Občané se na zasedáních městského zastupitelstva (MZ) domáhají práva klást otázky, respektive zapojovat se do diskuze. Mají na to právo? Máme za to, že podle § 41 zákona o obcích mohou návrhy k projednání předkládat jen zastupitelé a městská rada. ODPOVĚĎ: V § 41 toto ustanovení opravdu najdeme,...
Občané se na zasedáních městského zastupitelstva (MZ) domáhají práva klást otázky, respektive zapojovat se do diskuze. Mají na to právo? Máme za to, že podle § 41 zákona o obcích mohou návrhy k projednání předkládat jen zastupitelé a městská rada.
ODPOVĚĎ: V § 41 toto ustanovení opravdu najdeme, není však v zákoně o obcích jediné, které upravuje práva občana ve vztahu k orgánům obce.
V § 7 odst. 2 zákona o obcích se uvádí: "Občané obce, kteří dosáhli věku 18 let, jsou oprávněni: a) zúčastnit se zasedání obecního zastupitelstva a nahlížet do zápisů o jeho jednání, b) podávat orgánům obce písemné návrhy."
Z tohoto ustanovení můžeme tedy dovodit, že návrhy k projednání na zasedání MZ mohou předkládat zastupitelé, obecní rada jako celek a občané starší 18 let. O ústních dotazech a návrzích přednášených přímo na zasedání se zákon nezmiňuje.
Bylo by však krátkozraké je zcela striktně nepřipouštět. Zde se přímo nabízí možnost upravit tuto otázku v jednacím řádu, který může pravidla pro dotazy a připomínky stanovit procedurálně tak, aby vystupování občanů nenarušovalo průběh jednání. Jedná se však o velmi citlivý problém, restriktivní přístup lze proto doporučit jen v opravdu nezbytném případě.