01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nizozemská tradice

Nizozemská tradice Při rozhodování o zřízení probační a mediační služby v České republice se vycházelo i ze zahraničních zkušeností s alternativními tresty. Států, kde se tato praxe aplikuje, je víc, ale prim zřejmě hraje Nizozemsko. Zde mají tradici alternativních trestů starou už sto let. Začali...

Nizozemská tradice

Při rozhodování o zřízení probační a mediační služby v České republice se vycházelo i ze zahraničních zkušeností s alternativními tresty. Států, kde se tato praxe aplikuje, je víc, ale prim zřejmě hraje Nizozemsko.

Zde mají tradici alternativních trestů starou už sto let. Začali s nimi začátkem 20. století a stále hledají další možnosti, jak jejich výkon aplikovat co nejlépe. Při ukládání a výkonu veřejně prospěšných prací už dvacet let spolupracují s veřejností.

Podobně jako v Nizozemsku, i u nás by bylo možné zavést, zejména ve větších městech a obcích, pokud by se v nich sešel větší počet uložených trestů obecně prospěšných prací, společný výkon konkrétních prací trvalejší povahy. Patří sem úklidové práce nebo činnosti na zajišťování ochrany přírody a krajiny a podobně, které mohou odsouzení vykonávat ve střediscích založených právě pro tento účel. V takových střediscích je také možné zaměstnat některé z bývalých odsouzených ve stálém pracovním poměru i po skončení výkonu trestu.

Příklad adaptovaných klientů by mohl mít kladný vliv na nově příchozí, zejména na mladistvé odsouzené, popřípadě na osoby mladšího věku. Také se dá lépe zajistit kontrola nových odsouzenců a lepší spolupráce mezi pracovníky obce a probačními úředníky.

Proto by se určitě vyplatilo při vyjednávání probačního úředníka s kontaktními osobami v příhodných podmínkách uvažovat o možnosti společné práce více odsouzených a o případném zřízení modelových středisek výkonu obecně prospěšných prací.

"Členové delegace probačních pracovníků, soudců, odborníků z vězenství a dalších odborníků z ČR, která byla v Nizozemsku sbírat zkušenosti, se měli skutečně na co dívat. dívat. Poznali jsme, že jejich systém alternativních trestů, speciálně výkonu veřejně prospěšných prací je dokonale propracovaný. Nizozemci skutečně hodně spolupracují s komunitou, a hlavně poskytují víc informací o tom, jak si odsouzení vedou nejen obcím, ale i občanům. Příkladem je například město Aachen, " řekla nám probační pracovnice Městského soudu v Praze Mgr. Lenka Ouředníčková.

Dále pokračuje: "V místní výrobně hraček, kde se vyrábí také zařízení pro dětská hřiště, pracují 2 stálí zaměstnanci a 5-6 potrestaných. Odsouzení měli vyrobit a namontovat zařízení na hřiště pro děti z marockých rodin - různé prolézačky, malé sruby, houpačky apod. Po dokončení prací byla na viditelném místě připevněna cedulka se sdělením, že hřiště pro marocké děti vybavili zařízením, které vyrobili odsouzení v rámci výkonu trestu obecně prospěšných prací.

Protože to bylo pěkné a opravdu prospěšné zařízení, dostalo se (dříve) odsouzeným uznání od dětí i obyvatel. Je také pravda, že samotní odsouzení se na hřiště chodí dívat a zřejmě jim to přináší uspokojení."

Podobné to bylo s rekonstrukcí schátralého domu, který se podařilo opravit pro využití veřejností. Na objektu visí tabulka s údaji, že se na jeho opravě podíleli odsouzení ve výkonu trestu. Na stavbě pracovali nejen odborníci - normální zaměstnanci, ale hledali se určité profese i mezi odsouzenými, a to podle katalogu prací, které jsou nutné. Při pohovoru s odsouzenými se zjišťoval jejich zájem, schopnosti, kvalifikace atd.

Zavést do praxe tyto pro nás nové metody půjde určitě ztuha a cesty se budou muset najít a vyšlapat. Ale jinak to asi nepůjde. Kromě jiného nás k tomu donutí náklady na vazební tresty.

Dana Špačková

FOTO LENKA OUŘEDNÍČKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down