Naše obec chce zřídit zástavní právo. Jakým způsobem takové právo vzniká? ODPOVĚĎ: Pro obec, ať již v roli zástavního věřitele (toho, jehož pohledávka se zajišťuje) či zástavce (majitele zástavy), přichází v úvahu vznik zástavního práva především na základě smlouvy. Zástavní smlouva musí mít...
Naše obec chce zřídit zástavní právo. Jakým způsobem takové právo vzniká?
ODPOVĚĎ: Pro obec, ať již v roli zástavního věřitele (toho, jehož pohledávka se zajišťuje) či zástavce (majitele zástavy), přichází v úvahu vznik zástavního práva především na základě smlouvy. Zástavní smlouva musí mít písemnou formu a vyžaduje, aby se sešly projevy vůle zástavního věřitele a zástavce. Zástavce nemusí být vlastníkem věci (např. obec založila s. r. o. za účelem podnikání. Nyní tato s. r. o. zastaví svůj pozemek, aby zajistila vztah banka - obec).
Strany smlouvy se tedy dohodnou na tom, jaká pohledávka se zajišťuje, co je předmětem zástavy, na jakou dobu se zástavní právo zřizuje a podle předmětu zástavy i na způsobu vzniku zástavy.
Je nutno upozornit, že nově Občanský zákoník v § 169 obsahuje výčet neplatných ujednání, tedy takových, která ze zákona nemohou platit, ať již je vůle stran jakákoliv.
Samotnou smlouvou zástavní právo nevznikne, vznikne až splněním podmínek, stanovených v § 157-§ 158 Občanského zákoníku. Nejjednodušší situace je u zástav nemovitostí, kde vznikne buď vkladem do katastru nemovitostí (pokud jsou tyto nemovitosti evidovány v katastru nemovitostí), případně okamžikem účinnosti zástavní smlouvy (pokud se zastavované nemovitosti neevidují v katastru nemovitostí, např. zpevněné plochy, tunely atd.).
Rovněž v případě zastavení pohledávky vzniká zástavní právo okamžikem účinnosti zástavní smlouvy.
V případě movitých věcí je možností vzniku několik. Nejjistějším pro věřitele je předání zástavy věřiteli, dalším je uložení věci u třetí osoby. Tyto dva způsoby dávají velkou jistotu věřiteli, ale znemožňují zástavci, aby věc používal.
Proto jsou stanoveny ještě další možné způsoby vzniku zástavy - vyznačení zástavního práva v listině, která osvědčuje vlastnictví věci a bez níž nelze s věcí nakládat nebo ji používat (Pozor - technické průkazy motorových vozidel tyto požadavky nesplňují, tento institut je použitelný pouze u zástavy lodí a letadel, což asi nebude příliš častý případ).
Nová a zajímavá je možnost vzniku viditelným označením movité věci. Takové označení musí být provedeno za účasti zástavního věřitele a musí trvat po dobu zástavního práva. Z tohoto označení musí být zřejmé, že věc je zastavena a kdo je zástavním věřitelem.