Českomoravská hypoteční banka je specializovaným bankovním domem, který jako první již pět let poskytuje hypoteční úvěry. Běžně je využívají i mnohé obce a města. Jaké služby jim nabízí banka, o tom jsme hovořili s vrchní ředitelkou odboru úvěrování municipalit Ing. Janou Zahrádkovou. [*] Na jaké...
Českomoravská hypoteční banka je specializovaným bankovním domem, který jako první již pět let poskytuje hypoteční úvěry. Běžně je využívají i mnohé obce a města. Jaké služby jim nabízí banka, o tom jsme hovořili s vrchní ředitelkou odboru úvěrování municipalit Ing. Janou Zahrádkovou.
[*] Na jaké investiční záměry mohou obce a města využít hypoteční úvěry?
Především na výstavbu bytů a bytových domů, na rekonstrukci a modernizaci staršího bytového fondu a také na revitalizaci panelákových domů s byty. Úvěr je též určen na investice do jiných nemovitostí. Například na nákup, výstavbu a komplexní opravy administrativních objektů, stejně tak na zdravotní, sociální a rovněž kulturní zařízení, jako jsou divadla, kulturní domy apod. Poskytnutý úvěr poslouží i k vybudování nebo rekonstrukci technické infrastrukturní sítě.
[*] Zaměřujete se jen na větší klienty?
Našimi zákazníky jsou třeba krajská města, ale věnujeme se také menším obcím. Například jsme poskytli úvěr i na pořízení dvou bytů. Zatím největší úvěrovou smlouvu jsme uzavřeli na výstavbu 300 obecních bytů. Takže výše našich hypotečních úvěrů se pohybuje zhruba od 400 tisíc korun až po 72 miliónů korun. Dosud jsme uzavřeli úvěrové smlouvy se 190 obcemi a městy o celkovém objemu zhruba l,8 miliardy korun, přičemž 90 procent této částky bylo určeno na bytovou výstavbu.
[*] Doba splatnosti je u všech úvěrů stejná?
Je rozdílná. Úvěr se splácí do 20 let, pokud bude využit pro investice do nemovitostí určených k bydlení. V ostatních případech je to maximálně 15 let.
[*] A výše stávající úrokové sazby?
Porovnáme-li ji s minulým obdobím, v současnosti je nejvýhodnější u bytové výstavby, neboť v loňském říjnu byla rozšířena státní finanční podpora dotací úroků na obce a bytová družstva. Dotace činí čtyři procentní body. Znamená to, že naše bankovní úroky se o uvedený státní příspěvek prakticky snižují. Pohybují se v rozmezí 4,1 až 5,3 procenta.
Pro ostatní úvěry bez dotace je nyní stanoven úrok 8,1 až 9,3 procenta. Konkrétní výše této sazby se určuje podle jednotlivého žadatele - obce, zejména podle její zadluženosti. Samozřejmě, že pro nejlepší bonitní klienty je určen nejnižší možný úrok. K tomu je třeba dodat, že pět let od podpisu smlouvy o úvěru je sjednaná úroková sazba bankou garantovaná, což je výhoda hypotečních bank. Až po uplynutí zmíněné doby projednáváme s obcí úrokové podmínky na další období.
[*] Jak se využívá přímá podpora na výstavbu nájemních bytů, kterou poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj?
Jedná se o dotaci na jeden byt ve výši 320 tisíc korun a nově zvýšené částky na 80 tisíc korun, určené na infrastrukturu. Obce ji přijaly příznivě, neboť při plném využití obou státních dotací a dofinancování bankovním hypotečním úvěrem, to znamená bez jiných nebo minimálních vlastních zdrojů, mohou realizovat bytovou výstavbu. Tak jsme dosud zabezpečili výstavbu zhruba 3900 obecních bytů a připočteme-li ještě výsledky družstev, je to celkem 4300 bytů postavených při sdružení všech dostupných finančních prostředků.
[*] Poskytnutí úvěru si jistíte zástavou. Je možné, aby obec ručila svým rozpočtem, jako je tomu v jiných případech?
Jako hypoteční banka můžeme vzít do zástavy jedině nemovitosti. Jsou to zpravidla budovy s občanskou vybaveností nebo bytové domy včetně těch, které se za pomoci úvěru staví. Jinak by ani nebylo možné zprostředkovat zmíněnou čtyřprocentní státní dotaci, což je podmínkou vládního nařízení. Pokud obec žádá hypoteční úvěr na infrastrukturu, zde požadujeme, aby nám byly dány do zástavy jiné nemovité objekty.
Při výstavbě nájemních bytů ale nemáme nejmenší zájem na tom, aby se náš klient- investor dostal do potíží a nemohl úvěr splácet. Až v krajním případě bychom použili zástavu. Jiným zajišťovacím instrumentem je směnka, kterou nám vystaví obec. Ta rovněž nabízí možnost, jak při objektivních problémech obce dále rozložit splátkový kalendář.
[*] I přesto, jsou municipality dobrými klienty?
Ty jsou při splácení úvěrů velmi seriózní, patří k našim nejlepším klientům. A pokud v bance hovoříme o klasifikovaných, tedy obtížně vymahatelných úvěrech, u měst a obcí takové nemáme.
[*] Co lze na trhu hypoték v nejbližším období očekávat?
Předpokládá se rozšíření státní finanční podpory na opravy panelových domů a vznik Fondu rozvoje bytové výstavby. Přestavitelé obcí by měli při svém rozhodování o tom, zda požádat o úvěr, vědět, že letošní rok je asi posledním, kdy stát poskytuje výhodnou dotaci ve výši čtyř procentních bodů, o které se snižují úrokové sazby u hypotečních úvěrů. U tohoto příspěvku dojde zřejmě k poklesu.
JAN BEDNAŘÍK