01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OCENĚNÉ AKTIVITY

V soutěži Vesnice roku 1999 byly oceněny také obce Terezín (okr. Hodonín), Borová a Dukovany (okr. Svitavy). Modrá stuha je udělována za kulturní a společenské aktivity, bílá za péči o mládež a zelená za péči o životní prostředí. MODRÁ STUHA Terezín je typická "uliční obec", kterou probíhá silnice...

V soutěži Vesnice roku 1999 byly oceněny také obce Terezín (okr. Hodonín), Borová a Dukovany (okr. Svitavy).

Modrá stuha je udělována za kulturní a společenské aktivity, bílá za péči o mládež a zelená za péči o životní prostředí.

MODRÁ STUHA

Terezín je typická "uliční obec", kterou probíhá silnice Brno-Hodonín. Do roku 1989 byla přičleněna k sousední "střediskové" obci Čejč, od roku 1990 je samostatná. V roce 1970 zde bydlelo 486 obyvatel, v roce 1991 poklesl tento počet na 377 a v současné době dosáhl 432 obyvatel.

Terezínu udělil Parlament ČR koncem roku 1998 znak a prapor. Jejich popisy vyjadřují zemědělský charakter obce - obsahují rýče, vinné hrozny a obilní klasy. Rozhovor se starostkou Miroslavou Vykydalovou se týkal hlavně kulturního a společenského života.

"V roce 1999 se v obci obnovily krojované hody včetně "stavění máje" a proběhlo také svěcení obecního znaku a praporu. S našimi vyšívačkami a šičkami krojů připravujeme besedy, jejichž cílem je vyvolat v mladé generaci zájem o tradiční hodnoty. Nezapomínáme ani na církevní akce. Děti se aktivně zapojují do příprav všech oslav, kde předvádějí své krátké hudební programy. Obecní úřad pro ně zajistil kroje, ve kterých vystupují. Snažíme se o to, aby se do kulturního a společenského života aktivně zapojovali všichni občané, zejména mladá generace," říká starostka.

K rozvojovým záměrům pak dodává: "Abychom zabránili nahodilostem v dalších rozvojových záměrech, nechali jme si v roce 1995 vypracovat urbanistickou studii, která byla dopracována na územní plán, jenž byl na počátku roku 1998 schválen. Tím byly také vyjasněny koncepční otázky ochrany proti povodním, čištění odpadních vod, rekonstrukce knihovny, sportovního a kulturního areálu, úpravy místních komunikací či veřejných prostranství. Uvedené a další rozvojové záměry budeme postupně realizovat, a to podle stupně jejich naléhavosti pro potřeby občanů a také podle našich finančních možností."

BÍLÁ STUHA

Obec Borová leží v západní části svitavského okresu, severozápadně od města Poličky. Borová má po řadu desetiletí přibližně stejný počet obyvatel - okolo 900.

Demografická skladba obyvatel obce je příznivá (22 % obyvatel je předproduktivního a 62 % produktivního věku). K obci patří několik malých osad. Na katastru obce (1290 ha) se nachází téměř 290 bytových jednotek. Z nich zhruba 60 % tvoří stará a 40 % nová zástavba.

Podnikatelské aktivity v Borové jsou zastoupeny různými provozovnami a činnostmi. Například výroba pleteného zboží (pracovních i vycházkových rukavic) zásobuje svými produkty nejen ČR, ale také zahraničí.

Přínosem je také borovská pekárna. Zaměstnává více než 30 občanů a pečivem zásobuje obec i široké okolí. Obec je nejen v kraji známá také díky kempu s koupalištěm a hřištěm.

Jak vyplynulo z diskuze s ředitelkou základní školy Hanou Chadimovou a starostou Milanem Nespěšným, zaznamenává péče o mládež nemalé úspěchy již od začátku devadesátých let. Jmenujme především divadelní činnost dětských souborů, která se neomezuje jen na obec, ale zasahuje i do jejího okolí.

"Péče o mládež v naší obci," jak uvedla paní ředitelka, "také vyžaduje spolupráci s rodiči a zájem našich spolupracovníků ve škole. Ta se nám daří i přesto, že je s úpravami a údržbou učeben a dalších částí naší školy mnoho práce."

K tomu starosta Milan Nespěšný dále uvedl: "Péče o děti a mládež je důležitou částí programu našeho patnáctičlenného obecního zastupitelstva. Například přestavba a oprava budovy naší sokolovny, na kterou máme již připravený projekt, dále rozšíří možnosti pro činnosti dětí a mládeže. Využijeme rovněž okolní pozemky, kde budou vybudována četná nová hřiště."

ZELENÁ STUHA

Na katastru Dukovan stojí jaderná elektrárna. Při příležitosti odhalení pamětních desek zaniklé obce Skryje a osady Lipňany bylo v srpnu roku 1998 organizováno setkání rodáků. Pamětní desky byly umístěny v náročně opravených kaplích. Tyto památky - jako jediné - bývalé obce připomínají.

Na nákladné opravě kaple ve Skryjích se, kromě občanů různých venkovských obcí a měst, významně podílelo vedení jaderné elektrárny a obec.

Třináctého března 1974 byl proveden výkop pro Jadernou elektrárnu Dukovany, což znamenalo pro obec příliv nových lidí a také peněz. V té době byly vybudovány nové silnice, mateřská škola, restaurace a služby pro velký počet lidí, rozvody pitné vody...

Za posledních deset let to byl velký historický, kulturní, ekonomický a společenský pokrok směřující k další prosperitě. Je postupně dobudována chybějící technická a sociální infrastruktura. V obci je kanalizace, čistírna odpadních vod, připravuje se nová forma vytápění, která by neškodila životnímu prostředí. Pokračuje výstavba bytů a některých částí občanského vybavení.

"Zvýšenou pozornost věnujeme životnímu a krajinnému prostředí. Prosazujeme a také realizujeme cyklistické stezky, výsadbu stromů a keřů. Podporujeme ekologické akce a přístupy nejen uvnitř obce, ale i v krajině - včetně areálů jaderné elektrárny," konstatoval starosta Vítězslav Jonáš.

Důležitou kulturní a společenskou, ale také ekonomickou funkci plní zámek, který je víceúčelově využíván - včetně ubytování. Další ubytovací služby poskytuje ubytovna, která vznikla rekonstrukcí 3 domů o kapacitě okolo 100 lůžek, což nepochybně přispěje k dalšímu rozvoji cestovního ruchu. Tomu napomáhá podpora všech vhodných ekologických akcí, a to jak uvnitř Dukovan, tak i v jejich okolí.

Zelená stuha je určitou odměnou za dosavadní činnost a zájem obce o rozvoj dalších ekologických činností. Jednou z nich je péče o vzhled veřejné zeleně. Obecní zastupitelstvo v čele se starostou cílevědomě podporuje prosazování správných proporcí mezi přístupy ekologickými, ekonomickými, kulturními a sociálními.

JOSEF MUSIL

FOTO ARCHÍV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down