Geografie malých moravských měst V kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem se sešli řešitelé projektu Geografie malých moravských měst z brněnské pobočky Ústavu geoniky Akademie věd ČR se starosty měst první části (dvanácti měst na historickém území Moravy s méně než 15 tisíci obyvateli)...
Geografie malých moravských měst
V kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem se sešli řešitelé projektu Geografie malých moravských měst z brněnské pobočky Ústavu geoniky Akademie věd ČR se starosty měst první části (dvanácti měst na historickém území Moravy s méně než 15 tisíci obyvateli) začínajících na písmena A a B.
Pozvání přijaly i radnice z Adamova, Břidličné, Budišova nad Budišovkou a Bzence a pracovníci z Masarykovy univerzity a Ostravské univerzity. Vystoupení řešitelů se zaměřila na srovnání a zobecnění problematiky výrobních odvětví, terciální sféry, možností rozvoje cestovního ruchu, stavu životního prostředí a perspektiv malých měst.
Geografie malých moravských měst je jedním z mnoha dílčích projektů v rámci klíčových směrů badatelského výzkumu AV ČR. Jeho cílem je analyzovat průběh a důsledky transformace v malých městech - centrech venkovských, mnohdy periferních mikroregionů. Malá města obecně začínají představovat alternativu k životu ve velkoměstech a zároveň jsou klíčem k obnově a prosperitě venkova. Informace o projektu lze nalézt na internetové adrese pobočky http://www.geonika.cz.
V rámci empirických výzkumů bylo charakterizováno přírodní prostředí včetně přírodních rizik v jednotlivých městech, zhodnocena jejich poloha, historický vývoj a využití země, analyzován stav a vývoj populace, bydlení a technické infrastruktury a prozkoumány nejdůležitější prvky hospodářského života (průmysl, zemědělství, nevýrobní sféra, doprava, cestovní ruch).
Hodnocení jednotlivých měst se zaměřilo na jejich územněfunkční strukturu, stav životního prostředí a diskuzi jejich vizí a perspektiv. O každém z měst je k dispozici textová zpráva doplněná mapkami, grafy a fotografiemi o rozsahu 30-45 stran.
Z poznávacího hlediska je důležitá srovnávací a zobecňující část, která se pokouší charakterizovat malá moravská města jako celek a stanovit podmínky, možnosti a bariéry jejich rozvoje i příčiny rozdílů mezi nimi. Tyto výzkumy jsou v relaci s řadou podobných výzkumů, probíhajících v západní Evropě.
V dalším období se výzkumný tým zaměří na realizaci výsledků, získaných v první etapě. Předpokládáme, že celá zpráva bude k dispozici na počátku roku 2001 na CD ROM. Budou-li příznivé finanční a kapacitní možnosti, bude zpracován druhý soubor, který zahrne 14 měst, počínajících písmeny D, F a H.
Antonín Vaishar