraje.

Pavel Bartoš,

předseda představenstva

a generální ředitel FITE, a. s.

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down