01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kamery chrání občany

Kamery chrání občany Kamerový monitorovací systém je projekt, jehož realizace nachází stále častější uplatnění na náměstích a v ulicích našich měst. Praxe ukazuje, že kamery se stávají neocenitelným pomocníkem městské policie, podílejí se na lepší bezpečnosti občanů. Provoz městského kamerového...

Kamery chrání občany

Kamerový monitorovací systém je projekt, jehož realizace nachází stále častější uplatnění na náměstích a v ulicích našich měst. Praxe ukazuje, že kamery se stávají neocenitelným pomocníkem městské policie, podílejí se na lepší bezpečnosti občanů.

Provoz městského kamerového systému respektuje určitá základní pravidla. Obrazový signál není určen pro veřejnost, ale pro malý okruh uživatelů, v tomto případě policie. Systém smí být používán jen v souladu se zákony ČR a Listinou základních lidských práv a svobod. Její některé články mj. zaručují ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života, před zveřejňováním nebo jiným zneužíváním získaných údajů k osobě. Zaručuje se nedotknutelnost obydlí, přičemž tento zásah může být zákonem dovolen jen v případě, je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobodu druhých nebo pro odvracení závažného ohrožení bezpečnosti a pořádku.

Na záměry zřizovatelů a na zkušenosti městské policie s používáním kamerového monitorovacího systému jsme se zeptali v pěti městech.

Mgr. Šárka Mládková, tisková mluvčí Městské policie Zlín: "Náš kamerový systém jako jeden z dílčích projektů Programu prevence kriminality přijala loni rada města. V dubnu bylo vyhlášeno výběrové řízení, do kterého se přihlásilo osm firem. Jako nejvýhodnější byla vyhodnocena nabídka firmy Cross Zlín, která navrhla jednoznačně nejkomplexnější technologii. Nabídka zohlednila zájmy zadavatele v oblasti komunikační propustnosti a páteřní sítě dopravně bezpečnostního systému v budoucnosti. Z hlediska rozšíření kamerového systému představuje nejucelenější nabídku, umožňující zadavateli i nadále ušetřit investiční prostředky.

Městský kamerový dohlížecí systém nepřetržitým sledováním vybraných částí Zlína přispívá k zajištění bezpečných zón pro pohyb občanů, silničního provozu a udržování veřejného pořádku. Bezprostředním získáním informací o bezpečnosti a pořádkové situaci ve sledovaných částech města se kamery podílejí i na efektivním nasazení složek Integrovaného záchranného systému. Kamery jsou rozmístěny na pěti důležitých monitorovacích místech. Do budoucna se počítá s rozšířením sytému až na 16 kamer.

Úkolem obsluhy monitorovacího systému je sledovat veřejná prostranství a při zjištění páchání trestného činu nebo porušování zákonných ustanovení k ochraně místního veřejného pořádku ihned uvědomit velitele směny a kamerou důsledně sledovat vymezený prostor. Obsluha spolupracuje s velitelem při zákroku hlídky a v její nepřítomnosti provede neodkladná opatření k řešení situace.

Obsluha systému se zaměřuje zejména na narušování veřejného pořádku a občanského soužití, zvlášť na projevy vandalismu, výtržnictví a fyzického napadení osob, ochranu majetku, především obecního, státních a finančních institucí, obchodních společností, malých provozoven i majetku soukromých osob, podezření z majetkové trestné činnosti (krádeže, poškození věci). V centru pozornosti je také tzv. pouliční trestná činnost (krádeže jízdních kol, odložených zavazadel a poškozování veřejně prospěšných zařízení, sprejerství, nepovolené vylepování plakátů apod.), monitorování zaparkovaných vozidel, nedovolené parkování vyplývající ze zákazů stanovených místní úpravou silničního provozu a na další porušování samostatných vyhlášek obce, porušování vyhlášky FMV č. 99/1989 Sb., o pravidlech provozu na pozemních komunikacích (dle zákonného oprávnění strážníka dle zákona č. 553/91 Sb. ve znění pozdějších úprav), kapesní krádeže, dále krizové situace (kdy dojde k průmyslovým haváriím nebo živelným pohromám, kdy dochází ke značným škodám na majetku města, státních organizací a občanů apod.).

Operátor kamerového systému není oprávněn zasahovat do záznamu a manipulovat se zaznamenanými daty. Musí zachovat mlčenlivost o zjištěných údajích o fyzických a právnických osobách a řešených situacích. Obsluha dbá, aby se tyto skutečnosti nedostaly k nepovoleným osobám. Tato povinnost trvá i po skončení pracovního poměru. Občané, kteří se pohybují v prostoru sledovaném kamerami, jsou na tuto skutečnost upozorňováni informačními návěštími."

Ladislav Svobodník, velitel Městské policie Cheb: "Kamerový systém jsme uvedli do provozu v prosinci roku 1998. Je hrazený z finančních prostředků Ministerstva vnitra ČR a města Cheb. Kamery byly umístěny v šesti vybraných částech města. Základním cílem je sledování situace na veřejných místech s největší kriminální problematikou. Chceme tím napomáhat základní prevenci kriminality a prevenci vedoucí k dodržování veřejného pořádku, ke zvýšení operativnosti zákroků městské policie a Policie ČR ve vybraných lokalitách s možností zpětného vyhodnocování situace.

Kamerový monitorovací systém se velmi osvědčil ve všech uvedených bodech. Městská policie i Policie ČR často pracují se záznamy jednotlivých kamer při objasňování přestupků a trestných činů. Letos se budeme snažit vylepšit stávající systém zejména v části záznamu a jeho vyhodnocování, které je nejdůležitější při vyšetřování spáchaných trestných činů Policií ČR. Počítáme s dalšími úpravami, abychom již v příštím roce mohli v Chebu instalovat další kamery."

Ing. Jan Frenc, ředitel Městské policie Jihlava: "V Jihlavě máme s využitím městského kamerového dohlížecího systému velmi dobré zkušenosti. Získali jsme lepší přehled nad celkovou bezpečnostní situací ve středu města. Zefektivněla se činnost výkonu služby strážníků městské policie. Díky tomuto systému došlo k vytlačení kapesních krádeží mimo centrum města. Na základě vyhodnocení kamerového záznamu bylo objasněno několik trestných činů (fingované krádeže motorových vozidel, krádež elektrocentrály, rozbité výlohy apod.). V letošním roce by mělo být uvedeno do provozu dalších šest kamerových míst, takže v Jihlavě bude postupně celkem 12-l6 kamer."

Marek Fujdiak, tajemník Městského úřadu Teplice: "Naše město od roku 1990 obsazovalo čelná místa v tzv. nápadu trestné činnosti na obyvatele v celé ČR. Nejčastěji v souvislostí s nedalekou státní hranicí s Německem a také s vysokou nezaměstnaností docházelo ke zcizení automobilů nebo k jejich vykrádání. I tuto trestnou činnost omezuje monitorovací systém, který již šest let sleduje především frekventované části města.

Kamerový systém jsme zavedli v roce 1995 po vzoru anglické obce Kingis Lynn. V následujícím roce byla za přispění sponzorů realizována první část systému se čtyřmi kamerami. V monitorovacím centru byli zaměstnáni tělesně postižení občané. Již v prvním roce provozu došlo ke zlepšení bezpečnosti ve městě. Poprvé za uplynulých šest let poklesl počet zcizení motorových vozidel a jejich vykrádání.

Po vzniku Komplexního součinnostního programu prevence kriminality při Ministerstvu vnitra ČR se město přihlásilo se svým projektem na rozšíření kamerového systému. Postupně do konce roku 2000 bylo v Teplicích - ve čtyřech etapách - instalováno celkem 19 kamer. Nacházejí se nejen v centru města, ale i na panelovém sídlišti. Ojedinělou se stala etapa nazvaná Zastavte násilí, při které byly kamery umístěny v okolí fotbalového stadionu, kde často dochází k páchání tzv. diváckého násilí.

Trestná činnost ve městě se tak snížila o 28 procent, přičemž počet krádeží klesl ze 347 na 167 a počet vykradených automobilů dokonce z 1566 případů na 687."

Svatopluk Zachoval, velitel Městské policie Mělník: "Městská policie v Mělníku kromě činnosti, která je dána zákonem o obecní policii, zajišťuje také provoz a obsluhu kamerového monitorovacího systému. Ten byl budován v uplynulých třech letech v rámci Programu prevence kriminality. Zkušební provoz prvních tří kamer byl ukončen v listopadu 1998, přičemž dvě z nich monitorují náměstí Míru a přilehlé ulice a třetí kamera sleduje náměstí Karla IV. a část ulice Jarošova. V září roku 1999 byl tento systém rozšířen o další tři kamery. Dvě z nich jsou umístěny na sídlišti Sportovní. Loni v listopadu byl systém doplněn o kameru, která slouží jako pohledová a umožňuje sledovat několik ulic.

V rámci této třetí etapy byl zajištěn přenos obrazu i na pracoviště Policie ČR v Mělníku, což je další krok ke zrychlení a zefektivnění spolupráce mezi oběma složkami policie ve městě.

Vyškolené operátorky městské policie nepřetržitě, 24 hodin denně, sledují na monitorech dění ve městě. Jsou schopné vyhodnotit z televizního obrazu stupeň nebezpečnosti chování závadových osob nebo stupeň ohrožení občanů a předat tyto informace orgánům schopným neprodleně zasáhnout a pomoci.

Díky obsluze kamerového systému se našim strážníkům v roce 2000 podařilo: zadržet 9 pachatelů krádeže vloupáním do motorového vozidla a pokusu o jeho odcizení, nejméně ve 40 případech kamery pomohly předejít a zabránit k dokonání trestného činu nebo závažnějšího přestupku. Bylo zaznamenáno a řešeno na 200 přestupků na úseku dopravy, za pomoci kamer se strážníkům podařilo přistihnout při činu 24 osob při provádění sprejových nástřiků a vylepování různých plakátů a letáků na nepovolených místech, dvě osoby byly předány orgánům činným v trestním řízení, 12 osob přestupkové komisi městského úřadu, zatímco 10 osob páchajících uvedené přestupky bylo strážníky vyřešeno na místě v blokovém řízení.

Kamerový systém pomohl k tomu, že prakticky ustaly stížnosti občanů na rušení nočního klidu zejména na náměstí Míru. Na městskou polici se obracejí i mnozí obchodníci s žádostí o zaměření kamer na jejich objekty v době, kdy končí provoz a prodejny navštěvují některé osoby s cílem využít této chvíle ke krádežím. Kamerový systém plní svou funkci i při zajišťování nerušeného průběhu různých sportovních a kulturních akcí ve městě. Navíc je pravidelně využíván Policií ČR nejen k vyhodnocování bezpečnostní situace ve snímaných lokalitách, ale i k preventivnímu předcházení trestné činnosti."

Připravil Jan Bednařík

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down