V Nepomuku se neustále staví V současné době má město Nepomuk více než tři a půl tisíce obyvatel, a vzhledem k plánované bytové výstavbě od roku 1995 je trend v počtu obyvatel stoupající. Za krátkou dobu se zde postavilo na tři sta nových bytů, jež jsou kompletně obsazeny. Radnice dostala nový...
V Nepomuku se neustále staví
V současné době má město Nepomuk více než tři a půl tisíce obyvatel, a vzhledem k plánované bytové výstavbě od roku 1995 je trend v počtu obyvatel stoupající. Za krátkou dobu se zde postavilo na tři sta nových bytů, jež jsou kompletně obsazeny. Radnice dostala nový kabát, přibyla zbrusu nová škola a stará opravená nabízí expozici Západočeského muzea. Starosta Nepomuku Josef Michek, který je ve funkci už deset let, v sobě nezapře svoji původní profesi v oboru stavitelství.
[*] V Nepomuku je vidět, že se neustále staví. Starší zástavba panelových domů ustoupila kvalitnější a z pohledu i hezčí výstavbě. V přízemích nově vystavených domů se nacházejí prodejny i služby. Kdy jste začali s prodejem bytů ve staré zástavbě?
Celý systém výstavby bytů započal kvůli potřebě oživení města. Bylo nám jasné, že stárne, a aby nezakrnělo, muselo se výrazně omladit. Nedaleká Plzeň totiž přináší Nepomuku nejen pozitiva, ale také obrovskou konkurenci. Například někteří naši lidé ještě pořád jezdí za prací do Plzně. Když se likvidovala kompletní bytová výstavba (KBV), měli jsme rozestavěno 80 bytů, z toho byl vyblokovaný jeden panelák a dvě základové desky. V roce 1994 jsme získali peníze, dostavěli první panelák a městu vzniklo 24 nových bytů. Tím jsme rozjeli akci prodeje staré bytové zástavby, kterou jsme prakticky zahájili už v roce 1992.
Začali jsme lidem nabízet prodej bytů ve staré zástavbě a kdo neměl zájem si byt koupit - 14 nájemníků - dostal možnost přestěhovat se do bytu ve zmíněném panelovém domě. Těchto 14 starých bytů jsme prodali a peníze obratem investovali do další výstavby šedesáti čtyř malometrážních bytů.
[*] Takže situaci řešíte prodejem, nabídkou a výstavbou?
Ano. Nabídli jsme lidem bydlícím ve velkých bytech a lidem s finančními potížemi přestěhování do menších bytů, protože jsme nechtěli mít neplatiče. Tak jsme získali byty, prodali je, a z peněz za prodej obecních bytů jsme zahájili další novou výstavbu 114 bytů. Tady už měli spoluúčast potenciální nájemníci a ve smlouvě před výstavbou se zavázali přispět na výstavbu určitou částkou. Zdaleka jsme však nepokryli poptávku po bytech.
[*] Koncepci máte tedy dlouhodobou a promyšlenou?
Všechno navazuje a točí se dokolečka dokola. Opět: za utržené peníze a příspěvky potenciálních nájemníků došlo k prozatím poslední výstavbě 84 bytů. Spoluúčast budoucích majitelů zde byla vyšší a smluvně zajištěna. Po dvaceti letech si nájemník musí tento byt od obce odkoupit. Rádi bychom, aby se lidé chovali k bytu jako k vlastnímu a neničili jej. Nájem bude regulovaný, nikoliv tržní, více méně - peníze padnou na fond oprav a na přímé náklady, jako je voda, odpad, energie.
[*] Konečně dojde i na chování nájemníků?
Samozřejmě, vždyť po dvaceti letech je to jejich vlastnictví.
[*] Takže na nově vzniklé byty vám částečně přispěl stát?
Ano, všechno je formou nájemního bydlení. Stát přispívá na novostavbu 320 tisíci na bytovou jednotku a 50 tisíci na infrastrukturu. Poslední naše bytovky vyšly dráž, ale vyplatilo se to.
[*] Jak vidím, plány výstavby zde běží jak po másle?
Tak jednoduché to zase není, v prvé řadě jsou zapotřebí finance. Ale už nyní máme "zálusk" na další novou výstavbu. Ne všichni chtějí bydlet v panelácích, lidé mají zájem i o nadstandardní výstavbu, a právě o ni se chceme pokusit. Jakýsi experiment výstavby řadových domků. Chceme, aby toto bydlení bylo kvalitnější, hodnotnější včetně garáží. Podobné jsme byli okouknout u Pardubic a moc se nám líbilo.
[*] Kde získáte finance?
Chceme vystavět 30 nebo 50 řadových domků. Na jeden by řádově 400 tisíc Kč poskytl stát, což je asi tak čtvrtina. Dvě čtvrtiny budeme požadovat od lidí a město by přispělo poslední částí, kterou by nájemníci v rámci nájmu umořovali. Samozřejmě by si město muselo vzít půjčku.
[*] Už víte, jakým způsobem budete stavět?
Využijeme všech možností, které se naskytnou. Buďto angažujeme nějakou "nepředraženou" firmu nebo budeme stavět svépomocí. Rozhodně bychom chtěli, aby režie byla minimální a stavba se tak o něco zlevnila.
[*] A co infrastruktura?
Není kompletní. V této lokalitě je třeba vybudovat kanalizaci a plyn. K tomu poslouží státní dotace, ale i vlastní peníze.
[*] Jak postupujete proti neplatičům nájemného?
Neplatiče prakticky nemáme žádné.
[*] V současné době se některá menší města potýkají s nedostatkem pracovních míst. Jak řešíte tuto situaci u vás?
V Nepomuku máme menší podniky, převážně potravinářské závody, jako je pekařství či mlékárna. Ze strojařiny jsou zde Elitex a Silnice. To však nestačí. Ve spolupráci s Plzní usilujeme neustále o investory, kteří by zde vytvořili další pracovní místa. Bohužel od plzeňské dálnice jsme poněkud daleko. Mám představu o vytvoření menších závodů, nikoliv gigantů, které by zajistily pracovní místa pro místní občany. Ještě hodně jich jezdí za prací do Plzně.
[*] Mám takový pocit, že jste naprosto bez problémů?
Kdepak, těch je hodně. Například nemáme žádný kvalitní hotel. Ale i to musíme nějak vyřešit.
[*] Co máte připraveno k realizaci v letošním roce?
Plánujeme významnou stavbu domu s pečovatelskou službou "Seniorský dům u sv. Jana Nepomuckého", který bude stát na náměstí v těsné blízkosti stejnojmenného kostela. V další etapě chceme navázat druhým objektem - "Seniorským domovem". Chceme, aby bylo o lidi ve stáří postaráno takříkajíc od A do Z, aby zde důstojně dožili. Zde zřídíme jedno i dvoulůžkové pokoje, v podkroví pak pokoje pro seniory, kteří se nemohou pohybovat. Sociální služby zamýšlíme pojmout tzv. pyramidovým způsobem, tzn., že každý člověk v důchodovém věku by byl automaticky zařazen "do počítače" s jeho základními údaji a potřebami - například zda žije s rodinou či ne, kdo potřebuje pomoc a jakou.
[*] Výhledově do kolika let budou tedy vystaveny domy pro seniory?
Jestliže letos získáme na Seniorský dům dotace, pak bude nejdéle do roku 2002 postavený a hned v další etapě navážeme na druhou stavbu. Tyto služby uděláme nejen pro naše město, ale pro celé Nepomucko.
A jak to všechno zvládneme? Rada i zastupitelstvo - všichni zde vědí, že děláme pro lidi.
Jana Kábová
FOTO AUTORKA