Od roku 1999 Státní fond životního prostředí (SFŽP) z pověření Ministerstva životního prostředí zabezpečuje Program ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre - Accession) v oblasti životního prostředí. Program ISPA poskytuje finanční prostředky z rozpočtu Evropské unie (EU) státům, které by...
Od roku 1999 Státní fond životního prostředí (SFŽP) z pověření Ministerstva životního prostředí zabezpečuje Program ISPA (Instrument for Structural Policies for Pre - Accession) v oblasti životního prostředí.
Program ISPA poskytuje finanční prostředky z rozpočtu Evropské unie (EU) státům, které by se v budoucnu měly stát jejími členy. Příspěvek je poskytován na základě nařízení EU a zahrnuje jednotlivé ucelené projekty, stadia projektů, které jsou technicky a finančně nezávislé, a to v oblasti životního prostředí či dopravy (patří do resortu Ministerstva dopravy a spojů).
Projekty musí být takového rozsahu, aby měly významný dopad na oblast ochrany prostředí. Celkové náklady na jednotlivé projekty musí být minimálně 5 miliónů eur.
Pomoc v rámci programu ISPA se realizuje na základě podpisu memoranda o vzájemném porozumění podepsaném mezi Vládou ČR a EU a prioritních oblastí ochrany, respektive zlepšení životního prostředí, které jednotlivé země, jimž je pomoc určena, předložily ke schválení do EU. Podpora nemůže v rozporu s těmito národními prioritami.
Oblasti, na které Evropská unie poskytuje finanční příspěvek v oblasti životního prostředí:
[*] zajištění jakosti a množství vod,
[*] nakládání s odpady,
[*] ochrana klimatu a kvalita ovzduší.
Pomoc z EU může být poskytnuta formou návratné či nenávratné finanční podpory do výše 75 % oprávněných nákladů. To jsou takové náklady, které ve svém důsledku mají přímý vliv na zlepšení životního prostředí.
PRO DESET ZEMÍ
Finanční prostředky EU budou oprávněným zemím prostřednictvím ISPA poskytovány v letech 2000-2006. Jedná se v podstatě o přípravný program na Kohezní fondy, které jsou poskytovány těm členským zemím, jejichž hrubý domácí produkt na obyvatele je nižší než 75 % průměrného HDP na obyvatele v EU.
Na realizaci programu ISPA v uvedeném období vyčlenila EU více než 7 miliard eur. To znamená, že mezi 10 oprávněných zemí bude ročně rozdělena více než 1 miliarda eur. Tato částka se mezi jednotlivé oprávněné země rozděluje podle rozlohy, počtu obyvatel, výše HDP na obyvatele a stavu životního prostředí.
Částka stanovená pro pomoc České republice představuje přibližně 70 mil. eur, přičemž pomoc na zlepšení životního prostředí a zlepšení dopravní struktury se dělí rovným dílem, tedy každá oblast může ročně získat okolo 35 mil. eur.
KOMU JE URČENA
Podpora v rámci programu ISPA je určena především pro následující právnické osoby:
[*] obce,
[*] sdružení obcí,
[*] obchodní společnosti, v nichž mají města nebo obce trvale více než 90% majetkovou účast,
[*] rozpočtové a příspěvkové organizace zřízené ministerstvy nebo jinými správními úřady nebo orgány územní samosprávy,
[*] státní podniky,
[*] obchodní společnosti, v nichž má stát trvale více než 90% majetkovou účast,
[*] jiné organizace.
V žádném případě nemůže pomoc získat soukromý subjekt.
Z pohledu Evropské unie se jedná o příspěvek na dofinancování projektu. Jinými slovy, projekty, které mohou být zařazeny do programu ISPA, musí mít sdružené financování, tedy peníze by měly přicházet z různých zdrojů. Podpora ze strany EU v žádném případě nemůže a nebude suplovat nedostatek peněz jak ve státním rozpočtu, respektive rozpočtu obcí. Pomoc musí mít přímý vztah na zlepšení životního prostředí.
Podobně jako u podpory ze Státního fondu životního prostředí ČR nevzniká právní nárok na získání podpory a její výši. O výši podpory rozhoduje Řídící výbor ISPA EU.
Na rok 2000 předložila Česká republika do EU dva projekty (Ostrava a Brno), u kterých v současné době probíhá připomínkové řízení. Předpokládáme, že budou schváleny ještě do konce tohoto roku. V obou případech se jedná o rekonstrukci, respektive rozšíření kanalizačního systému.
Další informace o možnosti zařazení do programu ISPA, o podmínkách a způsobu podávání žádostí, jejich realizaci, možné technické pomoci při zpracování žádosti a potřebných dokumentů, formy podpory, časové realizace apod. poskytne telefonicky, písemně nebo osobně úsek zahraniční spolupráce SFŽP ČR, Kaplanova 1931/1, 148 00 Praha 4, tel.: 67 99 44 54.
TOMÁŠ NOVOTNÝ,
náměstek úseku zahraničních vztahů SFŽP
MILAN PODSEDNÍČEK,
referent oddělení evropské integrace
úseku zahraničních vztahů SFŽP
Podíl jednotlivých zemí na programu ISPA
Bulharsko 8,0-12,0 %
Česká republika 5,5-8,0 %
Estonsko 2,0-3,5 %
Litva 4,0-6,0 %
Lotyšsko 3,5-5,5 %
Maďarsko 7,0-10,0 %
Polsko 30,0-37,0 %
Rumunsko 20,0-26,0 %
Slovensko 3,5-5,5 %
Slovinsko 1,0-2,0 %