01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

FIRMA SLOUŽÍ OBCI

Nesporné přednosti okolní zachované přírody a lesnaté krajiny pro rekreaci chtějí účelně využít v Pohoří nedaleko Prahy. Navíc proto, že finanční příjmy za lepší poskytování pohostinských a ubytovacích služeb v režii obce mohou posloužit k jejímu dalšímu rozvoji. K naplňování tohoto záměru se...

Nesporné přednosti okolní zachované přírody a lesnaté krajiny pro rekreaci chtějí účelně využít v Pohoří nedaleko Prahy. Navíc proto, že finanční příjmy za lepší poskytování pohostinských a ubytovacích služeb v režii obce mohou posloužit k jejímu dalšímu rozvoji.

K naplňování tohoto záměru se naskytla jedinečná příležitosti v osadě Chotouň, kde bylo až do roku l989 rekreační středisko Ministerstva vnitra. Jenže v 90. letech jeho provoz neobnovil ani restituent ani zahraniční firma, která areál později odkoupila.

K rozhodujícímu podnikatelskému kroku, po předcházejících ekonomických propočtech, tedy přistoupila sama obec. Letos v lednu její zástupci podepsali s dosavadním vlastníkem smlouvu o koupi celého objektu o rozloze více než tři hektary. Cena nebyla nízká, blížila se k 10 mil. Kč a byla zaplacena v hotovosti.

Kde takovou částku obec se l28 obyvateli vzala? Miroslav Králík, který je starostou v Pohoří již od roku 1992, vysvětluje, že obec si potřebné peníze za léta našetřila. Hlavní a výrazný příjem v jejím rozpočtu představují daně, jejichž plátci, fyzické osoby, mají v místě trvalé bydliště i firmu. Podnikatelé pomáhají udržet obecní rozpočet v rozmezí 2-3 mil. Kč ročně. Podle starosty to byly vlastně jejich peníze, které významně přispěly k nákupu zmíněného areálu.

K objektům uprostřed vesnice patří nejen dvě větší rekreační budovy, ale též dobře fungující a výkonná čistírna odpadních vod. "S areálem jsme také koupili půl kilometru zavedeného vodovodního potrubí a dva vrty, zdroje pitné vody. To vše nám dává výchozí pozici k tomu, abychom ještě letos začali s přípravou výstavby vodovodu a kanalizační sítě, které budeme dělat současně. Podle finančních možností bychom obě díla chtěli dokončit do tří, čtyř let," dodává starosta.

Stavbu vodovodu a kanalizace tak umožní obecní vlastnictví chotouňského areálu. Zastupitelé ani neuvažovali o tom, že by tento pohostinský a ubytovací komplex pronajali. V takovém případě by se soukromým nájemcem ani nemohli hladce a bez problémů projednávat všechny záležitosti, které upřednostňují veřejný zájem obce. Proto zvolili jinou, podle nich výhodnější formu pro správu a řízení areálu. V červnu založili společnost s ručením omezeným.

Firma nese název Areál Chotouň, s. r. o., a jejím posláním je provoz restaurace, ubytování a stavební činnost, nákup a prodej. Stoprocentním vlastníkem společnosti se stala obec. Jednatelem firmy byl pověřen Miroslav Králík, který nadále pracuje jako neuvolněný starosta. Valnou hromadu tvoří šest členů obecního zastupitelstva a pětičlenná dozorčí rada. V ní kromě volených zástupců pracují další občané, kteří svými zkušenostmi chtějí přispívat k dobrému fungování společnosti.

První zahájila svou činnost v chotouňském areálu restaurace, která přivítala hosty 15. července. "Její počáteční výsledky jsou lepší než jsme očekávali," říká Miroslav Králík.

"I když přímo v osadě žije trvale jen kolem padesáti obyvatel, v našem pohostinství vaříme obědy i večeře. Celkem až sto jídel denně. Za pestrou nabídkou čtyř pěti hotových jídel a více než deseti minutek přicházejí nejen místní chataři, ale objevují se u nás také turisté, cyklisté a rovněž výletníci z nedalekého města Jílové. Myslím, že pro všechny jsou ceny v restauraci přijatelné. Za hotová jídla zaplatí 32-58 korun, minutky stojí 40-70 korun."

Zájem je také o ubytování v Chotouni. Od září se postupně vybavují pokoje. Bude jich 23 po třech a čtyřech lůžkách, celkem pro 70 osob. Host zaplatí za jeden den 220 korun. Uvažuje se o tom, že při plném obsazení čtyřlůžkového pokoje budou děti ubytovány zdarma. O možnostech příjemné dovolené či rekreace v areálu, kde je čisté přírodní koupaliště s písečnou pláží a pstruhovou vodou a nedaleko lyžařský vlek, jsou cestovní kanceláře informovány. V současné době se hlásí již první hosté. A pokud se včas připraví všechny pokoje, areál bude na závěr roku plně obsazený.

Miroslav Králík, jednatel Areálu Chotouň je podnikavý, ví co firma může vykonat a zájemcům nabídnout. Jako starosta má nemalý podíl i na tom, že v září byla v Pohoří dokončena stavba hasičské zbrojnice. Za účinné pomoci všech zastupitelů se postaral o likvidaci černých skládek.

K lepšímu úklidu odpadu napomáhá zavedení kontejnerového hospodářství v celé obci. Podařilo se rozmístit kontejnery i v rozlehlé chatové oblasti, kde v sezóně bydlí až 1500 lidí. Majitelé chat platí za kontejner 300 korun ročně a zčásti tak hradí náklady za pravidelný týdenní odvoz odpadu. S místními obyvateli zde pečují o to, aby se v čistém okolním prostředí líbilo všem návštěvníkům a rekreantům.

JAN BEDNAŘÍK

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down