01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ABY SE LÉPE POZNALI

ŠKOLSTVÍ Reforma veřejné správy svazuje školy s místem jejich působení stále pevněji. Bouřlivá reakce pedagogické veřejnosti na poslanecký návrh novely zákona o státní správě a samosprávě (která měla umožnit obcím jmenovat a odvolávat ředitele škol, které zřizuje) však prozrazuje, že v kontaktech...

ŠKOLSTVÍ

Reforma veřejné správy svazuje školy s místem jejich působení stále pevněji. Bouřlivá reakce pedagogické veřejnosti na poslanecký návrh novely zákona o státní správě a samosprávě (která měla umožnit obcím jmenovat a odvolávat ředitele škol, které zřizuje) však prozrazuje, že v kontaktech obou institucí ještě všude není všechno v pořádku. Jako by se leckde obávaly vzájemného vlivu, jako by se navzdory blízkosti neznaly. V tuto chvíli nabízí oběma stranám pomocnou ruku CZESHA SERVIS, profesní poradenská instituce Sdružení školských asociací CZESHA. O bližší informace jsme požádali jeho ředitelku Janu Kratochvílovou.

[*] Co vás přivedlo ke zřízení této služby?

Uvědomili jsme si, že překážky v komunikaci jdou velice často na vrub nepochopení, které pramení z neznalosti věcí. Že pedagogové a zástupci obcí by se měli lépe poznat, dokázat spolu otevřeně hovořit o svých plánech. Proto jsme se rozhodli sestavit vzdělávací model, který by pomohl navzájem pochopit záměry zřizovatelů a ředitelů škol, seznamoval by účastníky s připravovanou vzdělávací koncepcí a současnými změnami ve školství. Umožnit zastupitelům obcí pochopit specifika řízení školy - a to jak z pohledu ředitele, tak z pohledu zřizovatele, a naopak ředitelům škol dovolit více nahlédnout do práce obcí.

V uplynulém školním roce proběhl a v letošním roce probíhá obdobný vzdělávací cyklus - pro ředitele škol - a setkává se s pozitivním ohlasem. Právě tady nám zpětná vazba ukazuje, že mnohá nedorozumění - a z nich vyplývající další problémy - vznikají nedostatečnou komunikací mezi školou a obcí. Proto jsme se rozhodli zorganizovat další cyklus, který zprostředkuje oběma partnerským stranám příležitost ke společnému setkávání a vzdělávání se. Věříme, že to povede ke společné participaci při vytváření podmínek pro výchovu a vzdělávání dětí.

[*] Co všechno tento cyklus nabízí?

Jde o cyklus seminářů společných pro zřizovatele a ředitele škol a školských zařízení. Tvoří jej osm témat, která na sebe navzájem navazují. Například v tématu "Škola- ředitel školy a zřizovatel" se zabýváme aspekty právní subjektivity, přípravou a projednáváním rozpočtu školy, její vedlejší hospodářskou činností, vysvětlením jak postupovat při zřizování rady školy, jaké jsou její kompetence a podobně. Další tematický celek se nazývá "Zřizovatel - škola a státní správa" je věnován vztahu s odbory školství obcí, okresů a krajů, s ministerstvem školství, ale také s Českou školní inspekcí - to všechno pochopitelně v souvislosti se změnami, které nastanou 1. ledna 2001.

Dalším významným celkem je "Postavení ředitele školy a zřizovatele v současném systému vzdělávání", který hovoří o požadavcích na vzdělávání dětí a mládeže, seznamujeme účastníky s hlavními cíli vzdělávací politiky státu. V dalších seminářích se účastníci pod vedením lektorů zamýšlejí nad tvorbou koncepce školy, nad její analýzou, nad podílem rodičů na práci školy, nad starostí zřizovatelů o pracovní a sociální podmínky škol. Okruh otázek je široký, ale pro spolupráci obou institucí zásadní.

[*] Znamená to, že by se seminářů měli účastnit vždy společně zástupci škol a obcí, které je zřizují?

Bylo by to jistě ideální. V řadě míst se zástupci zřizovatelů na účasti společně domlouvají. Ale podmínkou účasti to není. Hlásí se nám třeba jenom zástupci zřizovatelů z odborů školství okresů nebo větších měst s tím, že informace o semináři spolu s referencí vlastních zkušeností předají dál nebo zase jen ředitelé škol. Je to otázka vzájemné domluvy. I když se na semináři nesejdou pedagogové a zastupitelé z téže obce, určitě zkušenosti různých pohledů na jednu problematiku povedou k zajímavé diskusi, která je může obohatit.

[*] Jak zatím vypadá zájem o společné vzdělávání?

Zejména ze strany zřizovatelů je velký. První semináře se rozběhly v listopadu v Nové Vsi nad Nisou pro oblast Jablonecka a Liberecka, další je na řadě Plzeň, Ostrava, Brno. S naší nabídkou jsme seznámili Svaz měst a obcí a potěšilo nás, že ji vnímal velice pozitivně; zejména nyní, kdy pravomoci, ale také odpovědnost obcí získává na intenzitě. Proto například svaz zařadil nabídku těchto vzdělávacích aktivit na internet. Bližší informace najdou zájemci také na webových stránkách (http://www.czesha.cz) a na e-mailu: czesha.servis@iol.cz. Jde nám o to, aby pracovníci škol a obecních zastupitelstev uměli vždy rozhodovat se znalostí věci. Školství je přece věc veřejná.

JAROSLAVA VOLFOVÁ

FOTO AUTORKA

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down