01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

CHCEME, ABY OBYVATELÉ NEODCHÁZELI

Krátce po roce 1990 si většina radnic začala uvědomovat, jak velké břemeno v podobě vlastnictví a správy bytového fondu vlastně získala. Finanční prostředky většinou zbývaly sotva na udržování stávajícího stavu, o nějakém odstraňování zanedbanosti nemohla být řeč. Se zvyšováním nájemného vzrostla i...

Krátce po roce 1990 si většina radnic začala uvědomovat, jak velké břemeno v podobě vlastnictví a správy bytového fondu vlastně získala. Finanční prostředky většinou zbývaly sotva na udržování stávajícího stavu, o nějakém odstraňování zanedbanosti nemohla být řeč.

Se zvyšováním nájemného vzrostla i výše nedoplatků za bydlení i ostatní služby. Města začala rychle uvažovat o možnostech privatizace bytového fondu. Nejinak tomu bylo i v Sokolově.

Prodej bytů ve městě byl zahájen již v roce 1994 po schválení zásad prodeje zastupitelstvem. Zpočátku se prodávalo do podílového spoluvlastnictví, po schválení zákona č. 72/94 Sb. preferuje město tento způsob prodeje.

Do konce loňského roku bylo do prodeje zařazeno celkem 3428 bytů, tj. cca 63 % z celkového původního počtu. Z těchto bytů bylo do konce března prodáno přes 3000. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty obytné domy, které byly prodány jiným způsobem (aukce, přímý prodej jednomu zájemci apod.).

Prodeje pokračují i v tomto roce, z výchozího počtu cca 5500 bytů by mělo být postupně prodáno více než 70 %. Zastupitelstvo také rozhodlo o tom, které domy by v tomto volebním období měly zůstat v majetku města.

Všechny ostatní jsou již do prodeje nabízeny. V majetku zůstanou v podstatě čtyři druhy domů: domy se zvláštním určením (dům s pečovatelskou službou, azylový dům, chráněné byty), obytné domy v centru města s lukrativními nebytovými prostory, nejnovější panelové sídliště a věžové domy. Dále předpokládáme, že většina objektů druhé kategorie, obývané převážně občany s nižší kulturou bydlení, zůstane pro nezájem taktéž neprodána.

V průběhu minulých let bylo rozsáhle zrekonstruováno i několik cihlových domů, a to v celkové výši 21 mil. Kč na zhruba 150 bytů. Jejich nájemníky ke koupi nijak nenutíme, budou-li o koupi mít zájem, investované prostředky budou mezi jednotlivé byty rozpočteny beze slevy. O slevě prodávaných bytů rozhoduje zastupitelstvo a pohybuje se podle lokality a stavu objektů kolem 80 %.

OPRAVY Z VLASTNÍHO

Z těchto informací je zřejmé, že se město se zbavilo i převážné většiny panelových domů na klasických sídlištích, protože snaha města získat dotační tituly, které by umožňovaly jejich stav výrazněji zlepšovat, se míjela účinkem.

Pro město je v tuto chvíli nejdůležitější dokončit opravy a zateplení věžových domů, kde vidíme do budoucnosti asi největší problémy. O dotace na zateplení a odstraňování panelových vad jsme žádali v několika posledních letech, ale nikdy jsme nebyli uspokojeni. Proto jsme veškeré opravy zatím prováděli z vlastních prostředků, i když se nejednalo o nijak malé částky.

V majetku města je šest věžových domů po 80 bytech a jeden menší, čtyřicetibytový. V předchozích několika letech byly na všech opraveny střechy, z důvodu havarijního stavu všechny balkony a zábradlí, byly vyměněny rozvody teplé a užitkové vody, rozvody plynu a některé výtahy. Dva věžové domy byly kompletně zatepleny. Vyjmenované opravy nás stály přes 37 mil. Kč, ale to zdaleka nestačí.

ZÁTĚŽ PRO MĚSTA

Letos byl prováděn geologický průzkum a statické ohledání, přičemž výsledky nejsou nijak povzbudivé. Objevují se praskliny přímo v panelech a na schodištích, z důvodu zatékání dva byty již vůbec neobsazujeme. Proto jsme i letos požádali o přiznání dotace, protože náklady na zásadní odstranění panelových vad s kompletním zateplením odhadujeme na dalších 68 mil. Kč. Z těchto čísel je vidět, jak je pro města obtížné řešit podobné záležitosti (rozpočet města se v posledních letech pohybuje od 250 do 300 mil Kč). Obdobná situace je i u dalších majitelů bytového fondu.

SPRÁVA MAJETKU

O správu městského bytového fondu se stará městem 100% vlastněná firma Sokolovská bytová, s. r. o. Tato společnost hospodaří s ročním rozpočtem kolem 150 mil. Kč, z toho dotace města na odstraňování zanedbanosti v tomto roce činí 5 mil Kč, v loňském pak 6 mil Kč. (pro srovnání: před zahájením privatizace se dotace pohybovaly v těchto částkách: rok 1993 = 29,85 mil. Kč, 1994 = 46,1 mil., 1995 = 49,0 mil., 1996 = 61,6 mil., 1997 = 55,0 mil.).

Je patrné, že program na odstraňování panelových vad, jehož objem prostředků se rapidně zvyšuje, se v případě Sokolova již z větší části mine účinkem. Velká většina bytů v panelových domech je již v soukromém vlastnictví a neumím si představit, jaké možnosti získat tyto dotace budou mít sdružení nájemníků. Myslím, že by v budoucnosti mělo být v mnohem větší míře pamatováno i na ně.

ZLEPŠENÍ NA TRHU

Masivní privatizace přinesla i zlepšení na trhu s byty. Realitní kanceláře nabízejí slušný výběr bytů a jejich cena spíše klesá. Klasické byty 3+1 v panelových domech bez nadstandardního vybavení většinou nestojí více než 300 000 Kč. Sokolov se tím stává nezajímavým pro jakékoliv soukromé investory, kteří by měli snahu o jakýkoliv druh činžovní výstavby, zájem je pouze o výstavbu rodinných domků.

Drtivé množství bytů postavených po roce 1990 bylo realizováno městem, ať už se spoluúčastí nebo bez účasti nájemníků. Nejdříve se jednalo o byty v nástavbách, později převážně o přestavby objektů, které předtím sloužily jinému účelu - zde se jedná i o tzv. chráněné byty. Z bývalé komplexní bytové výstavby byl dokončen dům s pečovatelskou službou.

Před zrušením pořadníku jsme evidovali více než tisíc žádostí (dnes je každý uvolněný byt přidělován veřejnou soutěží), ale jen málokdo je ochoten spoluinvestovat výrazně vyšší částku.

Zcela jiná situace je u žádostí o pozemek pro výstavbu rodinných domků, protože město nemá příliš mnoho lokalit vhodných pro individuální výstavbu. Snažíme se tento dluh řešit již v tomto volebním období a bylo by podle mne vhodné, aby budoucnost patřila ve větší míře tomuto druhu výstavby. Snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů je pouze prvním krůčkem.

Individuálním stavebníkům se město snaží vyjít vstříc různými druhy podpor z fondu prodeje bytů, ať už půjčkami s nízkým úrokem nebo přímou finanční podporou ve výši až 80 000 Kč na dokončenou bytovou jednotku. Chceme, aby v Sokolově bydleli občané rádi a přes neustále se zvyšující nezaměstnanost neodcházeli jinam. Zatím se nám to daří.

KAREL JAKOBEC,

zástupce starosty

FOTO ARCHÍV

Je patrné, že program na odstraňování panelových vad, jehož objem prostředků se rapidně zvyšuje, se v případě Sokolova již z větší části mine účinkem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down