Známá rekreační oblast kolem Berounky a přitom blízkost Prahy jsou hlavními důvody, které lákají zájemce toužící trvale bydlet ve výhodně položené obci Lety. Přitažlivost této obce je umocněna téměř dokončenou komplexní výstavbou infrastrukturní sítě. Jednou z posledních velkých investičních akcí...
Známá rekreační oblast kolem Berounky a přitom blízkost Prahy jsou hlavními důvody, které lákají zájemce toužící trvale bydlet ve výhodně položené obci Lety.
Přitažlivost této obce je umocněna téměř dokončenou komplexní výstavbou infrastrukturní sítě. Jednou z posledních velkých investičních akcí je plynofikace. Plynové potrubí je uloženo v délce skoro 7 km a přípojky má již většina domů. Podle starosty Jiřího Hudečka by v letošní zimě už neměla být celá obec zahalena kouřem, jak k tomu docházelo, když se zde topilo výlučně pevnými palivy.
PENÍZE NA PLYNOFIKACI
Na plynofikaci vydala obec zatím 17 miliónů korun. Po jejím dokončení se výsledná částka vyšplhá až na 20 miliónů korun. "Peníze jsem získali ze tří hlavních zdrojů," uvádí starosta. "Sedm miliónů korun jsme obdrželi za prodej dvou obecních pozemků. Dalších 3,5 miliónu zaplatili vlastníci domů včetně chatařů žádajících o zavedení plynu. Zatímco našim občanům jsme za jednu přípojku účtovali 12 500 Kč, od majitelů chat jsme požadovali 25 000 Kč. Víc to bylo i proto, že například z jejich daní nám peníze do obecní pokladny nepřicházejí. Tento argument chataři uznali a zmíněnou částku zaplatili. Stejnou výši jsme rovněž určili vlastníkům domů, kteří nejsou v obci trvale přihlášeni."
Třetím důležitým zdrojem na financování plynofikace a následné konečné úpravy místních komunikací se stal úvěr, který Lety získaly od České spořitelny. Činí celkem 9 miliónů korun. Banka vyšla obci vstříc také proto, že úvěr na předcházející kanalizaci byl řádně splacen. Nová půjčka byla poskytnuta na dobu 10 let s úrokem 10,6 %. Do zástavy byla dána budova mateřské školy, ručením se staly i budoucí rozpočtové příjmy obce.
POSTUPNÉ SPLÁCENÍ
Splácet úvěr pravidelnou částkou kolem jednoho miliónu korun ročně, což představuje šestinu rozpočtu obce, by nemělo být problémem. Zejména proto, že v Letech podnikají nové firmy a za posledního půldruhého roku se do obce přistěhovali další obyvatelé. Očekávalo se, že i to budou důvody, které se příznivě projeví ve vyšším příjmu z daní. Jenže od příštího roku dojde k novému způsobu rozpočtového určení daní, což obrazně řečeno, Letům v jejich dalším rozletu přistřihne křídla.
Starosta vypočetl, že to bude kolem jednoho miliónu korun, o který obec dostane méně. Znamená to značně omezit předpokládané investiční záměry a peníze vydávat na nejnutnější potřeby, protože v příštím roce začne být prioritou postupné splácení úvěru a úroku.
Zatím je po výkopových pracích a uložení infrastrukturní sítě upravená náves a dokončena páteřní komunikace.
K úpravě a zpevnění narušeného povrchu vedlejších cest ještě nedošlo. I ty budou muset ještě počkat.
Jiří Hudeček dodává: "Investovat jsme rovněž chtěli do menší části Let na protějším pravém břehu Berounky. Je zde sice jen 30 domů a několik desítek chat, ale také nám patří a nelze ji nadále opomíjet. Máme již zpracovaný projekt na realizaci potřebné infrastruktury, která zde chybí, ale zamýšlenou realizaci musíme oddálit."
PARCELY PRO 80 DOMŮ
Příznivější jsou výsledky ve výstavbě nových rodinných domů. V Letech zaznamenávají její rozmach. Napomáhá k tomu plynofikace. I této skutečnosti využila firma Rokal, která ve čtyřech obecních lokalitách vykoupila od soukromníků pozemky. Navíc k nim vybudovala nové cesty a ke stavebním parcelám přivedla komplexní infrastrukturní síť včetně přípojek plynu.
V první etapě tak byly připraveny nezbytné podmínky pro stavbu 80 rodinných domků, z nichž je 20 již dokončeno a dalších 20 rozestavěno. Zájem je o další parcely. Staví zde zejména finančně situovanější občané, kteří bydlí například v Praze a v obci se chtějí trvale usadit. Územní plán počítá s další zástavbou, pro kterou jsou již určeny tzv. výhledové plochy.
V Letech našlo v posledním období nové zaměstnání na 130 lidí z obce a okolí. Pracují v komerční a průmyslové zóně, která vzniká odděleně. Na ploše, na které se mimo jiné nacházel bývalý velkokapacitní kravín a haly, jež patřily zemědělskému družstvu.
Objekty zakoupila a na prodejní centrum upravila firma Novopol, nabízející sortiment stavebních a zateplovacích materiálů. Firma Superplast ve své provozovně zpracovává dovážený plastový odpad na recyklované produkty. Menších a středně velkých podniků s různým zaměřením je v této zóně celkem šest. Firmy Nisan a Abstinent zatím zakoupily pozemky.
Průmyslová zóna o celkové výměře 10 hekarů vede podél silnice směřující na Prahu. Od bytové zástavby je oddělená pruhem zeleně.
MAJÍ SE KDE SCHÁZET
V Letech žije 756 obyvatel ve 350 domech, stejný počet je v katastru chat. I s chataři počítala obec, když si od soukromé majitelky loni pronajala na deset let velký sál, který dosud sloužil jako sklad. Na opravu přišlo z obecního rozpočtu celkem půl miliónu korun, přičemž se tyto náklady odečítají z nájemného. V příjemném prostředí se již konají nejen veřejná zasedání zastupitelstva, ale sál se stal i místem společenského života.
Sbor dobrovolných hasičů opět pořádá tradiční plesy a pro děti karnevaly. Konají se zde country bály, obě místní chatařské osady v něm oslavily 70. výročí své existence. Na společenském dění v obci se od roku 1920 dodnes významně podílí Sokol.
V současné době je to zejména zásluha sedmdesátiletého, stále aktivního starosty jednoty Ing. Libora Švédy. Ve vybavené tělocvičně probíhá pravidelné cvičení dospělých, přičemž žáky vede starosta obce. V sokolovně se konají veřejné sportovní turnaje, k areálu patří tenisový kurt a volejbalové hřiště. K osvěžení poslouží sauna a k odpočinku klubovna. Zařízení Sokola využívá nejen jeho 150 členů, ale i širší veřejnost. V obci je též fotbalový klub se čtyřmi mužstvy. Úspěšní jsou dorostenci, kteří hrají v krajské soutěži.
Nejmladším spolkem je Kynologický klub. Členové si svépomocí, za přispění sponzorů, postavili pěknou klubovnu. Nevyužitý obecní pozemek u řeky upravili kynologové na cvičiště. Upořádali na něm již několik úspěšných závodů psů a zkoušky jejich všestrannosti.
Potěšující je rostoucí zájem o výpůjčky knih z obecní knihovny. "Má na tom značný podíl paní Michálková z Prahy. V Letech má chatu a péči o naši knihovnu si vzala za svou. Každou sobotu se zde scházejí především důchodkyně. Ty se na mě obořily, když jsme chtěli knihovnu aspoň na půl roku zavřít, než pro ni najdeme jiné místo. Už proto, že budovu, ve které dosud sídlí obecní úřad a je umístěna knihovna, budeme nyní vracet dědicům. Pro náš úřad nyní adaptujeme na návsi jeden z nejstarších statků v obci. Nezbývá nic jiného, že i v něm upravíme vhodné prostory pro knihovnu," říká starosta.
Až v Letech na přelomu roku přesídlí obecní úřad s knihovnou do nového, jistě v něm najde náležité místo ocenění regionální komise středních Čech v soutěži Vesnice roku 2000. Získaly je za práci s mládeží Bílou stuhu.
JAN BEDNAŘÍK
FOTO ARCHÍV