01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ZKUŠENOSTI NEPOTVRDILY OBAVY

S novelizací trestního řádu v roce 1995 byla soudcům a samosoudcům dána možnost ukládat alternativní trest formou obecně prospěšných prací. Tento druh trestu připadá v úvahu při uložení krátkodobého trestu odnětí svobody nebo v případech méně závažné trestné činnosti. Alternativní trest může být...

S novelizací trestního řádu v roce 1995 byla soudcům a samosoudcům dána možnost ukládat alternativní trest formou obecně prospěšných prací. Tento druh trestu připadá v úvahu při uložení krátkodobého trestu odnětí svobody nebo v případech méně závažné trestné činnosti.

Alternativní trest může být uložen soudem za trestný čin, za něž zákon stanoví takový trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje pět let a jestliže lze mít za to, že výkonem alternativního trestu bude dosaženo účelu trestu. Trest odpracování obecně prospěšných prací může soud uložit ve výměře 50-400 hodin, podle závažnosti spáchaného trestného činu.

Od stejného roku začaly diskuze o tom, zda obce mají tuto metodu začít využívat. Obvodní úřad v Praze 9 byl jedním z těch, které s nástupem roku 1997 začaly alternativní tresty praktikovat. Od té doby mu "prošlo rukama" přes dvě stovky odsouzených, kteří odpracovali 14 220 hodin. S touto statistikou a se svými 73 evidovanými odsouzenými vede mezi všemi pražskými obvody.

ZÁKLADEM JE SPOLUPRÁCE

Prvním předpokladem k tomu, aby soudci ukládali alternativní tresty ve větší míře, je dobrá spolupráce obvodního soudu a úřadu. V praxi to funguje tak, že radnice obvodu a městských částí zašlou soudu tzv. všeobecný katalog prací, v němž uvedou druhy činností, které nabízejí. Odsouzený si pak podle svého zdravotního stavu, zručnosti a časových možností vybere konkrétní práci.

"Pokud soudci vidí, že úřad je schopen danou práci pro odsouzeného skutečně zajistit a trest se nemíjí účinkem, pak alternativní tresty ukládají ve větší míře," míní vedoucí občanskosprávního odboru Obvodního úřadu Praha 9 Mgr. Radka Fleischmannová. "U nás je spolupráce opravdu na dobré úrovni," dodává. Katalog prací by měl být co nejširší, aby bylo z čeho vybírat. Jedná se hlavně o úklidové práce a pomocné práce při údržbě nemovitostí v nemocnici.

"Zejména likvidaci černých skládek si vybírá dost odsouzených. Časté je také čištění a uklízení povodí řeky Rokytky a zelených ploch," tvrdí vedoucí odboru. Úřad je zodpovědný za to, že práce bude. Proto se také katalog prací průběžně a podle potřeby aktualizuje.

"Spolupracuji s hospodářskou správou a se všemi odbory na radnici. Ty pak dávají podněty a požadavky na to, co je potřeba udělat," vysvětluje Mgr. Radka Fleischmannová, která má aktualizaci katalogu na starosti. Záleží i na ročním období. V létě, na jaře a na podzim je prací více, v zimě méně.

DŮLEŽITÝ JE PŘÍSTUP

"Časem poznáte, s kým můžete počítat, na koho se lze spolehnout a na koho je třeba dohlédnout," uvádí vedoucí oddělení přestupků Bohuslav Zelenka. Pravda je, že tak třetinu z odsouzených lze označit za slušné lidi. Stejně tak třetina se soudu a posléze i radnici vrací zpět pro nečinnost. Postup je takový, že pokud se s trestancem dohodne práce v daném termínu a on nepřijde, domluví se mu. Opakuje-li se to, následuje hlášení soudu. Probační pracovnice si dotyčného pozve a promluví s ním. Soud má samozřejmě možnost rozsudek změnit.

"Na některé práce, které jsou časově naplánované, například likvidace černé skládky, musíme vybírat jen ty nejspolehlivější lidi. Může se totiž stát, a nám se to bohužel už jednou stalo, že přistavíme kontejner a odsouzený nepřijde," dodává Bohuslav Zelenka. Pak prý nezbývá než náklad naložit svépomocí.

ALTERNATIVNÍ TRESTY SE OSVĚDČILY

Když se začínalo o zavádění obecně prospěšných prací v rámci výkonu alternativního trestu hovořit, z mnoha úřadů se ozývaly výhrady. Radní namítali, že bude potřeba vyčlenit několik pracovníků, kteří by na práci odsouzených dohlíželi, že se bude ztrácet nářadí a že to přinese víc práce než užitku. Pražský magistrát tehdy rozhodl, že na to radnicím městských částí zvláštní peníze nedá, neboť to je v jejich kompetenci. Možná i proto se mnoha úřadům zdál celkový efekt malý.

Zkušenosti devítky však tyto domněnky nepotvrzují. "Určitě se to vyplatí," říkají. Zjistili, že na úřadě není potřeba vytvářet další pracovní místo.

"S jednotlivými odsouzenými si Bohuslav Zelenka, vedoucí oddělení přestupků Obvodního úřadu Praha 9, který má na starosti výkon obecně prospěšných prací na starosti, domluví harmonogram. S těmi spolehlivějšími si lze dohodnou i termín práce. Ty méně aktivní musíme obvolávat. Někdo chodí denně, někdo odpoledne, jiný o víkendech," říká Mgr. Radka Fleischmannová.

"Ráno trestanec přijde, dostane nářadí a pracovní pomůcky. Pokud je práce na vzdálenějším místě, tak ho tam dopravíme. Až ji skončí, nahlásí to. Žádný dozor však nepotřebuje. Vykonanou práci je potřeba jenom namátkově, někdy i cíleně, zkontrolovat. Na základě výkonu se jim pak odepisují odpracované hodiny," vysvětluje Bohuslav Zelenka.

Většinu této práce prý zvládne v rámci své pracovní doby, dohled o víkendech, kdy odsouzení nejčastěji pracují, mu radnice hradí jinak. Pokud nemůže on, zaskakuje za něho vedoucí odboru.

"Také už se stalo, že odsouzený vyfasoval nářadí, došel na místo a utekl. Občas někdo nářadí zapomenene, nebo, a to ve výjimečných případech, byla tendence nářadí ihned rozprodat. To pak musíme skutečně ohlídat," pokračuje.

TREND BUDOUCNOSTI?

Kromě ekonomického efektu nejen pro celý obvod, ale i pro stát, kterému se šetří náklady za pobyt ve věznicích, mají alternativní tresty bezesporu i výchovný dopad. Zda se však stanou rozšířenějšími, ukáže čas. I přes nesporné pozitivní výsledky je zde několik "ale". Úřad například nemůže odsouzenému nařídit, aby přišel do práce. Také ho nemůže potrestat za to, že nepřijde nebo že ztratí pracovní pomůcky.

"Nemáme žádné nástroje k tomu, abychom dotyčného donutili k větší odpovědnosti. Jediným možným prostředkem je počet hodin, které se odepisují. Pokud vidíme, že se ten člověk fláká a udělá za půl dne práci, která je třeba na dvě hodiny, tak se mu samozřejmě nepočítá celý půlden, ale jen odpracovaný výkon," konstatuje vedoucí oddělení. Ani otázka možného pracovního úrazu není dořešena. Odsouzený v podstatě není s úřadem v žádném pracovně-právním vztahu.

"S pracovním úrazem zatím nemáme zkušenosti. Kdyby se něco takového stalo, úřad se musí před soudem hájit tím, že dotyčného řádně proškolil, seznámil ho s bezpečností práce a poskytl mu pracovní a ochranné pomůcky. Tím, že tito lidé podepisují protokoly o školení, bychom snad měli být chráněni," říká Mgr. Radka Fleischmannová.

Pravda je, že využití alternativních trestů formou obecně prospěšných prací je vázáno i na ochotu pracovníků radnice víc se této práci věnovat, někdy i nad rámec jejich pracovní doby. Pak se ale tento "brigádnický" způsob určitě vyplatí.

EVA VÍTKOVÁ

Katalog obecně prospěšných prací

Práce při čištění povodí Rokytky; úklid ploch zeleně od drobných odpadků, chodníků, v zimě úklid sněhu; likvidace černých skládek do přistavených kontejnerů; opravy, natírání laviček a dětských prvků na hřištích; pomocné práce při údržbě a úklidu objektů Městské části Praha 9 a okolí; pomocné práce v městské nemocnici následné péče; pomocné práce na poliklinice Prosek; pomocné práce v Clinicum, a. s., (nemocnice); úklid okolí a zahrad MŠ na území Prahy 9; pomocné práce pro Městské části Letňany, Praha 14, Satalice, Horní Počernice a Kbely.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down