01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brno - Utrecht - León

N. E. W. S. je projekt třístranné spolupráce mezi městy v České republice, Nizozemsku a Nikaragui. U nás se do projektu zapojila města Beroun, Brno, Pardubice, Opava, Český Krumlov a Zlín. Brno navázalo spolupráci s městy Utrecht v Nizozemsku a León v Nicaragui v roce 1994 na základě nabídky svého...

N. E. W. S. je projekt třístranné spolupráce mezi městy v České republice, Nizozemsku a Nikaragui. U nás se do projektu zapojila města Beroun, Brno, Pardubice, Opava, Český Krumlov a Zlín.

Brno navázalo spolupráci s městy Utrecht v Nizozemsku a León v Nicaragui v roce 1994 na základě nabídky svého nizozemského partnera. Magistrát neměl žádné zkušenosti s projekty rozvojové pomoci, ani potřebu angažovat se v problematice třetího světa.

"Naopak, měli jsme dojem, že máme svých problémů dost. Přesto jsme naléhání Utrechťanů podlehli. Navíc nás účast v projektu prakticky nic nestála - byla plně financován nizozemskou vládou," uvedla PhDr. Helena Buriánová, vedoucí odboru zahraničních vztahů Magistrátu města Brna.

Již první brněnský projekt ve zdravotnictví měl velký úspěch a další výsledky následovaly: zalesňování a obnova osady zničené hurikánem Mitch, kulturní výměny a spolupráce škol.

"Trvalo nějakou dobu, než jsme si význam projektu uvědomili. Nizozemští partneři nás sice chválili, ale stále nám kladli stejnou otázku: Jak zajišťujete šíření informací, propagaci a zapojení občanů do projektu?

Nechápali jsme to. Ani to, proč je zrovna na propagaci vyčleněna poměrně značná část finančních prostředků. Vždyť na první pohled se zdálo, že hlavním cílem je postavit domy, vysázet les nebo alespoň naučit nikaragujské lékaře pracovat s moderními diagnostickými přístroji. Proč tedy plýtvat penězi na nějakou propagaci, když by se za ně dal postavit další domek," uvedla PhDr. Helena Buriánová.

Teprve postupně - pod mírným, ale stálým tlakem partnerů, po několika osobních návštěvách v Nicaragui a po mnoha hodinách diskuzí si pracovníci magistrátu uvědomili, že v projektu N. E. W. S. nejde o přímou materiální nebo finanční podporu. Tu by šlo jistě realizovat i jednodušším způsobem.

"V rámci projektu pomáháme druhým, ale také se sami učíme, prezentujeme naše město, vyvážíme know-how. Kromě toho přispíváme k rozvoji povědomí občanů o třetím světě. Proto takový důraz na propagaci," vysvětlovala vedoucí odboru.

Na žádost města uspořádal Mezinárodní institut marketingu, komunikace a podnikání (IIMCE) malý průzkum především mezi mladými lidmi. Magistrát využil toho, že právě probíhal projekt spolupráce brněnských a leónských středních škol. Někteří brněnští studenti se zúčastnili výměn, jiní absolvovali turné po nikaragujských městech v rámci Dnů české kultury. Oslovena byla i doplňková skupina - lidé se vztahem k projektu nebo se zájmem o danou problematiku včetně členů zastupitelstva.

Některé dílčí závěry šetření jsme v podstatě očekávali, např. při hodnocení současné situace v Nikaragui naši studenti vyzdvihují mezilidské kontakty, vztah k rodině či tradicím. V ČR se za preferovanou hodnotu považuje kariéra, zajímavá práce a peníze. Symbolem Nikaragui je podle našich studentů příroda a optimismus. Nikaragujští studenti naopak u nás nejvíce oceňují vzdělanost obyvatel.

Ukázalo se také, že názory mladých lidí jsou si podobné, i když dotazníky vyplňovali v Brně a v Leónu. Obě skupiny jsou kritičtější ke svým spoluobčanům a ke své zemi a shovívavější k zemi partnerské. Doma si více uvědomují konkrétní problémy a v obou případech podezřívají své spoluobčany z korupce. Problémy vidí i v politickém systému.

Jádrem průzkumu bylo posoudit, v čem spočívá přínos projektu pro obě strany. Např. brněnští studenti se - na základě svých krátkých pobytů v Nikaragui - domnívají, že nejúčinnější formou pomoci Nikaragui je materiální podpora. Nikaragujci naopak uvádějí, že ČR může být pro Nikaraguu užitečná především poradenstvím a vzděláváním. Také naši experti preferují poradenství a vzdělávání.

Jaký význam mají tyto skutečnosti pro práci radnice v oblasti zahraničních vztahů? "Někdy se setkáváme s názorem, že Češi nepotřebují zahraniční rady ani zkušenosti, že nám chybí hlavně peníze. Není to pravda. Pokud budeme mít to správné know-how, najdeme si cestu i k financím. Zaujalo mě, že lidé v Nicaragui si to uvědomují možná lépe než my," konstatovala PhDr. Buriánová.

Největším přínosem projektu N. E. W. S. je poznání, že pomocí jedné z nejchudších zemí světa pomáháme také sami sobě, především podívat se na sebe jinýma očima. Inspirovat se odlišnou kulturou, životním stylem a přístupem k životu. Ocenit význam mezilidských vztahů a životní optimismus Nikaragujců, porovnat odlišné žebříčky životních hodnot.

Projekt rovněž pomáhá aktivně se zapojit do procesu evropské integrace. Ta nespočívá jen v převzetí evropské legislativy a byrokracie, ale především ve sdílení společných evropských hodnot. K těm bezesporu patří rozvojová spolupráce a pomoc.

KATEŘINA KOPŘIVOVÁ,

IIMCE Brno

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down