01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PROJEKT ČISTÁ VODA

Devátého května t. r. byl zahájen ojedinělý projekt Čistá voda. Každý zájemce může zažádat o bezúročnou půjčku na koupi, rekonstrukci či výstavbu čistírny odpadních vod (ČOV) nebo celých systémů čištění odpadních vod včetně kanalizace. Česká republika z období budování komunismu zdědila obrovský...

Devátého května t. r. byl zahájen ojedinělý projekt Čistá voda. Každý zájemce může zažádat o bezúročnou půjčku na koupi, rekonstrukci či výstavbu čistírny odpadních vod (ČOV) nebo celých systémů čištění odpadních vod včetně kanalizace.

Česká republika z období budování komunismu zdědila obrovský dluh na životním prostředí. V oblasti čištění odpadních vod bude náprava zřejmě nejdražší. Dosažení evropského standardu vyžaduje investice, které mnohonásobně přesahují jak současné možnosti státu, tak podniků, měst, obcí i obyvatel. Je logické, že v takové situaci je třeba určit priority.

ZROD A PODMÍNKY

Priority (a tím i státní podpora) jsou v této oblasti dány naprosto jednoznačně - vstupními požadavky Evropské unie (EU). Vzhledem k tomu, že ČR nebude schopna v otázce odpadních vod tyto požadavky k předpokládanému datu přijetí splnit, nelze změnu priorit a orientace státní podpory ještě dlouho očekávat. A to je důvod, proč vznikl projekt Čistá voda.

Jeho cílem je zahájit nebo zlepšit čištění odpadních vod u malých a středních znečišťovatelů (dům, podnik, obec, mikroregion). Chce pomoci bez rozdílu všem, kteří chtějí odpadní vody čistit, ale v současnosti nemají na takovou investici dostatek financí. Nástroj, kterým se snaží pomoci, představují bezúročné půjčky. Ty mohou využít jednak ti, pro které je ostatní podpora nedostupná, jednak ti, kteří již využívají státní či jiné dotace a půjčku použijí k dofinancování investice.

Půjčky je možné čerpat na:

[*] koupi ČOV,

[*] výstavbu či rekonstrukci ČOV,

[*] na technologii ČOV (bez zemních a stavebních prací),

[*] na úhradu ČOV a kanalizace při výstavbě celého systému čištění odpadních vod systémem TOP - PRESS.

O půjčku může požádat každá právnická či fyzická osoba se sídlem nebo bydlištěm na území ČR. Nikdo nemá přednost, rozhoduje pouze pořadí v jakém žádosti dojdou a schopnost půjčku splácet. Minimální půjčka je 10 000 Kč, maximální není stanovena a teoreticky je limitována množstvím doposud nevyčerpaných prostředků plánovaných na půjčky.

Bezúročná půjčka může být poskytnuta maximálně do výše 50 % konečné ceny ČOV, technologie čistírny nebo celého systému čištění odpadních vod. Žadatel může požádat i o půjčku ve výši maximálně 90 % celkové ceny investice. Tyto půjčky však budou poskytovány pouze výjimečně a mohou být úročeny. Půjčka z programu Čistá voda je splatná do 3 let v pravidelných měsíčních splátkách. První splátka je splatná jeden měsíc po čerpání půjčky. Za sepsání smlouvy zaplatí žadatel poplatek ve výši 1 % z půjčené částky, minimálně však 500 Kč. Program bude ukončen 30. 4. 2001 nebo vyčerpáním plánované částky na půjčky. Předpokládá se, že na půjčky bude rozděleno 30-50 mil. Kč podle časového průběhu čerpání.

Půjčka rozhodně nemá "nárokový" charakter. Každá žádost se posuzuje a schvaluje samostatně. Proti rozhodnutí o nepřidělení půjčky se nelze odvolat ani se půjčky domáhat soudní cestou. Základní formuláře k žádosti by měly být k dispozici na referátech životního prostředí okresních úřadů a u regionálních rozvojových agentur.

UPLATNĚNÍ V OBCI

Projekt má široký záběr a v poměru k potřebám jen velmi omezené prostředky. Proto jsou určeny pouze na čistírny, a nikoliv na kanalizace. Pokud má obec našetřené prostředky na 50 % ceny, může s pomocí půjčky postavit ČOV na čištění vody ze septiků a splátky částečně pokrýt z poplatků za likvidaci odpadních vod ČOV.

Obce mohou rovněž využít prostředků z projektu k úhradě svého podílu, pokud získají na výstavbu čistírny státní dotaci. Nejsou výjimkou případy, kdy využívají ČOV podniku, který působí v katastru obce - zde může být půjčka rovněž využita např. na výstavbu nové nebo rozšířené kapacity stávající čistírny.

Velmi dobře mohou využít projektu i obce, které nechtějí stavět centrální ČOV a kanalizaci a rozhodly se pro podporu domovních čistíren. V maximální možné míře lze ovšem využít financí z projektu v případě, že obec k likvidaci odpadních vod použije systém TOP - PRESS. Je to jediný systém, kde lze čerpat půjčku i na kanalizaci. Tato výjimka má dva důvody. Prvním je snaha rozšířit a zpopularizovat nový systém, který je českým patentem. Druhý - ryze ekonomický - je dán velmi nízkými investičními náklady. Systém má řádově menší náklady na kanalizaci (cca 400 Kč/m) a v běžných podmínkách vyžaduje kompletní investiční náklady okolo 70 000 Kč na nemovitost.

Projekt Čistá voda bude ukončen 30. 4. 2001. V případě, že prostředky na bezúročné půjčky budou vyčerpány dříve, což lze podle dosavadního ohlasu očekávat, skončí dříve. Žádosti, kterým z tohoto důvodu již nepůjde vyhovět, budou zaevidovány v pořadí, v jakém přijdou. Pokud se podaří projekt zrealizovat i v příštím roce, budou přednostně vyřízeny. Projekt přeje zejména připraveným a pohotovým.

TOMÁŠ CIKRT,

jednatel společnosti

OM ProFin, s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down