01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

RACIONÁLNÍ MODERNIZACE

Město Jablonec nad Nisou uzavřelo v roce 1998 s firmou energetických služeb (FES) smlouvu o energetických službách na dobu deseti let. Firma, která celý projekt včetně jeho financování zajistila, je dále odpovědná za celkové technické řešení a realizaci projektu s tím, že jednotlivá navrhovaná...

Město Jablonec nad Nisou uzavřelo v roce 1998 s firmou energetických služeb (FES) smlouvu o energetických službách na dobu deseti let.

Firma, která celý projekt včetně jeho financování zajistila, je dále odpovědná za celkové technické řešení a realizaci projektu s tím, že jednotlivá navrhovaná opatření byla schvalována zástupci města.

V nabídce byly uvedeny následující minimální přínosy pro město:

[*] snížení celkových provozních nákladů objektů o 15 % za dobu trvání smlouvy,

[*] výrazné snížení investic do obnovy zařízení objektů,

[*] snížení dalších souvisejících nákladů na provoz a údržbu, tj. nákladů, které nesouvisí přímo s energetickými náklady.

Do projektu zařadilo město tři základní a osm mateřských škol, plavecký bazén a objekt bývalé mateřské školy, kde v současné době sídlí soukromá škola, dětský stacionář a zdravotní středisko.

Při výběru těchto objektů nebyl jediným kritériem možný potenciál úspor, ale i potřeba modernizace topného zdroje, případně jeho přizpůsobení změněným provozním podmínkám v daném objektu. Výhodou zařazení většího počtu objektů bylo to, že bylo možné realizovat v některých z nich opatření s delší návratností kompenzovaná těmi částmi projektu, u nichž byl poměr mezi vloženou investicí a dosaženou úsporou příznivější.

Práce na projektu byly zahájeny v červenci 1998 zpracováním energetických auditů jednotlivých objektů. Audity byly zaměřeny na využívání energií, technický stav a tepelněizolační vlastnosti posuzovaného objektu.

Zpracované audity identifikovaly možné úspory, stanovily metodiku jejich výpočtu a formou zadání pro projekt i způsob jejich dosažení. Z energetických auditů vyplynula mimo jiné potřeba zlepšení hospodaření především s tepelnou energií, kde poměr mezi vloženou investicí a její návratností byl velmi příznivý.

Modernizace této oblasti pak umožní hospodárné vytápění i při následném zateplování objektů, které přinese další snížení spotřeby tepla. Kromě pěti mateřských škol identifikovaly zpracované audity u všech ostatních objektů dostatečný potenciál úspor pro aplikaci metody EPC.

ZÁKLADNÍ ŠKOLY

Navržená a realizovaná opatření se soustředila především do zlepšení stávající regulace vytápění. Jednalo se o úpravy, které umožnily oddělení jednotlivých topných okruhů objektu a jejich vybavení autonomním regulačním systémem. Každý topný okruh byl vybaven třícestným směšovacím ventilem, oběhovým čerpadlem a řídícím adaptabilním ekvitermním systémem.

V referenčních místnostech každého okruhu bylo instalováno čidlo vnitřní teploty. Cílem této regulace je nejen využití všech vnějších a vnitřních teplotních zisků, ale především přizpůsobení časových plánů vytápění různých částí objektu jejich době využití (např. doba využití učeben je jiná než školní jídelny nebo družiny). Předpokládané roční úspory u základních škol byly v rozmezí 15-25 %.

MATEŘSKÉ ŠKOLY

Dvě ze tří mateřských škol, u nichž byla realizována opatření na úsporu energie, jsou napojené na centrální výměníkové stanice, na které jsou napojeny mimo školských objektů i obytné domy.

Teplota topné vody je řízena ve výměníkové stanici v závislosti na venkovní teplotě a časový plán odpovídá potřebám obytných domů. Obdobně jako u základních škol byly na jednotlivé větve objektů osazeny směšovací uzly s autonomní časovou a teplotní regulací.

Opatření instalovaná v mateřských školách měla snížit náklady na vytápění o 22-30 %.

OSTATNÍ OBJEKTY

Soukromá základní škola, dětský stacionář a zdravotní středisko sídlí v areálu bývalé mateřské školy, který se skládá ze čtyř vzájemně propojených pavilonů. Vytápění zajišťuje vlastní výměníková stanice pára - voda. Koncepce výměníkové stanice včetně měření a regulace odpovídala původnímu účelu využití objektu a technický stav zařízení vyžadoval celkovou rekonstrukci.

Po rekonstrukci byla do obecné školy i dětského stacionáře vyvedena z výměníkové stanice samostatně regulovaná a měřená větev. Pro vytápění zdravotního střediska, které je na stejné větvi jako stacionář, byl vytvořen samostatný okruh a jako topný zdroj instalovány dva plynové turbokotle.

Takto upravené a rozčleněné vytápění umožnilo nastavit pro každý subjekt zvlášť časový a především teplotní režim vytápění (min. požadovaná vnitřní teplota pro školu je 20 řC, stacionář 22 řC a zdravotní středisko 24 řC). Bilance spotřeby tepla, plynu a elektrické energie před a po modernizaci předpokládá snížení energetických nákladů o 25 %.

PLAVECKÝ BAZÉN

Objekt veřejného městského bazénu v Jablonci nad Nisou je v provozu již 13 let. Jde o krytý 25m plavecký bazén a 12,5m krytý výcvikový bazén. Pro plavecký bazén byla zpracována dvě opatření, které je možné financovat metodou EPC. V prvé řadě se jedná o výstavbu samostatného zdroje vody.

Dalším zvažovaným opatřením je rekuperace tepla při nuceném větrání prostor plaveckého bazénu. V současné době je nucené větrání instalováno jak u samotného bazénu, tak i v jeho zázemí. Zařazení rekuperačních výměníků do systému vzduchotechniky, které vracejí část tepla (min. 60 %) obsaženého v odváděném vzduchu, sníží náklady na vytápění objektu plaveckého bazénu.

Výše popsaná opatření se postupně uváděla do provozu v průběhu prosince 1998 až února 1999. Skutečné úspory dosažené v roce 1999 byly oproti očekávaným úsporám o 44 % vyšší, tzn. že místo původní hodnoty 1,7 mil. Kč bylo dosaženo úspor ve výši přes 2,47 mil. Kč. Rovněž první pololetí roku 2000 vykazuje vyšší než očekávané úspory, a potvrzuje tak předpoklady k bezproblémovému splácení vynaložených investičních nákladů na celý projekt, jehož výše byla přes 11 mil. Kč.

Smlouva o energetických službách, v rámci které byla úsporná opatření realizována, platí do roku 2008. Je pravděpodobné, že během této doby budou instalovaná opatření dle potřeby modernizována nebo upravována.

Výsledky projektu snížení energetických nákladů metodou EPC vedly Jablonec nad Nisou k rozšíření projektu o další etapu, ve které jsou zařazeny další školské objekty. Rozsah připravovaných opatření je dán především změnou teplonosného média v síti centrálního zásobování teplem v Jablonci nad Nisou z páry na horkou vodu. V jednání je však i rozšíření projektu EPC na zateplení obvodových plášťů některých objektů.

LUDĚK KOZDERA,

hlavní energetik

města Jablonce n. N.

Vyhodnocení snížení nákladů na energii metodou EPC ve vybraných objektech za rok 1999 (v tis. Kč)

Úspora nákladů I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII 1999

Základní školy 289 60 138 186 30 2 -2 5 48 131 189 175 1252

Mateřské školy 73 69 71 54 19 3 20 10 14 42 90 27 492

Stacionář 36 23 4 19 -4 3 11 15 19 2 19 8 155

Plavecký bazén 129 66 58 48 52 82 -42 -13 -30 97 138 -10 574

Celkem 527 218 272 306 97 89 -14 17 51 272 436 201 2473

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down