Margot Wallström, předsedkyně komise Evropské unie (EU) pro životní prostředí ocenila 11 měst ze 7 kandidátských zemí na členství v EU za pokrok v ochraně životního prostředí a lidského zdraví. Cenu nazvanou Město v souladu s požadavky EU 2000 získala i tři města z ČR: Litoměřice, Děčín a Kladno....
Margot Wallström, předsedkyně komise Evropské unie (EU) pro životní prostředí ocenila 11 měst ze 7 kandidátských zemí na členství v EU za pokrok v ochraně životního prostředí a lidského zdraví. Cenu nazvanou Město v souladu s požadavky EU 2000 získala i tři města z ČR: Litoměřice, Děčín a Kladno.
Celkem bylo osloveno 1700 měst a vlastní soutěže se jich zúčastnilo 117, z toho 35 z České republiky. Cílem vyhlašovatele soutěže bylo přispět k vetší informovanosti a přezkoumat, do jaké míry orgány místní správy v kandidátských zemích vyhovují evropské legislativě, pokud jde o kvalitu ovzduší ve městech, nakládání s nebezpečným odpadem, zásobování pitnou vodou a zacházení s odpadními vodami.
LITOMĚŘICE
Naše město se do prestižního mezinárodního klání přihlásilo v červenci. Vyhodnocení soutěže proběhlo v srpnu a 9. října jsme byli pozváni do Bruselu. Slavnostního předávání cen se zúčastnili ministři životního prostředí členských i přidružených států EU. Udělení ceny nás na jednu stranu velmi potěšilo, na druhou stranu překvapilo, neboť jsme takové umístění nečekali.
Základní podmínkou účasti v soutěži však bylo vyplnění poměrně obsáhlého dotazníku. Ve všeobecné části jsme měli uvést nejprve stručnou charakteristiku našeho města a pak stručný popis hlavních problémů v oblasti ochrany životního prostředí. Jedním z nejtíživějších je účinný způsob výchovy obyvatel ve vztahu k nakládání s komunálním odpadem a snaha o zavedení třídění odpadů v domácnostech. Dalším je řešení dopravy ve městě a s tím souvisejících škodlivých emisí.
Pokud jde o kvalitu ovzduší, odpovídali jsme na dotazy ohledně jeho monitorování. Uvedli jsme veškeré znečišťující látky, které se na území města monitorují (oxid siřičitý, polétavý prach, ozón, oxid uhelnatý, Cd, Ni, Pb, As a oxidy dusíku). Následoval popis využití těchto údajů - od vyhlašování regulačních opatření až po směřování cílených investic do odstraňování zdrojů znečišťování ovzduší.
Další otázky se týkaly srovnání průměrných ročních koncentrací vybraných znečišťujících látek v ovzduší města za období 1995-1999 (např. oxid siřičitý roční průměrné koncentrace 1995 - 29 mg/m3, 1999 - 11 mg/m3) s informacemi, jak bylo dosaženo snížení koncentrací ve sledovaném období (např. odstraňování lokálních topenišť formou dotací z rozpočtu města), jak evidujeme zdroje znečišťování ovzduší a zda jsme zpracovali akční plán na zlepšení kvality ovzduší. Dotazník požadoval ještě další doplňující údaje, např. jak je informována veřejnost o stavu ovzduší, jaká preventivní opatření podniká město pro jeho ochranu atd.
V následující části byla věnována pozornost nakládání s odpadem vznikajícím na území města se zvláštním důrazem na nebezpečný odpad. Jednalo se hlavně o evidenci celkové produkce odpadů a produkce nebezpečných odpadů na obyvatele v porovnání let 1995-1999. (Údaje za rok 1995 jsme neuvedli, neboť v té době nebyla produkce odpadu sledována.)
Evropskou unii také zajímalo, jak zabezpečujeme svoz nebezpečných odpadů z domácností, které druhy svážíme od obyvatelstva a v jakém množství (lednice, televizory, akumulátory, oleje, výbojky, barvy, zářivky, rozpouštědla, pesticidy, léky, suché články, fotochemikálie, detergenty a různé znečištěné obaly).
V roce 1999 jsme zneškodnili z domácností 0,4 kg nebezpečných odpadů na jednoho obyvatele. Svoz nebezpečných odpadů zajišťuje dvakrát ročně "Sdružení obcí pro nakládání s odpady" ve spolupráci se všemi svými členy na Litoměřicku, z nichž je naše město největší.
Zmínili jsme také uzavřené dohody o omezování produkce odpadů formou partnerství s podniky na území města a způsoby informování veřejnosti o sběru nebezpečných odpadů. Dále jsme informovali o tom, jak velké procento vyseparovaných nebezpečných odpadů se recykluje (z domácností asi 54 %) a jak se likviduje nerecyklovaný nebezpečný odpad pocházející z našeho města.
Poslední část byla zaměřena na vodní hospodářství z hlediska kvality pitné vody. Otázky se týkaly rozsahu napojení místní populace na městský rozvod pitné vody a na městskou kanalizaci a parametrů čištěných odpadních vod na výstupu z místní čistírny odpadních vod.
Udělení ceny sice nepřineslo městu žádné přímé finanční ocenění, ale bezpochyby zvýšilo jeho prestiž v oblasti ochrany životního prostředí. A v každém případě je pro nás zavazující.
JIŘÍ LANDA,
starosta Litoměřic
DĚČÍN
Naše město se zúčastnilo mezinárodní soutěže s cílem ověřit si, jak dalece naplňuje normy Evropské unie v oblasti životního prostředí. Naše účast měla zároveň ukázat, kterou jeho část bude muset město přednostně řešit nebo zdokonalit.
Zisk tohoto ocenění je vlastně poděkováním těm, kteří se v Děčíně aktivně během uplynulých deseti let podíleli na nelehké práci vedoucí k podstatnému ozdravění životního prostředí.
Ve městě se zlepšila kvalita ovzduší především zásluhou výstavby a uvedením do provozu dvou kogeneračních výtopen a plynofikací města. Od letošního roku máme také novou a moderní čistírnu odpadních vod, na kterou následně budou napojeny kanalizační sběrače. Toto zařízení svými parametry zcela splňuje přísná evropská kritéria.
Také pitná voda má v Děčíně vysokou kvalitu a odpovídá všem hygienickým normám. Velkou budoucnost má využití geotermálních vod.
Město přistupuje aktivně ke sběru a svozu nebezpečného odpadu vyprodukovaného svými obyvateli, a to jak mobilním způsobem, tak i prostřednictvím sběrových dvorů.
Všichni, kteří se o skvělé hodnocení Děčína na evropské úrovni zasloužili, věří, že toto zároveň pomůže vylepšit image města a poskytne tak příležitost pro jeho kvalitní přeměnu, další růst a budoucí atraktivitu.
BOHUMILA ANDĚLOVÁ,
vedoucí odboru životního prostředí
Městského úřadu v Děčíně
(Příště: Kladno)
FOTO ARCHÍV