V březnu se na výstavišti Flora Olomouc uskutečnil třetí ročník specializovaného národního veletrhu RENOVA, zaměřený na obnovu kulturního dědictví měst a venkovských sídel. Vedle komerčních prezentací firem, které se zabývají památkami v rámci své pracovní činnosti, se na galerii pavilonu A...
V březnu se na výstavišti Flora Olomouc uskutečnil třetí ročník specializovaného národního veletrhu RENOVA, zaměřený na obnovu kulturního dědictví měst a venkovských sídel.
Vedle komerčních prezentací firem, které se zabývají památkami v rámci své pracovní činnosti, se na galerii pavilonu A olomouckého výstaviště představily další projekty a instituce. K již tradičním vystavovatelům patřil Památkový ústav v Olomouci, významný projekt památkové obnovy představila Metropolitní kapitula v Olomouci, která je investorem generální opravy katedrály sv. Václava. Jde o jednu z nejvýznamnějších akci, které v současné době v olomouckém regionu probíhají. K dalším vystavovatelům patřily školy a odborná učiliště, která se zabývají uměleckými řemesly.
Novinkou byla společná expozice severomoravské regionální sekce Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, kde se prezentovalo sedm měst z regionu - vedle Olomouce to byl Frýdek - Místek, Tovačov, Přerov, Příbor, Valašské Meziříčí a Šternberk. Návštěvníkům veletrhu se představila také činnost Sdružení historických sídel. Jednotlivá města zde našla příležitost ukázat, jakých výsledků dosáhla v uplatňování Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. K vidění byly plány zásad památkové ochrany a výsledky obnovy historických jader, některá města využila této příležitosti, aby kulturní dědictví představila jako součást turisticky atraktivního regionu.
S velkým zájmem se setkala expozice města Tovačova, které své síly spojilo s truhlářským a řezbářským učilištěm. Jeho žáci prezentovali, co je škola naučila. Jiná města seznámila veřejnost s mezinárodními projekty, jichž se účastní, a s připravovanými záměry v oblasti péče o zachování hodnot minulosti. Součástí expozice města Olomouce byly i prototypy městského mobiliáře, nad nimiž krátce před Renovou probíhala velmi živá až bouřlivá veřejná diskuze.
V rámci doprovodného programu byl ve spolupráci s Památkovým ústavem v Olomouci uspořádán seminář "Olomouc ve světle archeologických nálezů". Byl prvním ze zamýšleného několikaletého cyklu "Obnova památek - zachování kulturního dědictví", jímž pořadatel - Výstaviště Flora Olomouc, a. s., hodlá veřejnosti postupně v dalších ročnících představovat jednotlivé části péče o kulturní dědictví.
Veletrh RENOVA tak dal najevo, že svou existenci plánuje v několikaletém horizontu, a také to, že nechce být pouhým místem pro uzavírání kontraktů, ale i událostí s kulturními a vzdělávacími cíli.
JITKA BRABCOVÁ,
Úřad města Olomouce