01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

REGISTR ADRESNÍCH MÍST

Celostátní územně identifikační registr adresních míst v ČR, který se označuje zkratkou UIR-ADR, je v současné době jako veřejný datový zdroj zpřístupněn širokému okruhu uživatelů. O informace k projektu jsme požádali Ing. Martina Procházku, ředitele společnosti OKsystem, která se podílela na...

Celostátní územně identifikační registr adresních míst v ČR, který se označuje zkratkou UIR-ADR, je v současné době jako veřejný datový zdroj zpřístupněn širokému okruhu uživatelů. O informace k projektu jsme požádali Ing. Martina Procházku, ředitele společnosti OKsystem, která se podílela na návrhu a vytvoření registru.

[*] Proč registr vznikl?

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se dlouhá léta potýká s datovou nekompatibilitou mezi informačními systémy v ČR. Zmíněné problémy se projevily v plné šíři při vzniku informačního systému státní sociální podpory v roce 1995.

Tento adresný systém obsahuje celou řadu sociálních dávek pro rodiny s dětmi i pro další obyvatele. Na základě výše příjmu rodiny se vyplácí přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení a příspěvek na dopravu.

Plošně všem, bez ohledu na příjem rodiny, se vyplácí rodičovský příspěvek, zaopatřovací příspěvek, dávky pěstounské péče, porodné a pohřebné. Bezprostředním impulzem pro vznik UIR-ADR byly v roce 1997 dva nové adresné sociální příspěvky k vyrovnání zvýšení cen nájemného a tepelné energie.

V červenci 1997 MPSV přebíralo z Ministerstva financí rozsáhlý seznam objektů, na které byla poskytnuta dotace na teplo. Před převzetím a zpracováním tohoto seznamu bylo nezbytně nutné zavést - do té doby zcela chybějící - přesný a úplný číselník ulic a veřejných prostranství.

Tehdy MPSV oslovilo okresní a obecní úřady, a tím zahájilo úspěšnou spolupráci s těmito úřady, Českou poštou a mnoha dalšími institucemi. Výsledkem organizačně velmi náročného projektu je celostátní registr UIR-ADR s téměř dva a půl milióny adres z celé ČR.

Registr je v současné době jako veřejný datový zdroj zpřístupněn širokému okruhu uživatelů ve veřejné správě i soukromým společnostem a jednotlivcům prostřednictvím internetu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dává k dispozici data UIR-ADR v nákladu několika tisíc také na distribučních médiích CD ROM. Nabízí je bezplatně, aby se co možná nejvíce rozšířil okruh uživatelů registru a aby se jeho hromadným používáním dosáhla a udržela maximální přesnost a aktuálnost dat v něm obsažených. Příprava a výroba CD ROM byla zabezpečena s finanční pomocí Phare.

[*] Co všechno registr obsahuje?

Evidují se všechny stavební objekty a adresy, nejenom ty, ve kterých se bydlí, aby registr mohl sloužit jako databáze adres jak pro obyvatele, tak i pro organizace.

První verze UIR-ADR, která obsahovala jen adresy z okresu Děčín a města Litoměřice, byla vytvořena a dána k použití v květnu 1998.

Za poslední dva roky bylo postupně vytvořeno skoro 200 verzí a UIR-ADR nyní obsahuje 77 okresů, 6251 obcí (z toho 1258 obcí se zavedeným uličním systémem), 10 pražských obvodů, 145 městských částí, 15 003 částí obcí, 67 538 ulic a veřejných prostranství, 2 461 097 objektů s číslem domovním, 2 484 542 adres a 2649 PSČ dodacích pošt.

Většina stavebních objektů má právě jednu adresu, rozdíl asi 23 tisíc položek mezi objekty a adresami je způsoben zejména objekty s více adresami (rohové objekty a objekty s více vchody). V evidenci jsou také rozdílné objekty se stejnou adresou (například stavební objekt ve dvoře).

Uvedená čísla se vztahují k právě aktuální verzi číslo 196 a mění se každým týdnem. Například Česká pošta snížila během roku počet dodacích pošt o 330. Uživatelům UIR-ADR takové rozsáhlé změny nepřinášejí velké problémy - PSČ se jim automaticky přečíslují, aniž musí čekat na hlášení obyvatel nebo organizací.

Jak jsem již uvedl, registr obsahuje také historii změn a oprav všech datových položek, avšak vzhledem k tomu, že autorizace objektů a adres proběhla v roce 1998, je zatím takových záznamů málo. Do systému je možné zahrnout historii změn do minulosti, před datum vytvoření první verze UIR-ADR, pokud se ovšem shromáždí věrohodné podklady.

Velikost UIR-ADR je asi 310 MB v DBF formátu, 410 MB v DBF formátu s indexy pro vyhledávání, 180 MB jako dump databáze Oracle bez indexů, 390 MB v databázi Oracle včetně indexů, stejná databáze ve formátu MS SQL Server včetně indexů zabere 700 MB.

[*] Jak je registr udržován?

Obecním a okresním úřadům bylo v prosinci 1998 předáno jednotné programové vybavení pro údržbu UIR-ADR. Každá obec má k dispozici aktuální přehled o svých částech, ulicích, objektech a adresách a prostřednictvím programu pro údržbu hlásí jakékoliv zjištěné rozdíly a změny - formou datových souborů s požadavky na provedení změn.

Každý okresní úřad (magistrát) eviduje data za celý okres a posílá změny ze všech svých obcí na Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tam se provede kontrola, případně přiřazení kódu novým položkám a provedou se změny.

Zpět do okresů a obcí se posílá změnový soubor za celou ČR, který se promítne do dílčích evidencí. PSČ se novým adresám přiřazuje v jednoznačných případech implicitně na okresní úrovni, při nejasnostech si okresní úřad vyžádá doplnění od regionálního správce České pošty. Změny PSČ za celou ČR se předávají do UIR-ADR přes datové rozhraní z Generálního ředitelství České pošty na MPSV.

[*] Kde lze UIR-ADR získat?

Počáteční data v aktuální verzi na CD ROM lze spolu s prohlížecími programy objednat na MPSV u Ing. Odyly Eliáškové, tel.: 02/21922661, e-mail: eliaskovao@mpsv.cz.

Prohlížecí programy jsou zdarma k dispozici jak ve formě DOS aplikací pro jednoduchou instalaci a obsluhu, tak i s komfortními funkcemi pro Windows a nejznámější databázové systémy. Změnové soubory s daty si uživatelé stahují ze serveru nebo je dostávají e-mailem. Prostřednictvím internetu na adrese MPSV je možné se prostřednictvím webovského prohlížeče přesvědčit, zda je v registru správně evidována konkrétní adresa.

S dotazy na programové vybavení, které je součástí UIR-ADR na distribučních CD ROM, je možné se obracet na Ing. Jaroslava Kučeru a Ing. Jana Zindulku, tel. 02/66712643, e-mail: kucera@oksystem.cz, resp.zindulkaoksystem.cz.

[*] Jaké výhody podle vašeho názoru registr přinese?

Z pozice MPSV a České pošty je žádoucí, aby se tento územně identifikační registr adresních míst využíval v celé veřejné správě a ve všech ostatních informačních systémech, které jakýmkoliv způsobem pracují s adresami v ČR. Široké využití tohoto datového registru může znamenat silnou zpětnou vazbu na systém údržby, která povede k odstranění chyb a neprodlenému hlášení všech změn z obecních úřadů.

Pokud se budou jak ve veřejném správě, tak i v soukromém sektoru díky registru používat jen správné a existující adresy se správným PSČ, ušetří se nemalé prostředky za poštovné a administrativní náklady spojené s nedoručitelností listovních zásilek a poštovních poukázek. Předejde se také neblahým důsledkům registrace pochybných osob a organizací na neexistujících adresách.

V omezeném rozsahu tohoto rozhovoru bylo možné přinést jen nejzákladnější informace, podrobný popis naleznou zájemci a potenciální uživatelé na internetu. Prostřednictvím tohoto moderního média mohou také uživatelé prakticky zdarma získávat informace o změnách adres z celé ČR, a to jen s několikahodinovým zpožděním po kolaudaci nového či demolici starého objektu nebo po případných změnách v PSČ.

DANA ŠPAČKOVÁ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down