Výbory a komise Je možno v rámci obecní samosprávy souběžně zřídit, jak kontrolní výbor zastupitelstva obce, tak i kontrolní komisi rady obce? Jaké jsou funkce kontrolního výboru? ODPOVĚĎ: Současný zákon o obcích ukládá povinnost vždy zřídit kontrolní výbor zastupitelstva obce. Kontrolní výbor má...
Výbory a komise
Je možno v rámci obecní samosprávy souběžně zřídit, jak kontrolní výbor zastupitelstva obce, tak i kontrolní komisi rady obce? Jaké jsou funkce kontrolního výboru?
ODPOVĚĎ: Současný zákon o obcích ukládá povinnost vždy zřídit kontrolní výbor zastupitelstva obce. Kontrolní výbor má ex lege za úkol kontrolovat plnění usnesení zastupitelstva obce rady obce, je-li rada v obci zřízena. Kontrolní výbor rovněž kontroluje dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti a plní další úkoly, jimiž ho pověří zastupitelstvo obce.
O prováděných kontrolách je výbor povinen pořizovat zápis, který obsahuje, co bylo kontrolováno, jaké nedostatky byly zjištěny a návrhy opatření směřující k odstranění nedostatků. Tento zápis výbor předkládá zastupitelstvu obce, k zápisu výbor připojí vyjádření orgánu, popřípadě zaměstnanců, jejichž činnosti se kontrola týkala.
Dnešní právní stav umožňuje radě obce zřídit komise, které plní funkci poradní a iniciativní. Tyto komise jsou odpovědny jen radě obce, tedy pokud se nejedná o výkon přenesené působnosti - zde je podřízenost okresnímu úřadu. Dle platného právního stavu může rada obce zřídit de facto libovolný počet komisí.
Žádné ustanovení zákona o obcích nebrání zřídit kontrolní komisi, přes existenci kontrolního výboru zastupitelstva. Kreace kontrolního výboru je obligatorní, vznik kontrolní komise rady je zcela fakultativní.
Nutno upozornit, že obec nemusí zřídit vůbec žádnou komisi rady, pokud shledá, že její funkce by byla neefektivní, a náklady na provoz by nadbytečně zatěžovaly rozpočet obce.
Mgr. Petr Kolman,
člen Zastupitelstva Městské části
Brno - město