01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OBECNÍ POLICIE

Za jakých podmínek jsou strážníci obecní policie oprávněni předvést osobu? ODPOVĚĎ: Problematiku upravuje § 13 zákona ČNR č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů. Strážník je oprávněn osobu předvést jestliže: 1) Osoba je podezřelá ze spáchání přestupku, hodnověrně...

Za jakých podmínek jsou strážníci obecní policie oprávněni předvést osobu?

ODPOVĚĎ: Problematiku upravuje § 13 zákona ČNR č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů. Strážník je oprávněn osobu předvést jestliže:

1) Osoba je podezřelá ze spáchání přestupku, hodnověrně neprokázala svoji totožnost (podle § 12 zákona) a věc nelze vyřídit na místě v blokovém řízení podle § 84 a 86 zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném znění. Tyto podmínky musejí být splněny kumulativně.

2) Při prokazování totožnosti osoby strážník prokáže, že tato je hledána Policií ČR nebo odpovídá popisu osoby policií hledané a svoji totožnost neprokázala hodnověrně.

3) Na žádost příslušného orgánu obce podle § 42 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád). Zde se jedná o jeden z tzv. prostředků zajištění průběhu a účelu správního řízení (část třetí, oddíl 3 správního řádu). Předvádí se účastník řízení nebo svědek, který se bez náležité omluvy nebo bez závažných důvodů na opětovné předvolání nedostavil ke správnímu orgánu a bez jehož osobní účasti nelze řízení provádět (§ 42 odst. 1 správního řádu).

Strážník osobu předvádí na nejbližší útvar Policie ČR nebo na příslušný orgán obce, který vede správní řízení, nikoli na úřadovnu obecní, resp. městské policie.

"Předvedení" charakterizujeme jako oprávněné omezení svobody osoby na krátkou dobu za účelem zajištění její přítomnosti v příslušných úředních prostorách (např. útvar PČR). Tento vrchnostenský právní úkon však může mít, v závislosti na reakcích předváděné osoby, dvojí podobu:

1. Bude-li se osoba bez závažných, např. zdravotních důvodů, zdráhat a strážníkově výzvě nevyhoví dobrovolně, může být ke splnění své právní povinnosti přímo donucena za užití násilí. V tomto okamžiku hovoříme o tzv. služebním zákroku (např. násilné odvedení osoby z určitého místa).

2. Vydá-li se osoba ochotně spolu se strážníkem na cestu, jedná se o služební úkon, kterým strážník plní úkoly obecní policie.

V obou případech je však strážník povinen důsledně postupovat v souladu s § 6 a následujícími zákona o obecní policii. Zejména dbát cti, vážnosti a důstojnosti předváděné osoby i své vlastní a nepřipustit, aby této osobě v souvislosti s předvedením vznikla bezdůvodná újma a zásah do jejích práv a svobod překročil míru nezbytnou k dosažení účelu předvedení. Osobu strážník rovněž musí poučit o jejich právech. Povinnosti uvedené v § 6 odst. 1 se ovšem netýkají jen chování samotného strážníka. Zde je třeba si uvědomit, že je-li osoba ve strážníkově moci, je tedy pod jeho ochranou. Nelze tedy připustit, aby byl předváděný například napadán agresivními kolemjdoucími.

Odstavec 3, uvedeného § 13 zákona, zakládá rovněž strážníkovu povinnost o předvedení sepsat krátký záznam. Podstatné náležitosti tohoto záznamu však zákon, bohužel, neuvádí. Není ani zcela zřejmé, zda jej lze považovat za tzv. veřejnou listinu podle § 134 občanského soudního řádu č. 99/1963 Sb., v platném znění. V zájmu samotného strážníka je však do záznamu třeba uvést: osobní údaje nebo přesný popis předvedené osoby, který strážník předvedení provedl, důvody předvedení a jak probíhalo. Na konci záznamu nelze opomenout vlastnoruční podpis strážníka, který osobu předvedl.

Mgr. MATĚJ HROMÁDKA,

Policejní akademie ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down