Zánik mandátu člena zastupitelstva Funkční období zastupitelstva kraje je podle čl. 102 odst. 2 Ústavy a § 1 odst. 2 zákona č. 130/2000 Sb. čtyřleté. Mandát člena zastupitelstva však může zaniknout i před uplynutím funkčního období. Důvody pro zánik mandátu jsou podrobně upraveny v § 48 zákona č....
Zánik mandátu člena zastupitelstva
Funkční období zastupitelstva kraje je podle čl. 102 odst. 2 Ústavy a § 1 odst. 2 zákona č. 130/2000 Sb. čtyřleté. Mandát člena zastupitelstva však může zaniknout i před uplynutím funkčního období. Důvody pro zánik mandátu jsou podrobně upraveny v § 48 zákona č. 130/2000 Sb.
Mandát člena zastupitelstva kraje zaniká jednak přímo ze zákona (z důvodů podle § 48 odst. 2 písm. a), b), c) a d) zákona č. 130/2000 Sb.), jednak může zánik mandátu vyslovit zastupitelstvo kraje či ministr vnitra (z důvodů podle § 48 odst. 3 písm. a), b) a c) zákona č. 130/2000 Sb.).
Zánik ze zákona
[*] Mandát člena zastupitelstva kraje zanikne podle § 48 odst. 2 písm.a) zákona č. 130/2000 Sb. ukončením hlasování ve dni voleb, popřípadě nových voleb do zastupitelstva kraje.
V prvním případě se míní volby, které se konají ve lhůtě počínající třicátým dnem před uplynutím volebního období, na které byl člen zastupitelstva zvolen, a končící dnem jeho uplynutí. Tyto volby vyhlašuje prezident republiky.
Novými volbami se rozumí volby před uplynutím pravidelného čtyřletého volebního období, které se konají, jestliže se počet členů zastupitelstva kraje v témže volebním období sníží o více než polovinu oproti počtu stanovenému zákonem a nejsou-li náhradníci podle § 49 téhož zákona.
Zvolením či ukončením hlasování ve volbách či nových volbách zaniká mandát dosavadních členů zastupitelstva.
[*] Zvolení členové zastupitelstva kraje jsou povinni složit slib. Slib člen zastupitelstva skládá na začátku prvního zasedání zastupitelstva kraje, jehož se po svém zvolení zúčastní. Slib člen zastupitelstva skládá do rukou předsedajícího zasedání zastupitelstva a pronesením slova "slibuji". Složení slibu potvrdí člen zastupitelstva svým podpisem.
Teprve složením slibu se člen zastupitelstva kraje ujímá svých práv a povinností. Odmítne-li člen zastupitelstva kraje na prvním zasedání zastupitelstva, jehož se po vzniku svého mandátu zúčastní, složit slib, případně ke svému slibu připojí výhradu, zaniká okamžikem odmítnutí slibu nebo uplatněním výhrad jeho mandát člena zastupitelstva kraje.
[*] Podle § 48 odst. 2 písm. c) zákona č. 130/2000 Sb. zaniká mandát člena zastupitelstva kraje též okamžikem, kdy hejtman kraje obdrží písemné oznámení člena zastupitelstva kraje o odstoupení z funkce člena zastupitelstva kraje. Toto oznámení nelze vzít zpět, jakmile již bylo hejtmanu kraje doručeno.
[*] Mandát člena zastupitelstva kraje samozřejmě zaniká rovněž jeho úmrtím. Přesto, že to zákon č. 130/2000 Sb. výslovně nestanoví, domnívám se, že mandát zaniká také prohlášením člena zastupitelstva za mrtvého, neboť na osobu prohlášenou za mrtvou se pohlíží stejně jako na osobu, která zemřela a bylo to předepsaným způsobem zjištěno.
Rozhodnutí zastupitelstva nebo ministra
Mandát člena zastupitelstva kraje zaniká také okamžikem, kdy to vysloví zastupitelstvo kraje nebo ministr vnitra, což lze učinit výhradně z důvodů uvedených v § 48 odst. 3 zákona č. 130/2000 Sb. V těchto případech by zastupitelstvo kraje mělo na svém nejbližším zasedání poté, co se o vzniku této skutečnosti dozví, vyslovit svým usnesením zánik mandátu svého člena.
Nestane-li se tak, požádá ministr vnitra neprodleně poté, co se o těchto skutečnostech dozví, o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva kraje, které se uskuteční do 30 dnů od doručení jeho žádosti. Není-li na tomto zasedání dosaženo zániku mandátu, zaniká mandát člena okamžikem, kdy to vysloví ministr vnitra.
Ustanovení § 52 odst. 2 zákona č. 130/2000 Sb. stanoví, že proti usnesení, kterým zastupitelstvo kraje vyslovilo, že mandát člena zastupitelstva kraje zaniká, nebo proti obdobnému rozhodnutí ministra vnitra se lze domáhat ochrany u soudu.
Proti rozhodnutí soudu nejsou přípustné opravné prostředky, není však zřejmě vyloučena ústavní stížnost při splnění podmínek dle zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu ČR, v platném znění.
Neslučitelnost funkcí
Jako první důvod pro vyslovení zániku mandátu zmiňuje zákon č. 130/2000 Sb. neslučitelnost funkcí podle § 5 odst. 2 téhož zákona.
Jedná se o následující funkce:
[*] funkce vykonávané na ministerstvu, jiném ústředním orgánu státní správy nebo na orgánu státní správy s celostátní působností, obsazované volbou, jmenováním nebo ustanovováním,
[*] funkce vykonávané zaměstnanci kraje, zařazenými do krajského úřadu, zaměstnanci obce, zařazenými do obecního úřadu nebo zaměstnanci jiného než ústředního orgánu státní správy, nejde-li o orgán s celostátní působností, jsou-li tyto funkce obsazovány volbou, jmenováním nebo ustanovováním,
[*] funkce statutárního zástupce právnické osoby zřízené nebo založené krajem, anebo v níž má kraj majetkovou účast.
Jestliže neslučitelnost funkcí nastane již okamžikem zvolení, postupuje se podle § 48 odst. 5 zákona č. 130/2000 Sb., tj. zastupitelstvo kraje svému členovi umožní, aby do tří dnů od ustavujícího zasedání učinil právní úkon směřující k odstoupení z funkce nebo ke skončení pracovního poměru, které jsou důvodem neslučitelnosti funkcí.
V případě, že neslučitelnost funkcí nastane až později během funkčního období, nepřichází vůči členovi zastupitelstva v úvahu stejný postup, zastupitelstvo poté, co se o neslučitelnosti funkcí dozví, vysloví na svém nejbližším zasedání zánik mandátu.
Ztráta volitelnosti
Dalším z důvodů pro vyslovení zániku mandátu člena zastupitelstva kraje je ztráta jeho volitelnosti. Ustanovení § 48 odst. 3 písm.b) zákona č. 130/2000 Sb. odkazuje na § 5 odst. 1 téhož zákona, podle nějž platí, že: "Členem zastupitelstva kraje může být zvolen každý volič, u kterého není překážka ve výkonu volebního práva podle § 4 odst. 2 písm. a) a b)." Vznik překážky podle § 4 odst. 2 písm. c) a d) zákona č. 130/2000 Sb. tedy není důvodem pro vyslovení zániku mandátu.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ztráta volitelnosti nastane, jestliže se člen zastupitelstva kraje přihlásí k trvalému pobytu mimo území tohoto kraje.
Dále ztráta volitelnosti nastane pozbytím státního občanství České republiky. Ztráta volitelnosti člena zastupitelstva kraje nastane také v případě, že je člen zastupitelstva kraje v řízení podle § 186-191 občanského soudního řádu zbaven způsobilosti k právním úkonům (nikoli však v případě omezení způsobilosti k právním úkonům).
Zánik mandátu člena zastupitelstva kraje se podle § 48 odst. 3 písm. c) zákona č. 130/2000 Sb. vysloví také v případě, kdy soud pravomocně rozhodne o odsouzení člena zastupitelstva kraje k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.
Nerozlišuje se zde, zda byl člen zastupitelstva odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti nebo zda byl trestný čin spáchán v souvislosti s výkonem funkce člena zastupitelstva kraje.
Výkon vazby podle zákona č. 293/1993 Sb., o výkonu vazby, v platném znění není důvodem pro vyslovení zániku mandátu.
Hana Neumannová,
Okresní úřad Olomouc
Mandát člena zastupitelstva kraje zaniká jednak přímo ze zákona, jednak může zánik mandátu vyslovit zastupitelstvo kraje či ministr vnitra.