Využívají všeho, co se nabízí Předhradí se nachází u hradu Rychmburka, nedaleko Skutče. Obec v okrese Chrudim, která má asi 500 obyvatel, řídí již třetí volební období starostka Marie Salášková. V roce 1990 se obec pustila do rekonstrukce obecního domu. To je velký barokní objekt se zastavěnou...
Využívají všeho, co se nabízí
Předhradí se nachází u hradu Rychmburka, nedaleko Skutče. Obec v okrese Chrudim, která má asi 500 obyvatel, řídí již třetí volební období starostka Marie Salášková.
V roce 1990 se obec pustila do rekonstrukce obecního domu. To je velký barokní objekt se zastavěnou plochou asi 1000 m2, v němž žili lidé ve třech bytech 4. kategorie. Po přestavbě zde vzniklo 12 bytů první kategorie určených pro mladá manželství. Náročná obnova historického objektu zahrnovala opravu střechy s břidlicovou krytinou, výměnu 48 oken a další úpravy.
Dotaci Ministerstva pro místní rozvoj využila obec na výstavbu obecních bytů. Rozhodla se pro dvojdomky, o něž projevilo zájem čtrnáct uchazečů. V Předhradí obnovili i historický park Panská zahrada o rozloze 2,5 ha včetně restaurace se zastřešeným parketem. V patře vznikly dva obecní byty, opět se státní dotací. Obec má již obecní vodovod, kanalizaci však jen pro povrchové vody. Pokud získá státní příspěvek, počítá se zavedením zemního plynu.
"Je toho hodně najednou, ale život je už takový, musíme to vydržet. Pokračujeme v programu regenerace památkové zóny. Opravovali jsme fasády na obecním úřadě a na Hejdukově škole. Před dvěma lety jsme také obnovili fasádu kostela a v roce 1999 pět kaplí, které jsou součástí hřbitovní zdi. Jdeme kupředu malými krůčky a využíváme všech programů a možností, které se nám nabízejí. Jen z obecního rozpočtu, který činí ročně zhruba 1,5 mil. Kč, by to nešlo," říká Marie Salášková.
Na církevní objekt dostala obec až 70 % potřebných financí. Na nákladech se podílela i církev. Na opravu věžních hodin přispěli obyvatelé a rodáci Předhradí.
Náhodného návštěvníka upoutá celkově úpravný vzhled obce a nové fasády rodinných domů.
"To nebylo vždycky tak a nešlo to najednou. Když jsme zpracovali a vyhlásili program regenerace památkové zóny, obec šla příkladem. Lidé viděli, jak jsou krásné i staré objekty, když se při opravě respektuje původní vzhled a styl stavby. Sedmadvacet fasád si naši občané opravili sami," vysvětlila starostka.
Fasády byly opraveny citlivě, v původním stylu, lidé si nechali poradit nebo zadali opravu odborné firmě.
V roce 1998 získala obec 500 000 Kč za Zlatou stuhu v soutěži Vesnice roku.
"Když jsme se do soutěže přihlásili, ani nás nenapadlo, že to tak dobře dopadne. Ten obnos byl základem právě pro úpravu Panské zahrady a vybudování restaurace," zdůraznila Marie Salášková.
Obec obdržela mimořádné uznání i za obnovu a využívání historických památek. Centrum společenského vyžití je Panská zahrada. Konají se zde turnaje ve stolním tenisu a v šipkách. V červenci 1999 umožnila obec rekreační pobyt skupině dětí z Kosova, pro něž připravila zajímavý program.
"Již před několika lety jsme také navázali spolupráci s uprchlickým táborem v Zastávce u Brna. Běženci k nám jezdí a máme mezi nimi již řadu přátel. Žije tu chlapec ze Srí Lanky, který si získal sympatie našich lidí. Jeden volný obecní byt jsme nabídli Nadaci Člověk v tísni a pomohli jsme i s vybavením bytu," konstatovala starostka.
Každoročně v létě přijíždí do Předhradí skupina studentů z Mezinárodního sdružení vysokoškolských studentů INEX. Podle dohody s obecním zastupitelstvem se zabývají například opravou cesty u řeky Krounky. "Jsou to kromě Čechů mladí lidé z mnoha dalších zemí. Velmi se jim mezi námi líbí," dodala na závěr Marie Salášková.
Marta Stloukalová
FOTO AUTORKA