01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

POTŘEBUJÍ SPOJIT SÍLY

Mezi města, která se připojila k Asociaci Zdravých měst, patří Moravská Třebová. Na zkušenosti z praxe jsme se zeptali místostarostky Ing. Marie Nechutové. [*] Co bylo rozhodující při vstupu vašeho města do Asociace Zdravých měst? Moravská Třebová se přihlásila do asociace v roce 1997. Napojení...

Mezi města, která se připojila k Asociaci Zdravých měst, patří Moravská Třebová. Na zkušenosti z praxe jsme se zeptali místostarostky Ing. Marie Nechutové.

[*] Co bylo rozhodující při vstupu vašeho města do Asociace Zdravých měst?

Moravská Třebová se přihlásila do asociace v roce 1997. Napojení Zdravých měst na Evropskou unii bylo základním důvodem, proč naše zastupitelstvo tento projekt přijalo a proč se rozhodlo jej realizovat. Asociace nám v předstihu zpřístupňuje ty standardy, ke kterým se dnes Evropa ubírá, a je pro nás cenným zdrojem i dalších informací.

Upřímně řečeno, těžko bychom se jako malé či střední město dostali do tak rozsáhlých vazeb se zahraničím, pokud bychom nespojili své síly s jinými aktivními městy v republice. To nám projekt Zdravé město umožňuje.

[*] Objevily se v průběhu času ještě jiné výhody tohoto projektu?

Dá se říci, že většina nových zastupitelů pochopila výhody členství v Asociaci Zdravých měst. Rok 2000 znamenal již i kvalitativní změnu ve vývoji projektu Moravská Třebová-Zdravé město. Na úrovni města byla uskutečněna řada kroků, směřujících k vytvoření systému nezbytného pro rozvoj kvalitního života.

Zpracováním analýzy současného stavu života občanů za úzké spolupráce odborných partnerů a veřejnosti došlo i k tolik potřebnému stmelení a vzájemnému provázání řady nevládních organizací a institucí (školy, školská zařízení, sociální odbor, zdravotnická zařízení, charita atd.).

Tento krok je podle mne základem pro další kvalitní fungování komise - rady Zdravého města. Existuje ještě mnoho problémů, které se musí řešit společně - i v návaznosti již na zpracovaný Strategický plán rozvoje Moravské Třebové, ale i celého regionu. Uvažujeme již nyní, jakým způsobem bude koordinace projektu dále zajištěna. Je mnoho věcí, které je nutné dát do chodu ve prospěch našich obyvatel. Nyní na radnici pracuje koordinátorka projektu Zdravé město, která celý projekt vede.

[*] Myslíte, že o "Zdravém městě" lidé v Moravské Třebové vědí?

Ano vědí. Snažíme se vtáhnout do aktivity co nejvíce našich občanů - při vyřizování úředních záležitostí se s různými aktivitami komise Zdravého města seznamují již ve vstupní hale radnice.

Nejaktivnější zástupci veřejnosti se stali členy rady Zdravého města, která připravuje každým rokem celou sérii zajímavých činností. Některé nové akce přišly do města s projektem, např. Den Země. Aktivní je spolupráce města a škol. Rozvíjíme cyklistické stezky, stezky pro pěší, a to ve spolupráci s Klubem českých turistů a s Lesy ČR. Zaměřujeme se i na seniory, kteří si oblíbili např. Univerzitu třetího věku a rádi se zapojují také do soutěže Rozkvetlé město.

Osobně si nejvíce cením efektu, že se občané o město začínají více zajímat. Snižuje se tak trochu neochota a apatie lidí, kterou jsem v Moravské Třebové pociťovala.

Zdravé město se dotýká všech oblastí života. Nechceme pouze dobré životní prostředí nebo dobrý ekonomický rozvoj nebo dobré sociální služby - i když to "pouze" berte v uvozovkách.

Chceme to vše současně. Musíme tedy odborné názory vybalancovat, tak jak to doporučuje EU a OSN, tj. ve směru udržitelného rozvoje města. A právě v téhle oblasti, v oblasti udržitelnosti a kvality života, se nám na místní úrovni odborníků nedostává.

Jsem proto velice ráda, že naše koordinátorka projektu je v těchto věcech školena, že nám Asociace Zdravých měst bude pomáhat s týmovou prací, s projednáváním s veřejností a dalšími věcmi, které jsou u nás novinkou. Takže se těším, že brzy budeme v oblasti rozvoje města splňovat evropské požadavky na Místní agendu 21, LEHAP, EMS a mnoho dalších.

[*] Často je slyšet hlasy, že takovéto či jiné aktivity má přece každé město, i bez projektu Zdravé město.

Jedna věc jsou aktivity a druhá věc systém. Ve Zdravém městě nejsou kvalitní aktivity pouhou náhodou. Jsou výsledkem systému, který ovšem každý není schopen vidět a pochopit. Tento systém umožňuje propojit a vzájemně posílit potenciál lidí, aby se město rozvíjelo co nejrychleji a přitom v každé fázi splňovalo mezinárodní standardy. A to už je záležitost manažerská.

Pokud tedy mluvíme o koordinátorovi projektu, musí být zejména profesionálním manažerem. K tomu je školen Asociací Zdravých měst. Nezanedbatelná je také finanční podpora nejrůznějším projektům ve městě, kterou získáváme na základě informací z asociace.

PETR NOVÝ

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down