Energy Performance Contracting a Energy Contracting jsou na první pohled výrazy velmi podobné. Energy Performance Contracting (EPC) v češtině nemá vhodný ekvivalent. Používá se tedy uvedený anglický výraz nebo ještě běžněji zkratka prvních tří písmen. Realizací projektu řešeného metodou EPC se...
Energy Performance Contracting a Energy Contracting jsou na první pohled výrazy velmi podobné. Energy Performance Contracting (EPC) v češtině nemá vhodný ekvivalent. Používá se tedy uvedený anglický výraz nebo ještě běžněji zkratka prvních tří písmen.
Realizací projektu řešeného metodou EPC se rozumí poskytnutí komplexních služeb v oblasti úspor energie, a to především na straně její spotřeby.
Termín Energy Contracting (EC) dosud není úplně ustálen a má v češtině ekvivalenty v podobě termínů dlouhodobý pronájem energetického zdroje, energetický kontrakting, dlouhodobá smlouva o dodávkách energie a podobně.
V současné době se majitelé a provozovatelé energetických zdrojů (týká se především centrálního zásobování teplem) setkávají s metodou Energy Contracting (v podobě dlouhodobého pronájmu energetického zdroje) stále častěji. Velké i menší, tuzemské i zahraniční firmy nabízejí majitelům komunálních tepelných zdrojů jejich rekonstrukci včetně případné renovace rozvodů tepla i výměníkových stanic.
Jedná se obvykle o nabídku dlouhodobého pronájmu tepelného systému většinou na dobu 15 i více let s tím, že je obvykle nabízeno dlouhodobé garantování ceny dodávaného tepla. S nabídkou přitom souvisí i zajištění potřebných investičních prostředků. Vložené prostředky pak firma získává nazpět efektivnější výrobou a distribucí energie po celou dobu trvání smluvního vztahu.
ENERGETICKÝ KONTRAKTING
Pojem energetický kontrakting však bývá velmi často zaměňován za pojem EPC, což zaměňují dokonce i firmy, které tuto metodu nabízejí.
Rozdíl od metody EPC je především v pojetí, kdy při energetickém kontraktingu obvykle nejsou realizována opatření na straně spotřeby energie (například v podobě regulace jednotlivých topných větví podle skutečné potřeby energie), které by ostatně mohly zabraňovat uskutečnění sjednaných dodávek energie a znesnadňovaly by návratnost projektu.
Při energetickém kontraktingu je zájmem firmy energetických služeb dodat (a prodat) přinejmenším sjednané množství energie. Nedochází tedy k cílově shodnému zájmu firmy a zákazníka jako v případě EPC, kterým je investování pouze takového objemu finančních prostředků, aby bylo dosaženo maximální, ekonomicky efektivní úrovně úspor energie.
METODA EPC
Při řešení projektu metodou EPC není cílem firmy energetických služeb instalování co největšího objemu investičních prostředků do zařízení jako při běžných dodávkách technologií, ani dodání sjednaného objemu energie, ale dosažení maximálního snížení nákladů na spotřebu energie při co nejefektivněji vynaložených investičních prostředcích.
Pokud je to výhodné, mohou se opatření týkat i rekonstrukce zdroje nebo rozvodů energie. Prvotní jsou však opatření na straně spotřeby energie. Přitom by se mělo vše odvíjet od přání zákazníka.
Obě metody mají samozřejmě na trhu své místo a svého zákazníka si najdou. Nelze je ovšem zaměňovat, protože obě mají podstatně rozdílný charakter.
Tuto skutečnost však zatím zákazníci někdy nedovedou rozlišit a obě metody jsou běžně brány jako ekvivalentní.
Z toho důvodu může docházet k nedorozuměním, které neposlouží ani jedné straně, zvláště při vypisovaných výběrových řízeních, kdy uvedené dva přístupy lze prakticky jen velmi obtížně porovnávat.
VLADIMÍR SOCHOR,
Landis & Staefa ESCO (CZ), s. r. o.