01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KRÁSA A UŽITEK STROMŮ

Výsadby stromů v českých městech a obcích mají dlouhou tradici. Je potěšitelné, že v souvislosti se zlepšováním životního prostředí nezůstává stranou ani tato problematika. Na mnoha místech se obnovují původní městské aleje, provádějí se dosadby stromů do parků a na významná místa se znovu vysazují...

Výsadby stromů v českých městech a obcích mají dlouhou tradici. Je potěšitelné, že v souvislosti se zlepšováním životního prostředí nezůstává stranou ani tato problematika.

Na mnoha místech se obnovují původní městské aleje, provádějí se dosadby stromů do parků a na významná místa se znovu vysazují "stromy republiky". Při porovnání nákladů např. na rekonstrukce sítí nebo infrastruktury města jsou náklady na sadovnické realizace minimální, avšak jejich efekt, zejména z pohledu běžného občana, je nezanedbatelný. Veřejná zeleň a stromy plní svoji funkci nejenom z hlediska biologického, ale též estetického a je možné říci i sociálního. Zpravidla tam, kde jsou pěkné a udržované stromy, bývá i pořádek a klid.

Z GENERACE NA GENERACI

Většina dnešních správců veřejné zeleně se již naučila rozeznávat jednotlivé kategorie stromů. Čím dál tím méně se proto objevují ve městech a obcích výsadby odrostků, tzn. stromů určených pro výsadbu do volné krajiny. Tam, kde se donedávna tyto odrostky stromů ještě vysazovaly, se lidé rychle poučili, že zohledňovat pouze krátkodobý finanční efekt se nevyplácí.

Již v období první republiky se do intravilánu měst sázely vzrostlé stromy, a to nejenom pro rychlý efekt, ale i proto, že už tehdy byl vandalismus na postupu. Každý si dovedl spočítat, že malý stromeček se může vysazovat několikrát bez naděje na úspěch, kdežto vzrostlý strom se sází zpravidla pouze jednou. Vzrostlý strom představovaný silným kmenem přecházejícím do průběžného terminálu, dobře postavenou stavbou budoucí koruny, která (pokud to je možné) je nasazena na "podchodnou" výšku (cca 220 cm), je zárukou úspěšné výsadby. Zkušenosti z mnohých míst potvrzují, že lepší než rozsáhlá výsadba velikého počtu malých odrostků je postupná výsadba vzrostlých stromů na několik etap.

Vzrostlé stromy pro města a obce jsou za tímto účelem pěstovány ve speciálních školkařských firmách. Většina evropských školek jsou rodinné podniky, kde se zkušenosti předávají z generace na generaci, a v mnoha případech je jejich historie delší než 100 let. Vzhledem k věku, kterého se stromy dožívají, je tento trend pochopitelný, zejména pokud se lidé chopili možnosti šlechtění stromů. Výsledky své práce může málokdo posoudit ještě za svého života, a proto nezbývá než nedokončenou práci předat generacím příštím.

SPRÁVNÝ VÝBĚR

Otázka kvality vysazovaných stromů je často spojována s jejich původem. Bezesporu je to jeden z limitujících faktorů, avšak mnohem důležitější je výběr správného druhu stromu na to které místo. Současná města jsou pro jakoukoliv zeleň značně problematickým prostředím, a to nejen z hlediska emisí, ale i špatných půdních podmínek, přebytku nebo nedostatku vláhy, trvale zvýšené průměrné teploty apod.

Najít vhodný a odolný strom pro město je ten nejsložitější úkol v celém procesu výsadby. Velikou roli zde hrají pevně zakotvené tradice výsadeb již ověřených druhů stromů.

Úspěch při výsadbách stromů v našich sídlech spočívá v první řadě ve správném výběru odpovídajícího druhu a kultivaru stromu. Ještě donedávna jsme se v ulicích a na náměstích setkávali s výsadbami pouze tradičních druhů stromů, jako jsou lípy srdčité, javory s kulovitou korunou apod. V současnosti jsou naše možnosti mnohem rozsáhlejší. K dispozici je celá řada kultivarů javorů, jasanů, lip, ale i jeřábů, jabloní, třešní a hrušní, které bohatě kvetou, ale téměř neplodí. Pro exponované lokality jsou zde kultivary stromů vhodné do zadlážděné plochy a snášející zasolení, pro úzké ulice pak sloupovité kultivary stromů apod.

Možností, jaký vhodný strom vybrat na dané místo, je mnoho - vždyť některé školky nabízejí více než 300 různých druhů stromů.

DALŠÍ KRITÉRIA

Druhým kritériem úspěšnosti výsadby je samotná kvalita vysazovaného stromu. Tzv. vnější kvalitu můžeme posoudit na první pohled tak, jak je popsána výše - pevný bal úměrný velikosti stromu, nepoškozený vzpřímený kmen, rovnoměrně přecházející v průběžný terminál a pravidelnou korunu s nasazenými kosterními větvemi. Velikost stromu se udává obvodem kmene ve výšce 1 m od povrchu země.

Takzvaná vnitřní kvalita je dána způsobem, jakým byl strom pěstován ve školce, a představuje nejen kvalitu výchozího množitelského materiálu, ale též počet přesazení, výživu a závlahu během pěstování atd. V tomto ohledu nezbývá než spolehnout se na dodavatele a jeho pověst.

Na třetím místě v otázce kvalitní výsadby je bezpochyby příprava stanoviště pro výsadbu a kvalitní způsob vysazení stromu. Zde je snad nejdůležitější výměna půdy, důkladná zálivka ihned po výsadbě a poctivé ukotvení stromů.

Všechny tyto popsané kroky však budou téměř zbytečné, pokud podceníme následnou péči o vysazené stromy. Zkušenosti potvrzují, že bez naší pomoci v dalších 3-5 letech po výsadbě mohou mít stromy vážné problémy.

Je důležité mít neustále na paměti, že sázení stromů je práce s živým organismem, tedy ne jednorázová záležitost, jako například výstavba vodovodu. Avšak na tuto náročnost lze při pohledu na krásu a užitek stromů lehce zapomenout.

LUKÁŠ MRÁZ,

ADAM - zahradnická, a. s.

FOTO MICHAL BARTOŠ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down