Třeboň patří mezi ta města, která se nezbavují svého majetku, naopak se snaží ho rozhojnit a využít pro svůj rozkvět. Postupně získalo obě zdejší sanatoria Bertiny lázně i Lázně Aurora, nyní uvažuje o koupi pivovaru Regent. Rozhovor se starostou Ing. Jiřím Houdkem se proto nutně musel stočit na...
Třeboň patří mezi ta města, která se nezbavují svého majetku, naopak se snaží ho rozhojnit a využít pro svůj rozkvět. Postupně získalo obě zdejší sanatoria Bertiny lázně i Lázně Aurora, nyní uvažuje o koupi pivovaru Regent. Rozhovor se starostou Ing. Jiřím Houdkem se proto nutně musel stočit na téma "obec a podnikání".
Před několika lety jste zakoupili Bertiny lázně, i když jste věděli, že jsou ve špatném stavu a že budou vyžadovat rozsáhlou rekonstrukci. Co vás k tomu vlastně vedlo?
V historii se vždy razantně rozvíjela ta města, která měla nějaký vlastní majetek, např. pivovar. Vyšli jsme z úvahy, že budeme-li mít jako obec majetek, budeme z něj dlouhodobě získávat. Pravda je, že zatím do něj musíme spíš vkládat. Vkládáme ovšem z toho, co nám majetek vydělá, občané na to nijak nedoplácejí. Časem ale investiční zadluženost pomine a obecní majetek pro nás bude zdrojem financí na úpravy komunikací, na zeleň, opravy sportovišť a další akce, které prospějí jak obyvatelům, tak i lázeňským hostům. Čili ke koupi lázní nás dovedl obyčejný selský rozum.
Má podle vás komunální vlastnictví budoucnost?
U nás jdeme z extrému do extrému. Po roce 1948 zde nesmělo být nic soukromého a začaly se kolektivizovat i řemeslné dílny, malé rodinné podniky apod. Po roce 1989 zase převládl názor, že vše, co je státní či veřejné, je špatné a že nejlepší vlastnictví je soukromé. Jenže zkušenosti to zcela nepotvrdily. Třeba taková akciová společnost neznamená žádné konkrétní privátní vlastnictví a zkušenosti s nimi často nejsou nejlepší.
Naproti tomu komunální vlastnictví je pod veřejnou kontrolou a může se rozvíjet ve prospěch regionu. A do takového majetku jednoznačně patří lázně. Na ně se pak nabalují další služby, které jednoznačně postrkují město kupředu. Lázně jsou rozhodně stabilizující prvek - neznám žádné, které by zkrachovaly. Potřebují ale podporu, abychom mohli konkurovat nabídce evropských lázní.
Koupí Aurory a i rekonstrukcí Berty jste se značně zadlužili. Zvládáte splácet dluhy?
Dluhy splácíme z toho, co lázně vydělají. Bertiny lázně jsou kompletně rekonstruované. Museli jsme si na to vzít 100 miliónový úvěr, ale po čtyřech letech si lázně vydělávají na splátky jistiny i úroků. Za Auroru jsme zaplatili Fondu národního majetku 120 mil. Kč a ty splácíme. Lázně jsou ovšem 25 let staré a během pěti let nutně vyžadují rekonstrukci ve výši 250 mil. Kč, kterou bychom spláceli asi 10 let. Jestliže tyto záměry finančně nezajistí samotné lázně, budeme muset zvažovat další úvěr.
Zvláště v sezóně je obtížné se do třeboňských lázní dostat. Hodláte nějak navýšit ubytovací kapacitu?
Svobodárnu pro zaměstnance chceme ještě letos rekonstruovat na ubytovnu pro lázeňské hosty. V lázních máme 95% obložnost a každoročně musíme tři až čtyři tisíce lázeňských hostů odmítnout (odléčí se jich asi deset tisíc).
Vy sám ale vystupujete velmi aktivně proti záměru soukromé společnosti Lavana postavit nedaleko od rybníka Svět nové lázně. Proč?
My nejsme proti lázním, ale proti vzniku nového sídelního útvaru. Lavana zakoupila zdevastovaný dvůr Vrchy a 90 ha pozemků v katastru Domanína až k rybníku Svět. Na části chtějí vybudovat lázně, zbylé pozemky hodlají zhodnotit běžnou zástavbou. Pro tento nový sídelní útvar musí ale získat výjimku ze statutu Chráněné krajinné oblasti (CHKO).
Svět je zatím z 90 % po obvodu nezastavěný, vede kolem něj naučná stezka, je cenný právě tím volným prostorem kolem. Nechci, aby se změnil na návesní rybník jako je Vajgar či Jordán. Obávám se, že nový sídelní útvar by dal k zastavění Světa podnět. Lázním se samozřejmě nebráníme - hosté budou chodit do Třeboně, město na tom vydělá. Konkurence se nebojíme.
Správa CHKO ale vydala ke vzniku nového sídelního útvaru kladné stanovisko.
To mě zklamalo. Dívají se na celou lokalitu jen z úzce biologického hlediska, nedbají o zachování krajiny jako celku. Já tvrdím, že jde o počátek obestavování rybníka. Přitom jsou v Třeboni i v Domaníně mnohem vhodnější plochy k zastavění.
Naším partnerským městem je švýcarský Interlaken. Uprostřed města je ohromná 20 ha velká louka. Dřív patřila soukromému vlastníkovi, který ji chtěl prodat. Místní konšelé se rozhodli ji koupit a vzápětí na ni dali stavební uzávěru. Hotely pak vznikly po obvodu louky. Všechny mají přes louku nádherné výhledy na Alpy, díky nimž je dnes Interlaken tak vyhledávaný.
Pro Třeboň je Svět něčím podobným jako ta louka - lze ho využívat jako rekreačního rybníka. Je místní specifikou, kterou jiná města nemají, a jedním ze sloupů naší turistiky. O to bychom zastavěním přišli.
Svět má sice statut rekreačního rybníka, ale je špinavý a na koupání láká jen dost nenáročnou klientelu. Hodláte s tím něco dělat?
V rybníku se nebude produkovat tolik kapru, ale více dravých ryb, které vyžadují čistší vodu. Svět se dnes sice nehnojí, ale hnojí se rybníky nad ním, odkud do Světa přitéká znečištěná voda. Kapři se přikrmují, což kvalitě vody též neprospívá. Při dravé obsádce bude kvalita vody vyšší.
Uvažujete o koupi pivovaru Regent. Doufáte, že se vám podaří zvýšit jeho ziskovost? Neuvalíte koupí na obec nadměrné břemeno?
Jihočeské pivovary jsou kvůli vysokým investicím ztrátové. Samotný Regent byl ovšem díky své značce i kvalitě piva vždy nejvýnosnější. Hospodařením Jihočeských pivovarů (např. prodej mimo jihočeský region byl svěřen konkurenci - Západočeským pivovarům) došlo k tomu, že se výstav piva v Regentu snížil loni na 207 000 hl (kapacita je 500 000 hl), letos ještě klesne na 170 000 hl.
To ale neznamená, že pivovar musí být prodělečný. Bude-li cena splatitelná a ekonomicky dosažitelná, bude pivovar efektivní. Ovšem nesmí se pohybovat na 120 mil. Kč (za tuto cenu Jihočeské pivovary zatím Regent nabízejí, pozn. aut.). Tržní hodnota majetku je kolem 60 mil. Kč a my máme představu zhruba o této ceně. V případě, že cena bude mezi 60 - 120 mil. Kč, by koupě pro město neznamenala ztrátu.
Co pro vás koupě pivovaru znamená?
Zachování pivovaru není pro město jen otázka zachování zaměstnanosti. Pivo se v Třeboni vaří od roku 1379 a najednou by tu pivovar nebyl? Značka Regent přináší městu i jméno. Je naší povinností nestát stranou při současné krizi pivovaru. Proto jsme naši nabídku udělali.
JANA PLAMÍNKOVÁ
FOTO AUTORKA