Město nedaleko Brna, kde se těžilo černé uhlí až do roku 1973 a kde byla o dvacet let později zrušena i známá tepelná elektrárna s velkým spadem popílku, mění svoji tvář. V Oslavanech se rozvíjejí především menší průmyslové podniky, různá řemesla a služby. Zastupitelé města se 4500 obyvateli se v...
Město nedaleko Brna, kde se těžilo černé uhlí až do roku 1973 a kde byla o dvacet let později zrušena i známá tepelná elektrárna s velkým spadem popílku, mění svoji tvář. V Oslavanech se rozvíjejí především menší průmyslové podniky, různá řemesla a služby.
Zastupitelé města se 4500 obyvateli se v současnosti soustřeďují na zlepšení vzhledu Oslavan a vytvoření všestranně kvalitních podmínek pro obyvatele i návštěvníky města.
Vedení radnice nyní řeší několik závažných problémů, o kterých průběžně informuje občany. Děje se tak, kromě veřejných schůzí a jiných běžných forem komunikace, i na neoficiálních přátelských besedách, které se konají pravidelně. Se starostou Vítem Aldorfem, místostarostou Mgr. Milošem Musilem, někdy též se členy rady se setkávají občané, kteří často zaplní sál v městské knihovně.
Nejsou lhostejni k tomu, co se na radnici připravuje, o čem se jedná a co probíhá v jejich městě. Na besedách vládne uvolněná atmosféra, protože jejich účastníci se většinou dobře znají.
NEROVNOPRÁVNÉ POSTAVENÍ
Co tedy Oslavanské v současné době nejvíc zajímá? Například na poslední páteční besedě před letní sezónou se stalo jedním z diskutovaných témat centrální vytápění a dodávka teplé vody. Ve městě dodává Jihomoravská plynárenská, a. s., zemní plyn dvěma průmyslovým odběratelům, z nichž jeden, konkrétně SPO, a. s., zásobuje teplem a teplou vodou část města. Občané se pozastavili mimo jiné nad tím, že bez bližšího vysvětlení obdrželi od uvedené společnosti nové smlouvy, ve kterých je uvedena zvýšená cena za dodávku tepla.
Na besedě vzešel návrh, zda by nerovnoprávné postavení jednotlivých občanů vůči dodavateli nezlepšilo založení samostatného sdružení uživatelů tepla, které by za ně jednalo s uvedenou společností. Starosta vysvětlil, proč by založení navrhovaného sdružení nepřineslo očekávaný efekt. K tomu dodal, že firma SPO připravuje besedu s občany, na které je chce informovat o všem, co se týká vytápění včetně nových cen.
PLYNOFIKACE
Město, Jihomoravské plynárny a větší místní firmy již dříve nechaly zpracovat projekt technicko-ekonomického posouzení variant plynofikace Oslavan. Vybraná varianta je založena na principu vhodného využití obou energií, tedy centrálního zásobování teplem, které dodává společnost SPO, a rozvodu zemního plynu k jednotlivým spotřebitelům. Projekt se postupně realizuje a je předpoklad, že například před letošní zimní sezónou bude zaveden zemní plyn v místní části Padochov.
Na další otázku, zda by snížení nepřiměřené rychlosti na sídlišti nepomohlo vybudování zpomalovacího retardéru, Vít Aldorf dodal, že příznivější podmínky pro investování bude míst město v příštím roce, kdy při novém způsobu přidělování výnosu z daní obdrží Oslavany celkem šest miliónů korun navíc. Potom bude možné rekonstruovat i část místní komunikace.
PAMÁTKA PO TĚŽBĚ
Větší vrásky dělá Oslavanským tzv. Dědičná štola. I o té se diskutovalo. Ze štoly již několik let vytéká kontaminovaná voda z bývalého dolu do řeky Oslavy. Obsahuje silnou koncentraci železa a na hladině řeky vytváří velkou rezavou skvrnu, která znečišťuje tok.
Zástupci města iniciovali několik jednání, jak zjednat nápravu. Vedli je s Jihomoravskými lignitovými doly, které jsou majiteli důlního díla, se správcem Povodí Moravy, intervenovali na Ministerstvu životního prostředí i v Parlamentu ČR. Zatím marně také proto, že referát životního prostředí Okresního úřadu Brno - venkov odmítl prohlásit tuto kauzu za havárii.
Záporné stanovisko vydalo i Ministerstvo životního prostředí. To znamená, že zatím nebude poskytnuta ani dotace na čistírnu důlní odpadní vody. Na její projekt, již v průběhu vleklých jednání, vlastník dolu vyhlásil veřejnou soutěž. Podle posledních informací bude čistírna postavena zřejmě až koncem příštího roku. Do té doby se ale bude rezavá skvrna na řece dál rozšiřovat a zhoršovat její kvalitu a okolní prostředí.
Se zájmem přijali občané zprávu starosty o výstavbě dvou domů, celkem se třiceti byty. Rozhodne o nich až získání státní dotace, která činí 400 tisíc korun na každou bytovou jednotku. Žádost byla zaslána na Ministerstvo pro místní rozvoj. Uchazeč o byt by na jeho pořízení vynaložil 300 až 400 tisíc korun "ze svého". Město na tuto výstavbu uvolní obecní pozemek.
Jednalo se také o stavbě garáží. Zastupitelstvo rozhodlo, že stavbu zadá nejvýhodnějšímu investorovi, který bude vybrán na základě příslušného řízení. Jemu se také prodá obecní parcela, na které postaví garáže jednoho typu. Zájemci o garáže se jistě zeptají, zda bude jejich cena přijatelná. Měli by být ujištěni, že cena se stane jednou z hlavních hledisek při volbě investora.
PROBLÉMEM JSOU FINANCE
Nechvalnou vizitkou obce je zámek, původně klášter, založený roku 1225. Podle místostarosty Mgr. Musila není vinou současného vedení města, že dosud ještě chátrají některé části tohoto historického objektu, zařazeného Ministerstvem kultury do "Programu záchrany architektonického dědictví". Zatím však nemohly být provedeny v plném rozsahu všechny záchranné práce, jak se předpokládalo v roce 1997.
Nepodařilo se získat dostatek finančních prostředků ani na nejnutnější opravy. Například potřebná částka na loňský rok byla vyčíslena ve výši 11,5 miliónu korun, ale nebyla zdaleka pokryta. Přiznaná státní dotace činila dva milióny korun, podíl města přesáhl jeden milión a okresní úřad přidělil městu jen 300 tisíc korun.
Ani letošní zajištění peněz není postačující. Z rozpočtu města mohlo být uvolněno 2,3 miliónu korun. Přitom celková rekonstrukce, jejíž dokončení se předpokládalo již v letošním roce, vyžaduje nejméně 40 miliónů korun. A tak město žádá o navýšení dotace a hledá další zdroje, které by pomohly zlepšit vzhled zámku a začlenit jej do společenského dění v Oslavanech.
Nicméně některé části zámku již slouží tomuto účelu. Výhodná akustika částečně opravené kaple přispěla k pořádání pravidelných koncertů. Jiný objekt slouží k pořádání různých výstav a připravuje se založení městského muzea. Zaměří se na hornictví, energetiku a geologii. Expozice zahrnou historii města a důlní tradice regionu. Připomenou je i široce koncipované Oslavanské hornické slavnosti, které se již loni setkaly s velkým zájmem veřejnosti z celého okolí.
Letošní slavnosti se pořádaly na začátku září v opravených zámeckých objektech, na nádvoří a v zámecké zahradě.
JAN BEDNAŘÍK
FOTO ARCHÍV