Pro analýzu budoucího finančního a ekonomického chování projektu je třeba disponovat informacemi o budoucím, očekávaném vývoji nákladů investičních i provozních, tržbách, případně provozního kapitálu a zdrojích financování. Z těchto informací (plus ještě zdanění a možné úlevy) je třeba získat...
Pro analýzu budoucího finančního a ekonomického chování projektu je třeba disponovat informacemi o budoucím, očekávaném vývoji nákladů investičních i provozních, tržbách, případně provozního kapitálu a zdrojích financování. Z těchto informací (plus ještě zdanění a možné úlevy) je třeba získat představu o budoucím vývoji finančních toků, obvykle ve třech základních strukturách: peněžní tok (cash flow), výkaz zisku a ztrát a rozvaha. Ty pak, spolu s dále popsanými informacemi, tvoří základ pro finanční analýzu.
Potřebné údaje jsou obvykle získávány jako záznam simulace života projektu na základě očekávaných vstupních dat a ke zvolenému časovému horizontu, který zahrnuje celou dobu jeho (sledované) životnosti, tedy jak fázi investiční, tak fázi provozu. Horizont analýzy může být určen ekonomickou, morální nebo i fyzickou životností projektu. Může však být i kratší, omezený "zdola". Příkladem může být situace, kdy je třeba "dohlédnout" alespoň do takové budoucnosti, kdy budou již překonány počáteční, dynamicky se měnící stavy projektu (splácení dluhů a úroků, náběh výrobního procesu, leasingové platby, zrychlené odpisy apod.) a kdy lze dále předpokládat poměrně stabilizovaný další vývoj.
Taková simulace je proveditelná i "ručně", avšak z praktického hlediska je nezbytné využití počítače buď v podobě tabulkového procesoru, nebo nejlépe jako specializovaného dialogového, expertního simulačního modelu. Například zmíněná mezinárodní metodika UNIDO využívá jí přímo odpovídající a v UNIDO též vyvinutý počítačový model COMFAR (COmputer Model for Feasibility Analysis and Reporting = Počítačový model pro analýzu proveditelnosti a její výstupy).
Pro ilustraci, vstupní data zmíněného simulačního modelu zahrnují obvykle tyto informace:
[*] Identifikační údaje o projektu
[*] Časový horizont simulace života projektu
[*] Definici případných paralelních, relativně nezávislých procesů, s vlastní strukturou a časovým vývojem nákladů a tržeb
[*] Definici měn používaných na vstupech včetně jejich vzájemných kurzů
[*] Diskontní sazbu jako míru časové preference, časové hodnoty peněz, jako základní parametr pro dynamickou analýzu
[*] Investiční náklady a jiné předvýrobní výdaje včetně odpisové politiky
[*] Provozní náklady včetně nákladů spojených s distribucí a prodejem
[*] Objem produkce a očekávané tržby
[*] Provozní kapitál (oběžné prostředky a jejich obrátkovost)
[*] Zdroje financování (vlastní nebo půjčený kapitál, dotace) a pravidla jejich využití (dělení zisku, dividendy, splácení úvěrů, úrokové sazby, poplatky apod.)
[*] Daně z příjmu a s jejich výpočtem související modifikační údaje (např. odpočitatelné položky)
Tato vstupní data představují určité základní minimum. V konkrétních případech může být nutné vzít v úvahu např. vlivy inflace, již existujícího počátečního stavu u modernizačních projektů, potřebu rozčlenění analýzy na zvolená nákladová střediska apod. Data představující peněžní toky (náklady, tržby atd.) představují časové řady očekávaných hodnot pro celý simulační horizont.
Výstupní data simulačního modelu jsou minimálně následující:
[*] Celkový přehled základních parametrů projektu
[*] Investiční náklady jak fixní, tak do oběžných prostředků (provozního kapitálu)
[*] Provozní náklady včetně prodejních nákladů, odpisů a nákladů financování (zejména úroky), odpovídající časovému vývoji aktivity projektu
[*] Tržby z realizované produkce podle očekávaného vývoje v čase
[*] Financování projektu (čerpání zdrojů, včetně např. splátkových kalendářů úvěrů apod.)
[*] Přehled peněžních toků (cash flow)
[*] Výkaz zisků a ztrát (výsledovka)
[*] Rozvaha (bilance aktiv a pasiv)
Poslední tři výstupy představují zásadní informaci o finančním chování projektu ze tří různých hledisek:
- reálných peněžních toků (pro analýzu finanční životaschopnosti a efektivnosti projektu),
- tvorby a zdanění zisku,
- bilance aktiv a pasiv jako obrazu o finančním hospodaření projektu.
Pro základní orientaci a ilustraci jsou dále ukázány typické struktury těchto výstupů v podobě odpovídající počítačovému simulačnímu modelu COMFAR III Expert. Z nich je dobře patrná i filosofie mezinárodní metodiky, která do jednotlivých výstupů zahrnuje pouze ty položky, které jsou pro daný výstup typické, charakteristické, pro předběžnou analýzu nezbytné a univerzálně požívané. Od detailů, které nejsou podstatné a které se často liší podle národních legislativ a účetních osnov je abstrahováno. Výhodou tohoto přístupu je mezinárodní kompatibilita výsledků analýz.