Ostrovský projekt V říjnu minulého roku byl slavnostně ukončen program Phare CBC CZ 9701/0203 - Ostrov (Teplofikace I. etapa). Investorem tohoto díla byla akciová společnost Ostrovská teplárenská. Projekt byl spolufinancován z prostředků programu Phare určených na projekty přeshraniční spolupráce....
Ostrovský projekt
V říjnu minulého roku byl slavnostně ukončen program Phare CBC CZ 9701/0203 - Ostrov (Teplofikace I. etapa). Investorem tohoto díla byla akciová společnost Ostrovská teplárenská.
Projekt byl spolufinancován z prostředků programu Phare určených na projekty přeshraniční spolupráce. Evropská unie přispěla částkou ve výši 1 240 000 eur (téměř 45 mil. Kč), což představuje asi 41 % z celkových nákladů. Zbývajících 59 % nákladů do konečné výše 110 mil. Kč bylo v rámci této etapy (optimalizace a rekonstrukce kotlů v areálu investora) hrazeno ze zdrojů investora.
Použitá technologie
Projekt zahrnuje dvě částí: rekonstrukci rozvodů a výměníkových stanic a rekonstrukci kotlů v teplárně zajišťující snížení emisí a zvýšení účinnosti spalovacího procesu.
Cílem rekonstrukce rozvodů a výměníkových stanic je koncepční změna v zásobování teplem části města Ostrov. Jedná se o přechod z parního média na horkovodní. Projekt potrubních rozvodů řeší náhradu zastaralého parního a kondenzátního potrubí horkovodním s teplotním spádem 130/70 řC. Bylo použito bezkanálové technologie, kdy je předizolované potrubí položeno přímo do výkopu - do pískového lože - a zasypáno.
Trasa nového předizolovaného potrubí je rozdělena na část, která vede ve stávajícím topném kanále a na část vedenou mimo stávající topný kanál. Tím bylo možné v době rekonstrukce co nejdéle využívat provozu stávajících parních rozvodů a zásobovat obyvatelstvo teplou užitkovou vodou (TUV). Dimenze potrubních rozvodů z místa napojení v centrální výměníkové stanici je 2 x DN 250, postupně se snižuje dle potřeby tepla až na 2 x DN 80.
Součástí stavby byla rekonstrukce parní přípojky od kruhového objezdu k výměníkové stanici VS 56 umístěné v budově pošty o délce zhruba 115 m, o dimenzi parního potrubí 2 x DN 250, kondenzátního potrubí DN 100.
Stávající výměníková stanice VS 56 byla rekonstruována na centrální výměníkovou stanici systému pára - voda o výkonu asi 20 MW. Slouží pro přípravu horké vody (primérní topná voda) jako zdroje tepla pro sekundární výměníkové stanice. Celkem bylo modernizováno 11 sekundárních VS o výkonu v rozsahu zhruba 100-3000 kW, kde se připravuje topná voda s teplotním spádem 90/70 řC sloužící pro vlastní vytápění a přípravu TUV. Na horkovod bylo napojeno 13 výměníkových stanic.
Jednotlivé sekundární výměníkové stanice jsou tvořeny kompaktními variabilními bloky ÚT a TUV, které umožňují snadnou a rychlou montáž. Měření a regulace řeší řízení primární výměníkové stanice pára - voda a sekundárních stanic voda - voda mikroprocesorovým regulátorem buď autonomně nebo dle pokynů obsluhy prostřednictvím inteligentního displeje nebo z centrálního dispečinku teplárny.
Přechodem z parního rozvodu na horkovodní dojde na rekonstruovaném úseku ke snížení tepelných ztrát v rozvodech oproti stavu před rekonstrukcí o zhruba 35 procent.
Průběh výstavby
Dne 26. září 1999 byla podepsána smlouva o dílo na realizaci projektu. Vítězem výběrového řízení a dodavatelem stavby se staly Vodní stavby Praha, a. s., (s cenou 1,343 mil. eur). Celé dílo bylo realizováno při minimálním omezení dodávek tepla a teplé užitkové vody. Navzdory obtížným podmínkám daným hustotou stávajících inženýrských sítí byla stavba hotova zhruba za dvanáct měsíců (srpen 1999-červenec 2000).
V roce 1999 proběhla rekonstrukce výměníkové stanice VS 56 a byla položena část nových potrubních rozvodů. Práce byly provedeny ve velmi dobré kvalitě.
Do této části projektu bylo vloženo asi 59 mil. Kč (z toho projekty a inženýrská činnost 5,7 mil. Kč). Zhruba 45 mil. Kč (1,24 mil. eur) představovaly prostředky získané z programu Phare.
Rekonstrukci kotle K3 pro-vedla v roce 1997 firma ČKD Dukla, a. s., za zhruba 11,5 mil. Kč. Modernizace spočívala zejména v náhradě stávajících uhelných hořáků vířivými a ve zvětšení spalovací komory. Při rekonstrukci kotle K2 v roce 2000 z něj zůstaly pouze buben a nosná konstrukce. Firma SES Bohemia, a. s., postavila prakticky nový kotel membránového provedení včetně nového řídícího systému Honeywell. Tato modernizace přišla na zhruba 39,7 mil. Kč. Rekonstrukce kotlů se projeví ve zvýšení jejich účinnosti asi o 4 % a ve snížení emisí.
Tibor Hrušovský,
předseda představenstva,
výkonný ředitel
Ostrovské teplárenské, a. s.
FOTO ARCHÍV