Od prvního ledna letošního roku nabyl účinnosti zákon číslo 106/1999 Sb., o svobodném přístupu občanů k informacím, ukládající pracovníkům institucí veřejné správy povinnost poskytovat požadované informace. Cílem deklarované státní informační politiky přitom bylo snížení časového omezení a zvýšení...
Od prvního ledna letošního roku nabyl účinnosti zákon číslo 106/1999 Sb., o svobodném přístupu občanů k informacím, ukládající pracovníkům institucí veřejné správy povinnost poskytovat požadované informace. Cílem deklarované státní informační politiky přitom bylo snížení časového omezení a zvýšení přístupu k množství veřejných informací pro občany i pro instituce.
Na úřadech očekávali zvýšené množství dotazů a žádostí o informace, avšak počet jejich pracovníků (samozřejmě ke spokojenosti daňových poplatníků) se účinností nového zákona neměl zvýšit - dočká se tedy občan odpovědi? Zvládnou úředníci vlastní práci, bude-li přerušovaná častými telefonáty nebo přípravou písemných odpovědí? A co náklady - na poštovné, telefon, čas...?
ODPOVĚDI NA DÁLKU
Fenoménem současnosti, médiem, nacházejícím i v tomto případě možnosti uplatnění, je internet. Pro občany i instituce představuje značnou výhodu, pokud své dotazy a odpovědi budou moci předat "na dálku", s čímž ostatně výše uvedený zákon počítá.
Pracovníci Úřadu města Zlína na přijetí zákona nečekali a rozhodli se poskytovat svým občanům informace prostřednictvím internetu již dříve - díky jedné ze zlínských firem, která se elektronickou komunikací zabývá. Zastupitelé si uvědomili, že jde o levné a pohodlné řešení, navíc www stránky úřadu by měly představovat garanci spolehlivých informací.
Zlínští občané se na nich informovali o struktuře úřadu a činnosti některých organizací podléhajících Úřadu města Zlína. V elektronické podobě měli k dispozici Informační magazín města nebo vybraný regionální tisk, ale také přehled kulturních akcí a další zajímavosti. Mohli se rovněž seznámit se všemi aktuálními vyhláškami i s platným rozpočtem, s nímž městské zastupitelstvo hospodaří.
Nyní, s účinností nového zákona, měla radnice zájem informovat obyvatele města o aktuálních záležitostech v maximální možné míře. Uvítala proto nabídku mladé zlínské firmy Nexnet, jejíž odborníci jí nabídli spolupráci.
Na internetu se nyní občané kromě standardních informací, na něž byli doposud zvyklí, mohou jednoduchým způsobem dozvědět i řadu dalších podrobností, které je zajímají především ve vazbě na život ve městě. Seznámí se s jednacím řádem úřadu, s náplní činnosti všech odborných pracovišť, s vyhláškami, předpisy a sazebníky.
VSTŘÍC INVESTORŮM
Podnikatelé a potenciální investoři (nejen tuzemští) se prostřednictvím takto nově tvořených www stránek Zlína obeznámí s plány rozvoje, příležitostmi pro investování a vypsanými veřejnými zakázkami, s aktuálními demografickými údaji apod.
Možnost elektronické komunikace dovoluje zastupitelům, aby si například před přijetím závažného rozhodnutí rychle ověřili možnou reakci občanů.
Za zvláštní pozornost stojí kontakt se zdravotně postiženými spoluobčany, pro něž je cesta na úřad náročným výkonem. Přitom mnozí ze zdravotně handicapovaných lidí dnes přímo z domova komunikují s okolím především prostřednictvím internetu. Při komunikaci například s občany hluchoněmými se tak usnadní dorozumívání bez tlumočníka či znalosti znakové řeči.
Také otázka dostupnosti internetu je v současnosti řešitelná: kromě stoupajícího vybavení domácností osobními počítači a snižování poplatků za připojení k internetu lze navštívit internetové kavárny, knihovny či na veřejně přístupných frekventovaných místech instalované (ve Zlíně například také přímo v budově radnice) informační kiosky.
Znamená to, že občané na www stránkách svého města naleznou kromě aktuálních informací také různé formuláře žádostí apod. i s instrukcí, jak je správně vyplnit a jaké podklady si k vyřízení určité žádosti musí připravit. Vybrané formuláře lze pak buď vytisknout, nebo je přímo v počítači vyplnit a elektronickou cestou zaslat zpět.
STRÁNKY NA MÍRU
Podle požadavků a doporučení pracovníků Úřadu města Zlína dotvářejí odborníci firmy Nexnet www stránky přímo "na míru". Postupně se totiž objevují nové příležitosti pro využití internetu k tomu, koho, jak často a jak kvalitně informovat a s kým komunikovat.
Zlíňané (a samozřejmě nejen oni), hledající prostřednictvím webových stránek města odpověď na některou ze svých otázek, díky snadnému fulltextovému vyhledávání rychle a pohodlně naleznou požadovanou informaci. Rozhodování městských zastupitelů se tak o další krok přiblíží občanům.
VOJTĚŠKA KUPCOVÁ,
Institut reklamní tvorby a marketingových
komunikací Fakulty technologické,
VUT ve Zlíně
Pracovníci Úřadu města Zlína na přijetí zákona nečekali a rozhodli se poskytovat svým občanům informace prostřednictvím internetu již dříve - díky jedné ze zlínských firem, která se elektronickou komunikací zabývá.