REGIONY NUTS Systém NUTS (La nomenclature des unités territoriales statistiques) zavedl Statistický úřad Evropské unie ve spolupráci s ostatními orgány EU k zabezpečení jednotné unifikované struktury územních jednotek v členských zemích. Od roku 1988 se NUTS používá v legislativě Evropské unie...
REGIONY NUTS
Systém NUTS (La nomenclature des unités territoriales statistiques) zavedl Statistický úřad Evropské unie ve spolupráci s ostatními orgány EU k zabezpečení jednotné unifikované struktury územních jednotek v členských zemích.
Od roku 1988 se NUTS používá v legislativě Evropské unie (EU). Toto členění je využíváno zejména pro tyto potřeby:
[*] vedení dat regionální statistiky,
[*] vypracování regionálních analýz,
[*] vymezení problémových regionů v rámci EU (úroveň NUTS 2 a NUTS 3) a pro systém programování v rámci podpory ze strukturálních fondů EU.
Jednotlivé úrovně NUTS představují vlastně jisté velikostní skupiny územních jednotek. Velikost NUTS 1, NUTS 2 a NUTS 3 se odvíjí od počtu obyvatel a rozlohy.
Jednotky NUTS 4 představují okresy, případně mikroregiony. Tyto regiony jsou vymezeny pouze v některých členských zemích.
V případě NUTS 5 se jedná o území jednotlivých obcí bez ohledu na jejich velikost.
Pro tvorbu regionální politiky EU jsou přitom podstatné pouze NUTS 2 a NUTS 3.
PODPORA ZAOSTÁVAJÍCÍM
Největší důraz je (pro účely regionální politiky) kladen na NUTS 2, který slouží pro vymezení regionů spadajících do Cíle 1 strukturální politiky Evropské unie (podpora nejvíce zaostávajících regionů) - právě regiony NUTS 2
jsou nejvíce využívány pro čerpání ze strukturálních fondů. Regiony zařazené do Cíle 1 odpovídají NUTS 2, ve kterých byl za poslední 3 roky hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele nižší než 75 % průměru EU.
Průměrně velký NUTS 2 za 15 členských zemí má 1830 tis. obyvatel a jeho rozloha činí 23 tis. km2 (velikost jednotlivých regionů se sice v jednotlivých státech odlišuje, avšak obvyklá velikost NUTS 2 osciluje okolo tohoto průměru).
NUTS 3 mají sloužit jako základ pro vymezení regionů nového Cíle 2, v rámci kterého jsou podporovány:
[*] strukturálně postižené průmyslové oblasti,
[*] upadající venkovské oblasti,
[*] problémové urbanizované oblasti (jako další typ oblastí Cíle 2 již nejsou při svém vymezení výslovně vázány na existenci jednotky NUTS 3).
Na území NUTS 3 v EU žije průměrně 360 tis. obyvatel a jeho rozloha činí 3,1 tis. km2.
VYMEZENÍ NUTS 2
Vláda přijala 26. října 1998 usnesení č. 707 k vymezení územních jednotek NUTS na území České republiky pro statistické a analytické potřeby a pro potřeby Evropské unie. Tímto usnesením doporučila předsedovi Českého statistického úřadu, po dohodě s představiteli Statistického úřadu Evropských společenství (Eurostat), vymezit statistické územní jednotky NUTS na území ČR v následující struktuře:
[*] NUTS 1: území celé České republiky,
[*] NUTS 2: 8 sdružených budoucích krajů (VÚSC),
[*] NUTS 3: 14 budoucích krajů,
[*] NUTS 4: 77 okresů (včetně hlavního města Prahy),
[*] NUTS 5: obce.
Největším problémem při vymezování jednotek NUTS bylo stanovení jednotek NUTS 2. Ty jsou v České republice vytvořeny uměle sdružováním více územních jednotek, respektive vyšších územních samosprávných celků (VÚSC). Současně se jedná o nejdůležitější regiony z hlediska strukturální politiky EU, protože se na jejich základě vymezují území spadající do Cíle 1.
Z těchto důvodů bylo nutno pro vymezení jednotek NUTS 2 v ČR respektovat:
[*] vymezení krajů ve smyslu ústavního zákona č. 347/1997 Sb., o vymezení VÚSC,
[*] princip skladebnosti (členění vyšších celků do nižších musí zachovávat vymezení vyšších NUTS),
[*] zásadu zachování řádové velikosti obdobných jednotek v EU,
[*] vytváření skupin VÚSC na základě vztahové sounáležitosti (ekonomická a sídelní struktura, problémovost z hlediska regionální politiky ČR, fyzicko-geografické poměry apod.).
V České republice bylo vytvořeno na základě dodržení takto stanovených předpokladů a po konzultacích s Eurostatem 8 regionů NUTS 2, které jsou oproti průměru EU o něco menší.
NÁRODNÍ PLÁN
Finanční prostředky ze strukturálních fondů se České republice poskytují na základě Rámce podpory Společenství (CSF) vyjednaného vládou ČR pro aplikaci fondů. Základem CSF, a tedy podmínkou pro přístup k fondům EU v letech 2000-2006, je zpracovaný Národní rozvojový plán (RDP - byl přijat usnesením vlády č. 14 ze dne 5. ledna 2000 a zaslán k posouzení Evropské komisi), jehož nedílnou součástí jsou i tzv. regionální části.
Operační plány
Podrobná realizace činností (projekty, opatření atd.) spadá do řady jednotlivých operačních programů:
[*] Sektorové operační programy (SOP) pokrývají (podle ujednání v CSF) činnosti v prioritních odvětvích a tyto priority řeší pro celé území ČR.
[*] Regionální operační programy (ROP) se týkají činností, které jsou pro jednotlivé regiony specifické a doplňují odvětvové programy. ROP myšlenkově vychází ze zpracovaných rozvojových strategií VÚSC.
Regionální operační programy, které jsou zpracovávány na úrovni regionů NUTS 2 a jejichž hlavním cílem je navrhnout promyšlenou strategii socioekonomického vývoje regionu, budou hrát klíčovou roli při plánování a využívání strukturálních fondů EU (v regionální oblasti se jedná o fond Phare 2000), a budou proto financovány zejména z těchto fondů.
Dalším z důvodů zpracování ROP je zejména snaha posílit a zdůraznit regionální hlediska při plánování rozvoje ČR. Je třeba si rovněž uvědomit, že Evropská komise dává při poskytování prostředků ze strukturálních fondů přednost programům regionálním před sektorovými.
JIŘÍ DANEŠ,
odbor regionální a municipální politiky
Ministerstva pro místní rozvoj
Foto Jan Pavlíček
ZÁKLADNÍ ÚDAJE
NUTS 2 Rozloha Počet
v km2 obyvatel
Praha 496 1 200 455
Střední Čechy 11 014 1 105 964
Jihozápad 17 617 1 179 187
Severozápad 8650 1 131 683
Severovýchod 12 440 1 490 914
Jihovýchod 13 991 1 660 441
Střední Morava 9104 1 241 750
Ostravsko 5555 1 283 911